W miarę rosnącej popularności kryptowalut, organy regulacyjne zaczęły omawiać sposoby lepszej kontroli i śledzenia przepływu kryptowalut. W praktyce nie jest to jednak łatwe. Rządy na całym świecie próbują poradzić sobie z tym, jak uregulować te wyjątkowe aktywa, ale póki co bez powodzenia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego regulacja prawna kryptowalut jest tak trudna i szerzej wyjaśnimy ten problem. Jeśli rozważasz zainwestowanie w kryptowaluty, zrozumienie problemu regulacji jest ważnym aspektem Twoich przygotowań.

Plusy i minusy regulacji sfery kryptowalut

O regulacjach możemy mówić jedynie poprzez wskazanie ich plusów i minusów. Warto pamiętać, że zalety i wady regulacji sfery kryptowalut mogą ulec zmianie. Zależą one bowiem od organu regulacyjnego, kraju jego siedziby, a także stosunku danego państwa wobec kryptowalut.

Plusy regulacji:

  • Zapewnia ochronę konsumentów i zapobiega oszustwom na rynkach kryptowalut.
  • Zapewnia przejrzyste ramy prawne dla firm działających w sektorze kryptowalut, takich jak giełdy kryptowalut, firmy księgowe i inne.
  • Zapobiega ryzyku prania brudnych pieniędzy, terroryzmu i innych nielegalnych działań poprzez śledzenie przepływu aktywów kryptowalutowych.
  • Zwiększa powszechne zaadaptowanie kryptowalut poprzez zapewnienie instytucjom planu działania w ramach tego sektora.
  • Pozwala rządowi pobierać adekwatne podatki i rozwijać gospodarkę.

Wady regulacji:

  • Nadmierna regulacja może zatrzymać postęp sfery kryptowalut.
  • Małe i średnie firmy mogą potrzebować pomocy w pokryciu wymaganych opłat i kosztów.
  • Przestępcy mogliby wykorzystać skomplikowane regulacje i przepisy tego sektora, jeśli byłyby nieodpowiednio egzekwowane.
  • Rządom mogłoby być trudniej kontrolować branżę i pobierać adekwatne podatki.
  • Niektóre regulacje mogłyby wymagać większej dokładności i egzekwowalności, co prowadziłoby do braku zgodności.

Jak widać, istnieją zarówno poważne wady, jak i istotne korzyści związane z kontrolą aktywów kryptowalutowych. Jeśli podoba Ci się sposób, w jaki kryptowaluty operują obecnie, to nie ma lepszego czasu na dokonanie inwestycji niż właśnie teraz.

Możesz bezpiecznie inwestować, wchodząc na giełdy kryptowalut. Upewnij się tylko, że odwiedzasz renomowane strony. Polecamy eToro i Coindesk. Alternatywnie, jeśli chcesz dołączyć do świata handlu i uzyskać też więcej wsparcia w tym zakresie, polecamy bezpieczne platformy brokerskie, takie jak Bitcoin Up. Witryna ta wykorzystuje sztuczną inteligencję do połączenia użytkownika z brokerem w jego regionie, który oferuje pomoc w dokonaniu inwestycji. Brokerzy zapewniają też wszelkie niezbędne oprogramowanie do przeprowadzenia transakcji.

Co więcej, mogą oni pełnić rolę przewodnika po sektorze kryptowalut i odpowiedzieć na wszelkie pytania użytkownika. Są też w stanie zapewnić wszelkie adekwatne dane historyczne i pomóc utrzymać w ryzach FOMO użytkownika.

Oczywiście, zanim rzucisz się w wir inwestycji, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego regulacje nie zostały jeszcze wprowadzone. Na tej drodze istnieje bowiem kilka przeszkód, choć najprawdopodobniej zostaną wkrótce pokonane.

5 problemów związanych z regulacją kryptowalut

Regulacja rynku kryptowalut stała się popularnym tematem dyskusji wśród ekspertów finansowych w ciągu ostatnich kilku lat. Największa zaleta kryptowalut – ich decentralizacja – jest powodem, dla którego większość inwestorów nabywa te aktywa cyfrowe. Jednak im bardziej popularne stają się kryptowaluty, tym bardziej eksperci finansowi martwią się związanym z nimi ryzykiem. Niektóre rządy podjęły już próbę dokonania legalizacji kryptowalut, ale nieustannie borykają się z komplikacjami. Oto 5 najważniejszych problemów:

Brak przejrzystości

Być może największą trudnością, przed którą stoją organy regulacyjne, jest klasyfikacja aktywów kryptowalutowych. I rzeczywiście, jeśli spojrzeć na kraje, które zalegalizowały kryptowaluty, da się zauważyć potrzebę ujednolicenia przepisów w tym zakresie. Na przykład Wielka Brytania uznaje aktywa kryptowalutowe za własność, a nie za legalnie uznawany środek płatniczy.

Po drugiej stronie globu, Chiny uznały aktywa kryptowalutowe za własność prawną, ale tylko w zakresie dziedziczenia, a następnie zakazały bicia Bitcoinów. Jak widać, większość krajów nie potrafi zdecydować, czym właściwie są kryptowaluty.

Stany Zjednoczone w ostatnich latach podążały w wielu kierunkach, klasyfikując kryptowaluty najpierw jako towary, a następnie jako papiery wartościowe. Jesteśmy pewni, że większość amerykańskich księgowych już nie raz łapało się za głowę, próbując nadążyć za każdą nową zmianą regulacyjną. Podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu może być wyzwaniem dla organów regulacyjnych ze względu na zamieszanie i niejednoznaczność, które wynikają z ciągłych zmian.

