Spadają przychody polskich operatorów telekomunikacyjnych z SMS-ów wysyłanych w roamingu. Takie są ustalenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który przeanalizował ceny usług telekomunikacyjnych świadczonych w roamingu międzynarodowym. Polacy wysyłają podczas pobytu za granicą mniej krótkich wiadomości tekstowych, ponieważ coraz częściej korzystają z usług transmisji danych w roamingu. Spadek przychodów z SMS-ów w roamingu rekompensuje operatorom m.in. coraz szybciej rosnący ruch w obszarze komunikacji marketingowej. Według szacunków firmy Infobip wartość tego rynku w Polsce w 2014 roku wyniosła ponad 75 mln złotych.

Urząd Komunikacji Elektronicznej właśnie opublikował raport „Analiza wykorzystania usług świadczonych w roamingu międzynarodowym na obszarze UE/EEA”, świadczący o tym, że wiadomości SMS to segment usług roamingowych o najniższym tempie rozwoju. Mimo, że w ciągu ostatnich 3 lat koszt wysłania wiadomości tekstowej w roamingu dla obszaru UE/EEA zmniejszył się prawie połowę, to dane przedstawione przez UKE nie wskazują na duży wzrost zainteresowania użytkowników taką formą komunikacji. Porównując wyniki z pierwszego kwartału 2011 roku do danych z analogicznego okresu w 2014 roku użytkownicy wysłali o 12,8% wiadomości więcej. Porównując drugie kwartały tych samych lat wzrost wyniósł 6,4%, natomiast najwyższy wzrost – 15,2% wystąpił w przypadku porównania trzecich kwartałów 2011 i 2014 roku.

Liczba wysłanych wiadomości 2011-2014
Liczba wysłanych wiadomości 2011-2014

Niska dynamika wzrostu liczby wysłanych SMS-ów wysyłanych w roamingu na obszarze EU/EEA w połączeniu z polityką obniżania cen za wiadomości przyniosła efekt w postaci spadku przychodów w tym segmencie usług roamingowych. Najwyższe przychody z SMS-ów – 13,8 mln EUR, polscy operatorzy zanotowali w trzecim kwartale 2011 roku. Od tego momentu systematycznie malały i w trzecim kwartale 2014 roku osiągnęły wartość 8,9 mln EUR.

W ciągu ostatnich 3 lat przychody polskich operatorów z SMS-ów wysyłanych przez obcokrajowców korzystających z polskich sieci komórkowych zmniejszyły się o 42%. Powodem tego jest systematyczne obniżanie stawek hurtowych za wysłanie wiadomości SMS w roamingu. Najwyższe przychody z usług tekstowych w roamingu pasywnym osiągnęli w trzecim kwartale 2011 roku (892,3 tys. EUR), najniższe w trzecim kwartale 2014 (555,9 tys. EUR).

Rosnąca popularność urządzeń mobilnych takich jak smartfony, czy tablety wpływa na sposób komunikacji między użytkownikami. Ustalenia raportu UKE pokazują, że obniżanie cen wiadomości SMS w roamingu nie przekłada się na duży wzrost liczby wysłanych wiadomości. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy wykupując pakiet danych w roamingu unikają ponoszenia dodatkowych opłat i komunikują się za pośrednictwem np. komunikatorów mobilnych. Wszystko to w ramach jednej opłaty za pakiet danych. Spadek cen za usługi transmisji danych w roamingu z pewnością przełoży się na dalsze zmniejszanie się przychodów operatorów z SMS-ów w roamingu międzynarodowym. Nie należy jednak tego raportu interpretować, jako sygnał zmierzchu ery krótkich wiadomości tekstowych. Według ustaleń UKE przychody operatorów w 2013 roku ze wszystkich usług SMS w porównaniu do roku poprzedniego zwiększyły się o 16,5%. Wpływ na taki wynik operatorów z pewnością miała wciąż rosnąca popularność usług marketingu SMS. Według naszych szacunków w 2014 roku polski rynek masowej wysyłki wiadomości tekstowych (bulk SMS) wart był ponad 75 milionów złotych. Operatorzy mogą zwiększyć swoje udziały w przychodach z takich usług minimalizując ruch SMS-ów wysyłanych przez firmy, które nie posiadają z nimi bezpośrednich połączeń.” – powiedział Marcin Papiński, dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Przychody operatorów z SMS-ów w roamingu 2011-2014
Przychody operatorów z SMS-ów w roamingu 2011-2014

Platforma Infobip globalnie przetwarza ok. 1,5 mld transakcji miesięcznie, a roczny wzrost ruchu utrzymuje się na poziomie 45–55 proc. Eksperci firmy prognozują, że do 2017 roku wiadomości tego typu stanowić będą 25 proc. globalnego ruchu SMS-ów.

Przedmiotem analizy przeprowadzonej przez UKE było przedstawienie zmian w wolumenie wykorzystania usług w roamingu międzynarodowym na obszarze UE/EEA, a także przychodów uzyskanych z tego tytułu przez operatorów telefonii ruchomej. Opracowanie zostało przygotowane w oparciu o kwartalne zestawienia począwszy od pierwszego kwartału 2011 r. do trzeciego kwartału 2014 r. włącznie. Do analizy przyjęto dane pochodzące od czterech operatorów: Orange, T-Mobile, Plus i Play.

źródło: Infobip

Kan