Huawei, dostawca rozwiązań teleinformatycznych (ICT), w pełni popiera przedstawioną dziś przez Unię Europejską propozycję zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w krajach członkowskich. Strategia Komisji Europejskiej jest zbieżna z filozofią Huawei, która skupia się na wzmacnianiu cyberbezpieczeństwa poprzez zacieśnienie współpracy międzynarodowej.

Zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego to powszechne wyzwanie, z którym wszystkie społeczeństwa powinny mierzyć się wspólnie. Otwarte sieci i globalna wymiana informacji stwarzają nowe możliwości i szanse na wzrost, jednocześnie jednak powodując zagrożenie dla bezpieczeństwa. Branża teleinformatyczna opiera się na wspólnym, globalnym łańcuchu dostaw, w którym wielość dostawców pochodzących z różnych rejonów świata utrudnia wyśledzenie źródła zagrożeń. Dlatego też Unia Europejska chce wzmocnić swoją pozycję koordynatora działań zaradczych i podjąć działania ponad granicami. W tym kontekście kluczową rolę odegra nawiązanie współpracy z międzynarodowymi partnerami.

Z radością przyjmujemy inicjatywę Unii Europejskiej – mówi Leo Sun, prezes europejskiego biura public affairs i komunikacji Huawei. – Cyberzagrożenia nie zatrzymują się na granicach państw, dlatego działania służące ochronie naszych sieci i systemów nie powinny być ograniczone terytorialnie. W Huawei wierzymy, że przyjęcie strategii opartej na międzynarodowej współpracy oraz sprawiedliwie dzielonej odpowiedzialności jest niezbędnym krokiem, umożliwiającym sprostanie temu globalnemu wyzwaniu.

Unijna strategia pojawia się w niezwykle ważnym momencie, zapewniając zarówno sektorowi publicznemu jak i prywatnemu narzędzia niezbędne, by wyjść poza etap debat i podjąć konkretne kroki służące rozwiązaniu problemów bezpieczeństwa – komentuje John Suffolk, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa w Huawei. – Najwyższy czas przestać mówić o zagrożeniach i wyzwaniach, a zacząć rozmawiać o działaniach, które podjęliśmy i będziemy podejmować.

Huawei popiera wezwanie UE, by rządy, przedstawiciele branży i użytkownicy z całego świata połączyli siły przy tworzeniu otwartej i transparentnej cyberprzestrzeni w Europie i poza nią. Wizja firmy dotycząca bezpieczeństwa cyberprzestrzeni została nakreślona w opublikowanym we wrześniu 2012 roku raporcie „Perspektywy cyberbezpieczeństwa: technologie XXI wieku i bezpieczeństwo”. W dokumencie podkreślono kluczową rolę partnerstwa publiczno-prywatnego oraz przejrzystości w zapewnianiu bezpieczniejszej przyszłości. Raport podkreśla globalny charakter cyberzagrożeń oraz wzywa do działań opartych na świadomości ryzyka, dzielenia się najlepszymi praktykami oraz nawiązania współpracy międzynarodowej.

Propozycje zaprezentowane dziś przez Komisję Europejską współgrają z tą wizją. Huawei popiera apel Unii do władz publicznych, sektora prywatnego i obywateli, wzywający do uznania wspólnej odpowiedzialności za wykrywanie i zapobieganie zagrożeniom teleinformatycznym.

Aby zaangażować się w ten proces, Huawei z chęcią nawiąże współpracę ze stroną rządową, firmami z branży, a także użytkownikami w całej Europie, by móc dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą wynikającymi z dostarczania bezpiecznych i niezawodnych rozwiązań komunikacyjnych do ponad 140 krajów na całym świecie. Elementem zaangażowania Huawei w kwestie budowania bezpiecznej cyberprzestrzeni jest członkostwo i aktywne uczestnictwo firmy w instytucjach standaryzacyjnych, takich jak 3GPP, ETSI, IETF i IEEE.

Huawei podjęło szereg kroków, aby zagwarantować bezpieczeństwo swoich działań oraz wspomóc proces tworzenia niezawodnych sieci w Europie. Firma stworzyła przejrzysty, globalny system gwarantujący bezpieczeństwo na każdym etapie życia firmy, jej procesów biznesowych, produktów i usług. Na poziomie europejskim podjęte zostały wszystkie niezbędne kroki zapewniające zgodność z prawem i regulacjami Unii. W 2010 roku w Wielkiej Brytanii powstało Centrum Ewaluacji Poziomu Bezpieczeństwa Cyfrowego (Cyber Security Evaluation Centre) umożliwiające testowanie sprzętu i oprogramowania.

Działania te stanowią ważny wkład w zwiększenie zasobów technologicznych do walki z cyberzagrożeniami w Europie, co stanowi jeden z kluczowych celów wymienionych w strategii Unii Europejskiej. Działania HUAWEI mogą również pomóc zwiększyć elastyczność systemów cyfrowych Unii, co jest kolejnym celem strategii.

źródło: Huawei

Kan