UKE apeluje do użytkowników kart pre-paid, aby rejestrowali swoje karty SIM. Jednocześnie Regulator ocenia, że użytkownicy telefonii na kartę będą mogli pod pewnymi warunkami zarejestrować posiadaną wcześniej i zablokowaną przez operatora kartę SIM także po 1 lutego przyszłego roku – pisze rpkom.pl.

Obowiązek rejestracji kart prepaid wynika z wejścia w życie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i dotyczy zarówno nowych klientów chcących dopiero rozpocząć korzystanie z usług na kartę, jak i obecnych użytkowników. Te kupione przed 25 lipca 2016 r., a niezarejestrowane do 1 lutego 2017 r. zostaną przez dostawców usług dezaktywowane. Z kolei każdy nowy użytkownik, który nabywa kartę SIM i chce z niej skorzystać zobowiązany jest do zidentyfikowania się u operatora poprzez podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL oraz potwierdzenie tych danych poprzez okazanie dokumentu tożsamości.

– Przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne nie regulują kwestii zwrotu niewykorzystanych/pozostałych na koncie użytkownika pre-paid środków z doładowań – w przypadku niedokonania przez tego użytkownika rejestracji i potwierdzenia zgodności danych przez dostawcę usług. Jeżeli karta pre-paid nie zostanie zarejestrowana do dnia 1 lutego 2017 r., przestanie działać, ponieważ dostawca usług ma w takim przypadku obowiązek zaprzestania świadczenia usług telekomunikacyjnych. Trudno przewidzieć jaka będzie praktyka dostawców usług w tym zakresie – poinformowała w odpowiedzi na pytania rpkom.pl Monika Bednarska-Radecka z biura prasowego UKE.

Nawet 10 mln telefonicznych kart prepaid muszą zarejestrować ich użytkownicy do końca stycznia 2017 r. Ci, którzy tego nie zrobią, stracą możliwość wykonywania połączeń. Obowiązek zebrania danych i ich potwierdzenia przed aktywacją usług ciąży na operatorze, nie na sprzedawcy lub dystrybutorze kart SIM. Telekomy nie zdradzają, ile kart prepaid udało się im do tej pory zarejestrować. Wprawdzie Orange Polska podał, że już ponad 50 proc., ale potem okazało się, że chodzi o odsetek aktywnych użytkowników, a tych operatorzy definiują różnie. Osobną kwestią jest, co stanie się ze środkami na kontach użytkowników prepaid.

Z ustawy o działaniach antyterrorystycznych nie wynika, aby zawarta przez użytkownika z dostawcą usług umowa wygasała, a jedynie, że w przypadku braku spełnienia przez użytkownika obowiązku rejestracji/udostępnienia danych i ich potwierdzenia, dostawca usług po dniu 1 lutego 2017 r. zaprzestanie świadczenia usług na rzecz tego użytkownika. W ocenie Prezesa UKE (co wydaje się również uzasadnione z biznesowego punktu widzenia samych dostawców usług), w przypadku dopełnienia przez użytkownika obowiązku rejestracji po dniu 1 lutego 2017 r., użytkownik powinien zachować możliwość dalszego korzystania z numeru i zgromadzonych dotychczas na koncie środków z doładowań, z zastrzeżeniem, że nie upłynął okres ich ważności, a konto użytkownika nie wygasło – dodaje Bednarska-Radecka.

Opinia UKE znalazła się w opublikowanym dziś na łamach „Rzeczpospolitej” tekście o efektach ustawy antyterrorystycznej na półmetku rejestracji kart pre-paid.

Źródło: rpkom.pl

Kan