Firma McAfee opublikowała kwartalny raport dotyczący zagrożeń w trzecim kwartale 2011 roku. Według niego najważniejszym celem ataków złośliwego oprogramowania ponownie był system operacyjny Android stosowany w urządzeniach mobilnych – liczba złośliwych programów atakujących ten system wzrosła o blisko 37 procent w porównaniu z kwartałem poprzednim.

Prawie wszystkie nowe zagrożenia mobilne wykryte trzecim kwartale były wymierzone właśnie w system Android.

To był trudny okres, ponieważ oprogramowanie atakujące komputery i urządzenia mobilne staje się coraz bardziej powszechne – powiedział Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs.- W tym roku zauważyliśmy szereg interesujących tendencji w tym obszarze, w tym wzrost liczby zaawansowanych, wielkoskalowych ataków hakerskich motywowanych politycznie.

W ubiegłym roku laboratoria McAfee Labs przewidywały, że liczba unikalnych próbek złośliwego oprogramowania osiągnie na koniec 2011 roku poziom 70 milionów. Ze względu na szybszy, niż prognozowano wzrost liczby złośliwych programów, prognozę tę podwyższono do 75 milionów – wyższego, niż kiedykolwiek wcześniej.

Twórcy złośliwego oprogramowania wykorzystują popularność urządzeń z systemem Android. Niemal wszystkie złośliwe programy atakujące urządzenia mobilne wykryte w trzecim kwartale 2011 atakowały właśnie tę platformę. Jedną z najbardziej popularnych form ataku były Trojany wysyłające SMS-y, które gromadziły informacje na temat użytkownika i okradały go. Innym przykładem jest program, który rejestruje rozmowy telefoniczne i przekazuje je hakerowi.

Liczba fałszywych programów antywirusowych, Trojanów uruchamiających się automatycznie po włożeniu nośnika oraz programów kradnących hasła wyraźnie wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem. Po gwałtownej erupcji w drugim kwartale, nadal wzrasta też liczba zagrożeń atakujących komputery Mac. Choć w trzecim kwartale wzrost nie był już tak spektakularny, McAfee Labs ostrzega, że rosnąca popularność platform przeznaczonych zarówno do użytku służbowego, jak i prywatnego spowoduje również większe zainteresowanie nimi ze strony hakerów.

Choć częstym miejscem ataków są również strony internetowe, liczba nowych niebezpiecznych stron nieznacznie spadła z ok. 7300 w drugim kwartale do 6,5 tysiąca w trzecim kwartale br.

Choć od 2007 roku spam wykazuje tendencję spadkową, coraz popularniejszy staje się spearphishing, czyli phishing wymierzony w konkretną osobę lub organizację. Ta forma ataków nie jest zbyt widoczna, jednak spearphishing jest bardzo skuteczny wyraźnie podnosząc ogólny poziom zagrożenia. Ogólna liczba infekcji botnetami nieco spadła, jednak zauważono znaczące wzrosty tego typu infekcji w Argentynie, Indonezji, Rosji i Wenezueli. Najbardziej szkodliwymi botnetami w trzecim kwartale były Cutwail, Festi i Lethic, natomiast liczba infekcji wcześniejszych liderów (Grum, Bobax i Maazben) nieco spadła.

źródło: McAfee

Kan