Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął postępowania
kontrolne w celu sprawdzenia czy operatorzy sieci telefonii komórkowej
wykonują obowiązki regulacyjne i wdrażają nowe stawki rozliczeń
międzyoperatorskich.

Zgodnie z decyzjami
Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 14 grudnia 2012 r.

w sprawie określenia operatorów o znaczącej pozycji na rynku
świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej
sieci telefonicznej (tzw. rynek 16), operatorzy siedmiu sieci telefonii komórkowej mają obowiązek stosowania od 1 stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2013 r. symetrycznych stawek MTR w wysokości 0,0826 zł/minutę, natomiast od dnia 1 lipca 2013 r. w wysokości 0,0429 zł/minutę.

W celu weryfikacji nałożonych obowiązków regulacyjnych oraz
ustalonych w decyzjach Prezesa UKE nowych stawek hurtowych rozliczeń międzyoperatorskich, Urząd rozpoczął postępowania kontrolne wobec: Aero2, Centernet, Mobyland., P4 (Play),
Polkomtel (Plus), Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile), Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel (Orange). Wymienieni przedsiębiorcy w ostatnich dwóch tygodniach 2012 r. zostali poinformowani o zamiarze wszczęcia tej kontroli.

Z uwagi, iż wydane decyzje zawierają rygor natychmiastowej wykonalności, Prezes UKE zamierza sprawdzić czy kontrolowani przedsiębiorcy natychmiast po doręczeniu im decyzji z 14 grudnia 2012 r. podjęli działania w celu wdrożenia obowiązków regulacyjnych oraz nowych stawek MTR w drodze podpisania odpowiednich umów lub aneksów do umów międzyoperatorskich.

Czynności kontrolne UKE zostały zaplanowane na dzień 7 stycznia 2013 r. w siedzibie:

  • Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel,
  • Polskiej Telefonii Cyfrowej,
  • Polkomtel,

natomiast na dzień 8 stycznia 2013 r. zaplanowano kontrole w:

  • Aero,
  • Centernet,
  • Mobyland,
  • P4

Termin zakończenia postępowań kontrolnych wobec operatorów telefonii komórkowej jest planowany na początek lutego 2013 r.

W przypadku stwierdzenia naruszenia decyzji przez kontrolowanych
przedsiębiorców telekomunikacyjnych Prezes UKE ma dwie możliwości reakcji na zastany stan faktyczny.

Po pierwsze, może wydać zalecenia pokontrolne, w których wezwie podmioty kontrolowane do usunięcia nieprawidłowości lub udzielenia wyjaśnień w terminie 30 dni od dnia doręczenia zaleceń.

W przypadku nie usunięcia wskazanych nieprawidłowości lub gdy udzielone wyjaśnienia okażą się niewystarczające, Prezes UKE wydaje decyzję, w której nakazuje usunięcie stwierdzonych w czasie kontroli nieprawidłowości oraz może:

    1. wskazać środki, jakie powinien zastosować kontrolowany
    przedsiębiorca, w celu usunięcia nieprawidłowości,

    2. określić termin, w którym ma nastąpić usunięcie nieprawidłowości,

    3. nałożyć karę, o której mowa w art. 209 ust. 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne, tj. karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3 % przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

Po drugie, w uzasadnionych przypadkach Prezes UKE może bezpośrednio, bez potrzeby wydawania zaleceń pokontrolnych, nałożyć na podmiot, który nie wykonał decyzji karę pieniężną, o której mowa w art. 209 ust.1 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

źródło: UKE

Kan