Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Poradniki, Rynek, Top7-Dokumentacja audytu według standardów IIA – jak to zrobić?

Dokumentacja audytu według standardów IIA – jak to zrobić?

Artykuł sponsorowany

Zmiana systemu gospodarczego w Polsce poskutkowała, między innymi, pojawieniem się audytu wewnętrznego. Do jego zadań należy przede wszystkim ocena procesów: ładu korporacyjnego, zarządzania ryzykiem i kontroli. Czym jest IIA? Jaka powinna być dokumentacja audytu według standardów IIA? Jak można nauczyć się jej przygotowywania? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w naszym artykule.

 

IIA – co to takiego?

IIA – The Institute of Internal Auditors – to Instytut Audytorów Wewnętrznych. Został założony w 1941 roku i jest najstarszą, a zarazem największą na świecie organizacją, która skupia ponad 185 000 audytorów wewnętrznych. IIA posiada blisko 200 oddziałów na całym świecie. Działa także w Polsce jako Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.

Podstawowym wkładem IIA w rozwój profesji jest opracowanie Międzynarodowych standardów praktyki zawodowej audytu wewnętrznego. Celem Standardówjest m.in. dostarczenie wskazówek i określenie zasad wykonywania audytu wewnętrznego, tak by przysparzał on organizacji wartości dodanej.

 

Dokumentacja zadań audytowych

Jedna z takich zasad dotyczy dokumentowania wykonanych prac. Standardywymagają, by dokumentacja zadań była wiarygodna, przydatna i wystarczająca do sformułowania wniosków.

Zebrane przez audytorów informacje mogą być dokumentowane w różny sposób: w postaci notatek własnych (np. z przeprowadzonych rozmów), zestawień i kopii przeglądanych dokumentów, korespondencji lub zdjęć. Audytorzy zwykle nie kopiują wszystkich przeglądanych dokumentów. Wybierają tylko te o szczególnym znaczeniu lub do których mają jakieś zastrzeżenia.

Na ile szczegółowa powinna być dokumentacja prowadzonych audytów? Na tyle, by możliwe było sformułowanie ustaleń, wniosków i zaleceń. Akta audytu powinny dokumentować ustalenia zarówno o charakterze neutralnym i pozytywnym, jak i te wskazujące na istniejące nieprawidłowości lub słabości (np. nieprzestrzeganie procedury). W przypadku ustaleń o charakterze negatywnym należy przygotować się na trudne rozmowy z audytowanym, co często wymaga okazania kopii akt lub innych nośników, dokumentujących kwestionowaną procedurę lub operację.

 

Przygotowanie dokumentacji – gdzie się tego nauczyć?

Przygotowanie dobrej dokumentacji nie jest proste. Najlepiej oczywiście uczyć się w pracy od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek, ale nie każdy ma taką możliwość. Wtedy najlepszą opcją są warsztaty: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/dokumentacja-robocza,173/. To właśnie na nich, w oparciu o rozbudowany scenariusz, uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę audytorów wewnętrznych dokumentujących wykonane zadanie. Co ważne, na warsztatach teoria została ograniczona do niezbędnego minimum, dzięki czemu uczestnicy mogą poświęcić większość czasu na przydatne zajęcia praktyczne.

 

Szkolenie z dokumentacji – kto powinien z niego skorzystać?

Warsztaty z dokumentacji roboczej przeznaczone są dla osób, które mają już pewne doświadczenie w przeprowadzaniu audytów i kontroli wewnętrznych, a chcieliby sprawniej wykonywać swoje obowiązki. To idealny kurs dla tych, którzy zastanawiają się, czy nie poświęcają na dokumentację zbyt dużo lub przeciwnie – zbyt mało czasu. Szkolenie przyda się również osobom, które weryfikują dokumentację swoich podwładnych lub formułują wnioski na podstawie prac całego zespołu.

Podstawowym celem warsztatów jest przećwiczenie tworzenia dokumentacji roboczej. Uczestnicy dowiedzą się, czym charakteryzuje się dojrzała dokumentacja, co koniecznie powinna zawierać i co jest w niej zbędne. Poznają też najlepsze praktyki i – z drugiej strony – najczęściej popełniane błędy.

Najważniejszą częścią szkolenia jest rozbudowanecase study: uczestnicy przeprowadzają testy i następnie je dokumentują. Na podstawie zgromadzonych dowodów formułują wnioski. Uczestniczą też w weryfikacji przygotowanej dokumentacji.Autor |2019-03-20T15:23:18+01:0020 marca 2019 15:03|Kategorie: Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Poradniki, Rynek, Top7|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Szkolenia eventis.pl 8 maja 2019 w 12:30 - Odpowiedz

    Zdecydowanie, im trudniejszy temat czy zagadnienie tym większa rola zewnętrznych trenerów czy szkoleń. Po prostu nie jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego sami, zwłaszcza gdy świat pędzi do przodu i co chwilę pojawiają się w danej dziedzinie nowości czy zmiany. Ale szkolenie też warto wybierać z rozsądkiem, porównać wiele ofert itp.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.