Między innymi na takie pytanie będą próbowali odpowiedzieć eksperci z całego świata, którzy wezmą udział w XVI edycji Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego. Rozmawiać będą także o nowym prawie, które ujednolici i uprości pracę biznesu w całej Europie, najważniejszych trendach w dziedzinie e-usług oraz pokażą nowości, które zrewolucjonizują obieg dokumentów.


EFPE to największa w Europie międzynarodowa konferencja poświęcona elektronicznym usługom zaufania – w tym podpisowi elektronicznemu i PKI – oraz elektronicznej identyfikacji i bezpieczeństwu. Organizowana jest przez Asseco Data Systems i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Na kilka dni do Szczecina zawitają znakomici goście z całego świata, by porozmawiać o budowaniu zaufania w biznesie elektronicznym, a także o wchodzącym w życie od 1 lipca rozporządzeniu e-IDAS, czyli przełomowym akcie prawnym, który ustandaryzuje rynek usług zaufania w całej Unii Europejskiej. To najważniejsze od wielu lat zmiany prawne dotyczące identyfikacji podmiotów w biznesie, administracji i w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości.

Obecnie w większości przypadków każdy kraj UE posiada własne rozwiązania w zakresie uwierzytelniania obywateli drogą elektroniczną – np. w kontaktach z e-urzędami lub podczas składania deklaracji podatkowych przez internet. Rozporządzenie eIDAS doprowadzi do tego, że zarówno obywatele, jak i systemy poszczególnych krajów będą mogli się dużo łatwiej komunikować ze sobą drogą elektroniczną i wymieniać dokumentami – prawnymi, administracyjnymi, oświadczeniami woli itp. Co ważne, dokumenty te zachowają swoją ważność i wartość dowodową – tłumaczy Tomasz Litarowicz, dyrektor pionu usług bezpieczeństwa i zaufania Asseco Data Systems.

Jak nowe prawo wpłynie na pracę biznesu? Oto kilka przykładów.

Jeśli przedsiębiorca, szczecinianin pracujący np. w Dublinie, będzie chciał załatwić sprawę w Urzędzie Miasta, którą poświadczy podpisem elektronicznym, to po 1 lipca będzie mógł taki podpisany dokument wysłać drogą elektroniczną do Polski, bo jego, zakupiony w Irlandii podpis będzie prawnie wiążący w całej Europie. Obecnie musiałby się pofatygować do Szczecina z odręcznie podpisanymi dokumentami lub zakupić podpis elektroniczny w Polsce, co da mu możliwość komunikacji z Urzędem Miasta z dowolnego miejsca na świecie. Ujednolicenie prawa znacząco wesprze także korporacje działające na różnych rynkach, które będą mogły wymieniać się dokumentami w całej Europie z dużo większą swobodą. Dla przykładu – pomoże to np. firmom sektora BPO i shared services zajmującym się obsługą wielu innych firm z krajów całej Europy, których prawo jest różne od naszego. Po 1 lipca bez problemu wyślą podpisane dokumenty do każdego kraju UE.

Konferencja zostanie podzielona na trzy bloki tematyczne: „Rozporządzenie e-IDAS – nowe wyzwania i szanse przed rynkiem europejskim”, „Usługi zaufania i e-identyfikacja – najnowsze rozwiązania i technologie na urządzenia mobilne” oraz „Usługi zaufania i e-identyfikacja i paperless country – międzynarodowe doświadczenia i kierunki rozwoju”. Wśród gości znajdą się m.in. Leonard Rosenthol, główny architekt PDF w Adobe Systems z USA, Luca Castellani, Sekretarz Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL) z Austrii, Nick Pope z Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych ETSI z Wielkiej Brytanii, Iain McCallum  – Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju z centrali GSM Association z Wielkiej Brytanii.
Podczas czerwcowej konferencji będzie także mowa o współczesnych trendach w IT, m.in. o tym, jak nowe prawo pomoże Unii Europejskiej wejść w przyszłości do świata bez papieru.

Szacuje się, że gdyby Europa zamieniła dokumenty papierowe na elektroniczne tylko w obszarze zamówień publicznych to zaoszczędziłaby nawet 100 mld euro rocznie.
Asseco Data Systems podczas EFPE 2016 zaprezentuje swój nowatorski produkt „Cloud Sign”, który wejdzie na rynek pod koniec tego roku. To rozwiązanie umożliwiające składanie podpisu elektronicznego tylko przy pomocy samego telefonu, laptopa czy innego urządzenia z wbudowaną przeglądarką www. Rozwiązanie to zrewolucjonizuje rynek podpisu w Europie, a podpisywanie elektroniczne dokumentu będzie trwało krócej niż złożenie podpisu na papierze.

Tym samym dokument będzie można podpisać z każdego miejsca i praktycznie w każdej sytuacji – podczas spotkania z przyjaciółmi, na wakacjach, itd., a samo podpisanie dokumentu będzie tak łatwe jak wysłanie SMS-a.

Dotychczasowe edycje wydarzenia cieszyły się ogromnym powodzeniem – tylko w ubiegłorocznej konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników z blisko 20 krajów całej Europy i Azji.

Konferencja EFPE to jedna z najważniejszych inicjatyw Asseco Data Systems. Cieszymy się, że do Szczecina przyjadą osobistości z całego świata, w tym z Azji i Stanów Zjednoczonych, by spotkać się z przedstawicielami Europy i właśnie tu rozmawiać o biznesie usług zaufania i bezpieczeństwa. – mówi Andrzej Dopierała, Prezes Asseco Data Systems.

W tym roku konferencja odbędzie się w dniach 9-10 czerwca w szczecińskim Hotelu Radisson i na terenie Centrum Kultury Regionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni. Wydarzenie otrzymało patronat honorowy Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Polskiej Izby Informatyki i Komunikacji, a także Prezydenta Miasta Szczecina.

źródło: Asseco