NetNet wycofał wniosek o rezerwację bloku częstotliwości w paśmie 800 MHz – wynika z informacji serwisu telko.in. Oznacza to, że blok ten będzie mogło objąć T-Mobile, które w ten sposób zrealizuje cel objęcia dwóch bloków w zasięgowym paśmie. Operator deklarował taką wolę jeszcze w ubiegłym roku i najpewniej to zrobi.

25 stycznia 2016 r. Prezes UKE wydał 19 decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości, będących przedmiotem aukcji, której wyniki ogłoszono 19 października 2015 r. Przydział częstotliwości z pasm 800 MHz i 2,6 GHz skutkuje możliwością dostarczenia usług szerokopasmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu na obszary, na których poziom dostępności tych usług jest najniższy, lub na których takie usługi nie są świadczone wcale.

Podczas aukcji dwa bloki częstotliwości 800 MHz, kluczowych dla rozwoju LTE, kupił Orange, a po jednym P4, T-Mobile i NetNet. Pasmo 2,6 GHz podzieliły między siebie Polkomtel i P4 (po cztery bloki) oraz Orange i T-Mobile (po trzy bloki).

Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w aukcji LTE, podmioty, na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług w terminie 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz, oraz nie później niż w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji, częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

Ponadto przedsiębiorcy, na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości mają obowiązek realizacji zobowiązań inwestycyjnych w paśmie 800 MHz, polegających na dokonaniu inwestycji w sieć telekomunikacyjną, obejmującą zasięgiem sieci ok. 80 proc. powierzchni Polski.

Ostateczna decyzja NetNetu, długo nie była znana. Chociaż wydawało się, że spółka rzeczywiście nie chce objąć wylicytowanego w październiku bloku, to nie wiadomo w jakim trybie: wycofania wniosku, czy nieopłacenia rezerwacji i – prawdopodobnie – postawienia NetNet w stan upadłości. NetNet to spółka zarejestrowana w Warszawie na ul. Lwowskiej 19. Pod tym samym adresem jest zarejestrowana spółka MIDAS obsługująca Grupę Cyfrowego Polsatu. Prezesem spółki NetNet jest rajdowiec Szymon Ruta, syn Hieronima Ruty, polskiego milionera. Hieronim Ruta jest według magazynu Forbes prawą ręką Zygmunta Solorz-Żaka.

źródło: telko.in

Kan