Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomutacyjnych w przedsiębiorstwach, gospodarstwach domowych oraz przez członków tych gospodarstw w wieku od 16 do 74 lat. Analiza porównawcza wyników badań na tle krajów UE.

W 2011 r. ponad 7 na 10 gospodarstw domowych miało w domu przynajmniej jeden komputer.
Odsetek gospodarstw wyposażonych w komputery systematycznie wzrastał na przestrzeni badanego okresu i w porównaniu z 2007 r. wzrósł o 17,6 pkt proc. W różnych typach gospodarstw domowych wyposażenie w komputery jest dość zróżnicowane. Gospodarstwa domowe z dziećmi znacznie częściej posiadały w domu komputer, aniżeli gospodarstwa bez dzieci. Na obszarach miejskich więcej
gospodarstw było wyposażonych w komputery w porównaniu do gospodarstw zamieszkujących tereny wiejskie, jednak na wsi wzrost odsetka gospodarstw posiadających komputery w stosunku do 2007 r. był większy o 6 pkt proc. aniżeli w dużych miastach. Na obszarach wysoce zurbanizowanych znacznie więcej gospodarstw domowych posiadało komputery aniżeli na obszarach o niskim stopniu urbanizacji, jednak na przestrzeni badanych lat dysproporcja ta uległa zmniejszeniu o 3 pkt proc.

W 2011 r. najmniejszy odsetek gospodarstw posiadających komputer w domu zaobserwowano na obszarach o niskim stopniu zurbanizowania wschodniej części Polski (62,8%) oraz w centralnej Polsce (66,7%). Odsetki te były niższe niż na terenach o niskim stopniu urbanizacji w skali całego kraju.

W Polsce w 2011 r. liczba osób korzystających z komputera wyniosła 20,3 mln, spośród których 17,5 mln stanowili regularni użytkownicy komputera. Odsetek osób korzystających z komputera regularnie, tj. co najmniej raz w tygodniu, systematycznie wzrastał na przestrzeni lat 2007-2011. Udział regularnych użytkowników komputerów w ogólnej liczbie osób w wieku 16-74 lata wynosił w 2011 r. 60% i był większy o 14 pkt proc. w stosunku do
2007 r. Udział regularnych użytkowników komputerów wśród osób w wieku 16-74 lata jest zróżnicowany w zależności od płci, wieku, wykształcenia, aktywności zawodowej, klasy i stopnia zurbanizowania miejsca zamieszkania oraz regionu Polski. Na przestrzeni całego badanego okresu więcej regularnych użytkowników komputerów było wśród mężczyzn aniżeli wśród kobiet. Dysproporcja pomiędzy mężczyznami i kobietami utrzymywała się na mniej więcej stałym poziomie – ok. 3 pkt proc. Największe udziały osób regularnie korzystających z komputera w całym badanym okresie odnotowywano wśród grupy uczniów i studentów, w której w 2011 r. odsetek ten wyniósł 99%. Podobnie kształtowała się sytuacja wśród osób z najmłodszej grupy wieku objętej badaniem (16-24 lata), w której w 2011 r. odsetek regularnych użytkowników komputerów wyniósł prawie 97%. Bardzo wysoki udział osób regularnie korzystających z komputera obserwowano również wśród osób z wyższym wykształceniem – 91%. Najmniejszy udział osób regularnie korzystających z komputera obserwowano pośród osób w wieku 65-74 lata, choć i w tej grupie osób odsetek egularnych użytkowników komputerów wzrastał w badanych latach. Na przestrzeni badanego okresu największy wzrost odsetka regularnych użytkowników komputerów
zaobserwowano wśród osób bezrobotnych. W 2011 r. w porównaniu do 2007 r. udział ten wzrósł o prawie 26 pkt proc. i osiągnął poziom 57%.

