Przystępna cena oraz funkcjonalność nie są już jedynymi czynnikami, które decydują o wyborze inteligentnych rozwiązań dla domu. Jak potwierdzają badania Millward Brown, dla wielu użytkowników kluczowym elementem jest również wygląd urządzeń, dzięki któremu mogą łatwo wkomponować nowoczesne technologie w najbliższe otoczenie. Trend ten dostrzegają m.in. projektanci FIBARO, których produkty łączą w sobie praktyczne zastosowanie oraz nowoczesny design nagradzany na międzynarodowych konkursach takich jak CES Innovation Award czy IF Design Award.

Łukasz Gdyk Design Manager
Łukasz Gdyk Design Manager

Jak pokazuje badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie FIBARO, przy wyborze nowoczesnych rozwiązań coraz częściej zwracamy uwagę na design urządzenia. Dla 41% respondentów wygląd ma istotne znaczenie w przypadku wyboru urządzeń na użytek osobisty, a dla ponad 1/3 (36%) design jest kluczowy przy zakupie rozwiązań do użytku domowego. Z rosnącym trendem mierzą się między innymi producenci inteligentnych systemów dla domu, które dzisiaj muszą być nie tylko funkcjonalne, ale też powinny umożliwiać łatwe dopasowanie do przestrzeni, w której mieszkamy.

O tym, jak istotny jest wygląd nowoczesnych urządzeń, wie poznański producent rozwiązań IoT – FIBARO – którego produkty od lat zdobywają międzynarodowe nagrody takie jak CES Innovation Award czy IF Design Award. Wśród ostatnich sukcesów na tym polu warto zaznaczyć wyróżnienie bezdotykowego kontrolera FIBARO Swipe, który trafił do finału konkursu Dobry Wzór 2016 oraz nagrodę CES 2017 Innovation Award w kategorii Smart Home Product dla The Button.

Flood Sensor
Flood Sensor

Jednym z twórców sukcesu produktów FIBARO jest główny projektant – Łukasz Gdyk – który wraz z zespołem projektuje urządzenia wykorzystując założenia nurtu organic design. Nurt opiera się na idei, która mówi, że poszczególne elementy wystroju powinny czerpać inspiracje z natury i harmonijnie komponować się z otoczeniem. Jednym z pierwszych urządzeń, które zespół Gdyka zaprojektował zgodnie z organic design był czujnik zalania – Flood Sensor.

Gdy zaczynaliśmy prace nad projektem Inteligentny dom Fibaro, na rynku dostępne były już podobne rozwiązania, jednak były one drogie, wymagały położenia kabli oraz posiadały skomplikowany system konfiguracyjny. Przy projektowaniu Flood Sensor od początku stawialiśmy na design organiczny, czego efektem był projekt inspirowany kroplą wody, która w naszym odczuciu była kształtem idealnym” – opowiada Łukasz Gdyk. „Natomiast projektując Door/Window Sensor kluczowym czynnikiem dla nas był rozmiar i kształt. Urządzenie po zamontowaniu na drzwiach i oknach miało być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zależało nam na tym, żeby czujnik był dyskretny, stąd opływowe kształty i dostępność w 7 najpopularniejszych kolorach” – dodaje.

Motion Sensor
Motion Sensor

Jednym w największych wyzwań przy projektowaniu urządzeń było stworzenie bryły dla czujnika ruchu – Motion Sensor. Z kilkunastu projektów wybrano kształt kuli, który w swojej innowacyjności umożliwiał umieszczenie całej wymaganej elektroniki, odpowiadającej nie tylko za detekcję ruchu, ale także przekazywanie informacji o aktualnej temperaturze, jasności otoczenia i zmianie swojego położenia. Kształt dopełniła soczewka podświetlana 2 diodami RGB, która sprawia, że czujnik przypomina kocie oko. „W momencie, kiedy urządzenie weszło na rynek, od razu było o nim głośno. Wszystko za sprawą kombinacji przyjemnego, nietypowego kształtu oraz szerokiego wachlarza funkcji, które oferuje Motion Sensor” – komentuje Gdyk.

Motion Sensor to jeden z najbardziej utytułowanych produktów FIBARO zaprojektowanych zgodnie z organic design. Urządzenie zostało wyróżnione takimi nagrodami jak CES 2015 Innovation Awards, CEDIA Awards Best Innovative Product, International Design Awards 2015, TWICE VIP AWARDS 2015 oraz TOP DESIGN 2015. Do tej pory na całym świecie urządzenia FIBARO zdobyły ponad 100 nagród za design.

Autor Fibar Group