Wyobraźmy sobie, że możemy wybierać numer telefonu bez patrzenia na ekran lub czuć strukturę materiału koszuli w sklepie internetowym. To, być może, wcale nie taka daleka przyszłość! Podczas pierwszego na świecie Hapticathonu, który odbędzie się 9-10 maja w poznańskiej Concordia Design, uczestnicy będą mieli za zadanie wymyślić zastosowania technologii haptycznej – a następnie je zaprogramować.


Hapticathon to maraton programistyczny z wykorzystaniem ultradźwiękowej technologii haptycznej, która pozwala na odczuwanie na powierzchni ekranu kształtów i tekstury materiałów. Technologia ta dynamicznie się rozwija lecz nie jest jeszcze do końca pewne w jakim kierunku i do czego może być wykorzystana.

W tym pomóc ma Hapticathon – wydarzenie odbywające się pierwszy raz w historii. Jego organizatorzy, White Ducky oraz Programa.pl chcą aby wspólnymi siłami programistów, szeroko rozumianych osób kreatywnych, neuronaukowców i entuzjastów nowych technologii stworzyć pomysły na wdrożenie haptyki. Jednym z nich jest bezwzrokowa obsługa urządzeń i aplikacji.

Skorzystać na tym mogą wszyscy. Pierwsza myśl – niewidomi. Ale przecież nie tylko! Wyobraźmy sobie, że Google Maps używa sprzężenia zwrotnego w postaci sygnałów haptycznych (tactile feedback) do naszych dłoni i natychmiast „czujemy”, w którym kierunku jechać i kiedy skręcić  – mówi Sława Madelska z White Ducky.

Podczas Hapticathonu zespoły złożone z programistów i osób kreatywnych będą mogły korzystać z wsparcia mentorów, którzy będą służyć radą i dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Będą to m.in:

    Dr hab. Agnieszka Jelewska – dyrektor HAT Research Center Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Zajmuje się przede wszystkim splotem relacji pomiędzy nauką, kulturą i technologią. Wykładowczyni na kierunku Media Interaktywne i Widowiska UAM.

    Dr Michał Krawczak – dyrektor programowy HAT Research Center, UAM. Zajmuje się współczesną sztuką interaktywną, performance art, wideo, instalacją oraz  kreatywnym programowaniem. Wykładowca na kierunku Media Interaktywne i Widowiska UAM.

    Piotr Biegun – założyciel Whalla Labs oraz jeden z organizatorów Startup Weekend Poznań i Hive61.

    Paweł Ciesielski – Prezes Asseco Corporate Venture. Dawniej szef JTT Computer.

    Bartłomiej Gola – Partner zarządzający SpeedUP Group, przedsiębiorca i innowator. Współtworca kilkunastu startupów technologicznych.

    Rafał Kołodziej – Projektant strategii i usług. Właściciel firmy Greenhat. Strategy & Service Design, Specjalizuje się w metodyce pracy opartej o myślenie projektowe.

    Wojciech Radomski- założyciel i prezes spółki Programa.pl. Nadzoruje pracę zespołów projektujących, implementujących i wdrażających różnorakie systemy informatyczne i aplikacje mobilne. Prowadzi projekty informatyczne dla takich marek jak VOX, Duracell, czy Publish So Simply. 

    Mateusz Madelski – Chief Ducky w White Ducky oraz wiceprezes zarządu firmy YES Biżuteria.

Mentorzy będą do dyspozycji dziennikarzy 9 maja od godz. 9.00 a także podczas sesji ideacji od godz. 10.40.

Harmonogram wydarzenia:

► Sobota 9 maja ◄
9:00 – 10:00 Rejestracja uczestników.
10:00 – 10:40 Rozpoczęcie wydarzenia. Prezentacja jego idei, światowych trendów w haptyce,
a także instrukcji technicznych (TPad). 
10:40 – 12:40 Formowanie zespołów i sesja ideacji prowadzona przez Rafała Kołodzieja (Greenhat Strategy and Service Design).
12:40 – 13:10 Prezentacje wypracowanych pomysłów (3min / zespół).
13:10 – 13:30 Przerwa.
13:30 – 13:45 Feedback od mentorów.
13:45 – 14:30 Przerwa na lunch.
14:30 – 15:00 Telekonferencja z wynalazcami z Tangible Haptics i sesja Q&A.
15:00 – ? Rozpoczęcie kodowania i przygotowania prezentacji.

► Niedziela 10 maja◄ 
12:00 – 13:00 Prezentacje projektów.
13:00 – 13:15 Obrady mentorów.
13:15 – 13:30 Ogłoszenie werdyktu i przyznanie nagród.

źródło: inACT

Kan