Nauka w sieci staje się coraz popularniejsza. Możliwość uczenia się w dowolnym czasie i miejscu, niskie koszty szkolenia, szybkość i łatwość dostępu do wiedzy sprawiają, że dla wielu osób taki system nauczania jest atrakcyjniejszy od tradycyjnego.

Z roku na rok coraz więcej szkół wyższych wymaga od studentów zaliczania ćwiczeń, które udostępniane są jedynie przez internet. Polski Uniwersytet Wirtualny prowadzi zajęcia przede wszystkim online, a możliwe jest ukończenie na nim studiów licencjackich, magisterskich, a nawet podyplomowych (wystarczy obecność na dwóch zjazdach w semestrze i na sesji egzaminacyjnej). Na Politechnice Warszawskiej można zapisać się na studia inżynierskie, które także odbywają się przez internet. Są również licea ogólnokształcące oferujące naukę w sieci, które jedynie przy okazji egzaminów wymagają obecność licealistów przystępujących do zaliczeń.

E-learning jest angielskim terminem określającym nauczanie na odległość z wykorzystaniem internetu. Uczniowie mają dzięki temu możliwość nauki w dowolnym miejscu. Nie uczęszczają na zajęcia, za pomocą sieci otrzymują materiały do nauki. Podczas zajęć w każdej chwili mogą wrócić do mniej zrozumiałych etapów szkolenia oraz je analizować kilkakrotnie przewijając film lub czytając tekst. Tego typu zajęcia są dla wielu osób ciekawsze, a zaliczenia szybsze i mniej stresujące. Dla studentów, którzy angażują się w naukę, e-learning okazuje się bardzo efektywnym i wygodnym sposobem poszerzania wiedzy. Jednak ze względu na to, że nad głową nie stoi nauczyciel, wymagają one większej samokontroli. Ale brak osobistego kontaktu z nauczycielem nie odnosi się do wszystkich metod nauczania online.

W sieci można znaleźć wiele osób proponujących korepetycje przez komunikatory – typu Skype. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z osobami, które z zawodu nie są nauczycielami. Natomiast firmy organizujące wyjazdy językowe, jak Education First, oferują zdalne zajęcia z certyfikowanymi nauczycielami. EnglishTown, które proponuje Education First polega na nauce w niewielkich grupach oraz na wyłączność z nauczycielem. Coraz większa popularność tych zajęć wynika z faktu, że pomimo nauki na odległość w dowolnie wybranym dniu i godzinie, nie można narzekać na brak kontaktu z nauczycielem. Uczeń komunikuje się z prowadzącym zajęcia przez komunikator, który przesyła obraz i dźwięk, dzięki czemu ta forma zajęć jest bardzo podobna do tradycyjnego modelu nauki.

Zajęcia online niewiele różnią się od tych tradycyjnych. Jednak jest wiele osób, które z różnych powodów bardziej preferują ten rodzaj nauki. Przemawia do nich głównie fakt, że w kursie można uczestniczyć będąc w dowolnym miejscu o dowolnej porze – bez konieczności wychodzenia z domu. Część osób do nauki online zniechęca brak kontaktu z nauczycielem. W EF – English Town nie dość, że zajęcia odbywają się zdalnie, przez internet, to uczniowie podczas kursów mają stały kontakt z certyfikowanymi nauczycielami dzięki połączeniom video – powiedział Piotr Majdan, Country Manager Education First w Polsce, międzynarodowej szkoły językowej specjalizującej się w organizacji zagranicznych kursów językowych.

Dzięki nowym technologiom powstają nowe metody nauczania w sieci. Nauka online umożliwia ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w szkole czy na uczelni. Jednak nadal dla większości ta forma jest jedynie uzupełnieniem dla tradycyjnego systemu nauczania.

źródło: Education First