Globalny charakter kryptowalut

Inną kwestią jest to, że kryptowalut nie da się zamknąć w ramach jednego obszaru regulacyjnego ze względu na ich globalną obecność. Kryptowaluty są w obrocie nie tylko w kilku krajach. Miliony ludzi na całym świecie posiadają te aktywa cyfrowe. Co więcej, (jak dotąd) nie ma jednego centralnego organu, który mógłby egzekwować regulujące je przepisy.

Można więc sobie wyobrazić, z czym borykają się giełdy kryptowalut działające w wielu krajach jednocześnie. Organy regulacyjne mogą też mieć trudności z pociągnięciem tych giełd do odpowiedzialności w związku z którymkolwiek z właściwych przepisów. Nie wspominając już o tym, że trzeba by również wdrożyć technologię rozproszonej księgi rachunkowej. Technologia ta jest niezbędna do śledzenia przepływu ruchu aktywów cyfrowych, co może być kosztowne.

Szybko rozwijająca się technologia

Jak wiadomo, technologia kryptowalutowa stale ulega innowacjom. Organy regulacyjne potrzebują pomocy, aby być na bieżąco z tymi zmianami i umieć się do nich dostosowywać. Zdecentralizowane finanse (DeFi) stale stwarzają nowe trudności, ponieważ działają poza konwencjonalnym systemem bankowym.

W rezultacie coraz więcej ekspertów i organów regulacyjnych wskazuje na zagrożenia związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Dążą oni do egzekwowania procedur know-your-customer (KYC), czyli 'poznaj swojego klienta’, aby temu zapobiec. Jeśli próbowałeś się kiedyś zarejestrować na stronie danej giełdy, na pewno zauważyłeś, że należy zweryfikować swój profil. Jest to jeden z elementów polityki KYC.

Brak wsparcia instytucjonalnego

Kryptowaluty to dla wielu wciąż nowa koncepcja. Instytucje finansowe nadal mają trudności z dostrzeżeniem potencjalnych korzyści, jakie stoją za walutami cyfrowymi. Zamiast tego postrzegają je jako przedsięwzięcia wysokiego ryzyka, które wymagają większej stabilności finansowej. Ten brak wsparcia instytucjonalnego utrudnia organom regulacyjnym tworzenie skutecznych ram prawnych.

Sprzeciw społeczności

Można sobie wyobrazić, co społeczność inwestorów kryptowalutowych sądzi o pomyśle regulacji. Ponieważ większość z nich ulokowała duże sumy pieniędzy w zdecentralizowanych projektach, konieczne jest też uwzględnienie ich interesów. Regulacja kryptowalut w oczach ich użytkowników jest sprzeczna z samą ich ideą. Co więcej, ten bunt przeciwko wprowadzeniu kontroli może prowadzić do kolejnych kłopotów. Trudno będzie stworzyć skuteczne ramy prawne, gdy brakuje porozumienia w tej sprawie.

Czy istnieją rozwiązania?

Mając to wszystko na uwadze, czy istnieją jakieś optymalne rozwiązania w zakresie regulacji kryptowalut? Decydenci i eksperci finansowi nieustannie próbują je znaleźć. Na początek, rządy, organy regulacyjne i deweloperzy blockchain muszą zacząć ze sobą współpracować. W ten sposób będą mogli określić, w jaki sposób uregulować sferę kryptowalut, jednocześnie utrzymując jej zdecentralizowany charakter.

Następnym krokiem byłoby stworzenie globalnej struktury działającej w różnych krajach, która egzekwowałaby przepisy obowiązujące właścicieli kryptowalut. Te regulacje i ograniczenia muszą być wdrażane przez jedną instytucję transgraniczną. Zamiast Financial Conduct Authority w Wielkiej Brytanii lub Financial Services Agency w Japonii, rozwiązaniem jest globalny organ regulacyjny.

Władze podejmują dodatkowe kroki w celu zwalczania działalności przestępczej, wprowadzając w firmach procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), jak też praktyki KYC (’Poznaj swojego klienta’).

Oczywiście jest to tylko jeden ze sposobów odpowiedzi na to pytanie. Wielu ekspertów finansowych regularnie wyraża swoje opinie na ten temat. Niektórzy stanowczo dążą do zwiększenia bezpieczeństwa i wprowadzenia ograniczeń w sektorze, podczas gdy inni twierdzą, że ma to tylko na celu szerzenie strachu i niepewności wśród inwestorów.

Przemyślenia końcowe

Jedno wydaje się pewne-kryptowaluty nigdzie się nie wybierają. Kryptowaluty są globalnym aktywem i częścią światowej gospodarki, a zatem powinny podlegać regulacjom. Organy regulacyjne muszą jednak podjąć odpowiednie działania, aby upewnić się, że kryptowaluty nie napotkają ograniczeń na drodze swojej ewolucji.

Jednocześnie, przepisy powinny chronić użytkowników rynku i ograniczać potencjalną działalność przestępczą. To duża odpowiedzialność, wymagająca też wiele rozwagi, więc nic dziwnego, że rozwój regulacji kryptowalutowych trwa już kilka lat. Ważne jest więc, aby śledzić wszelkie zmiany i być na bieżąco, ponieważ przyszłość kryptowalut może zaskoczyć!