Na przestrzeni badanych lat najczęstszym miejscem korzystania z komputerów było miejsce zamieszkania. Odsetek osób korzystających z komputerów w domu rósł systematycznie i w 2009 r. przekroczył poziom 50%, a w 2011 r. był już powyżej 60%. Odsetek osób korzystających z komputerów w miejscu pracy był trzykrotnie niższy w porównaniu do odsetka osób używających komputerów w domu. Udziały osób używających komputerów w miejscach innych niż dom zmalały w 2011 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W 2011 r. dostęp do Internetu w domu posiadało 67% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 3 pkt proc. niż w poprzednim roku. Udział gospodarstw domowych posiadających w domu łącze internetowe systematycznie wzrastał w całym badanym okresie. Deklarowane przyczyny braku dostępu do Internetu w domu są zróżnicowane na przestrzeni badanych lat. Niezmiennie najczęstszą przyczyną podawaną przez gospodarstwa jest brak potrzeby
posiadania dostępu do sieci w domu.

W 2011 r. w Polsce 61,1% ogółu gospodarstw domowych miało w domu szerokopasmowy dostęp do Internetu. W porównaniu do 2007 r. odsetek ten wzrósł ponad dwukrotnie. Wąskopasmowe łącza internetowe są zastępowane połączeniami szerokopasmowymi. Corocznie w Polsce malał odsetek gospodarstw domowych posiadających w domu wąskopasmowe łącza internetowe przez modem analogowy lub cyfrowe typu ISDN. W 2011 r. gospodarstwa te stanowiły 5,2% ogółu gospodarstw domowych, co w porównaniu z 2007 r. oznacza spadek o 2,2 pkt proc.

W 2011 r. w Polsce 57,9% osób w wieku 16-74 regularnie (co najmniej raz w tygodniu) korzystało z Internetu, a 54,6% w roku poprzednim. Udział osób regularnie korzystających z Internetu różni się w zależności od wieku, aktywności zawodowej, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania. Biorąc pod uwagę rodzaj aktywności zawodowej, w 2011 r. najwięcej regularnych użytkowników było wśród grupy uczniów i studentów (98,1%) oraz osób pracujących na własny rachunek (83,2%), najmniej – w grupie osób emerytowanych i biernych zawodowo (22,7%). Największy wzrost udziału regularnych użytkowników Internetu w porównaniu do 2007 r. odnotowano w grupie osób bezrobotnych (o 31,6 pkt proc.).

Najwięcej regularnych użytkowników Internetu obserwuje się w grupie osób 16-24 lata. W 2011 r. w porównaniu z 2007 r. największy wzrost udziału osób regularnie korzystających z Internetu wystąpił wśród osób w grupie wieku 35-44 lata (o 28,9 pkt proc.) oraz 25-34 lata (o 27,8 pkt proc.).

W latach 2007-2011 większość użytkowników Internetu korzystała z dostępu do sieci w swoim domu. Odsetek ten z roku na rok wzrastał i w 2011 r. wyniósł 57,9% wszystkich osób w wieku 16-74 lata korzystających z Internetu. Drugim najczęściej wskazywanym miejscem korzystania z sieci było miejsce pracy. Najmniej osób jako miejsce korzystania z Internetu wskazywało inne miejsca, takie jak np. biblioteki czy kawiarenki internetowe.

Najczęściej wykonywaną czynnością podczas użytkowania Internetu w celach komunikacyjnych był udział w czatach, forach dyskusyjnych i korzystanie z serwisów społecznościowych. W 2011 r. z tej formy komunikacji internetowej korzystało 38,9% populacji, a z komunikatorów internetowych
– 30,2%. Większe odsetki osób korzystających z różnych form komunikowania się przez Internet obserwowano wśród osób w najmłodszych grupach wieku. Mężczyźni nieznacznie częściej niż kobiety deklarowali korzystanie z różnych form komunikowania się przez Internet, z wyjątkiem czytania pamiętników internetowych. Czytanie blogów było najmniej popularną internetową usługą komunikacyjną. Wśród osób o różnej aktywności zawodowej najwięcej użytkowników internetowych form komunikacji było w grupie uczniów i studentów. Pod względem poziomu wykształcenia największe udziały odnotowano wśród osób z wykształceniem wyższym, a najmniejsze – średnim. Osoby mieszkające w miastach, szczególnie w dużych, częściej korzystały z Internetu w celach komunikacyjnych, aniżeli osoby mieszkające na terenach wiejskich.

Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2007-2011: Tutaj

źródło: GUS

Kan