Następne dwa lata będą kluczowe dla przyszłości internetu, Europa ma tu do odegrania kluczową rolę– uważa minister Rafał Trzaskowski. MAC zamierza aktywnie włączać się w debatę o wolnym i otwartym internecie,/i> – podkreślił.


Komisja Europejska opublikowała 12 lutego Komunikat w sprawie zarządzania internetem, który jest dostępny (na razie tylko w wersji angielskiej) pod adresem: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/communication-internet-policy-and-governance.

Komunikat podkreśla potrzebę reformy sposobu w jaki zarządzany jest internet. „Zarządzania internetem” można rozumieć jako rozwój i stosowanie przez rządy, przedsiębiorców oraz społeczeństwo obywatelskie wspólnych wartości, norm, procesów decyzyjnych i programów, które kształtują ewolucję i sposób, w jaki korzystamy z internetu (zgodnie z propozycją przedstawioną podczas Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego 2003 – 2005).

Jak podkreśliła Neelie Kroes, komisarz do spraw agendy cyfrowej, Europa powinna aktywnie włączyć się w światową debatę na temat przyszłości zarządzania internetem. Kroes podkreśliła także znaczenie praw człowieka w tej debacie – Nasze podstawowe wolności nie mogą być przedmiotem negocjacji. Muszą być chronione w sieci” – podkreśliła.

W europejskiej i światowej debacie aktywnie uczestniczy także Polska. „Będziemy na bieżąco konsultować pojawiające się propozycje, aby głos Polski wybrzmiał w tej dyskusji” – podkreślił minister Trzaskowski.

Komisja Europejska w Komunikacie zaproponowała szereg działań, których celem jest usprawnienie wielostronnego procesu zarządzania internetem, tak aby zachować uniwersalny (tj. niepodzielny) oraz otwarty i wolny charakter Internetu, w którym respektowane będą prawa człowieka i podstawowe wolności.

Komisja Europejska przewiduje m.in.:

  • przyjęcie harmonogramu dla globalizacji funkcji realizowanych obecnie przez ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) oraz IANA (Internet Assigned Numbers Authority), a więc mających siedzibę w USA organizacji zajmujących się np. systemem domen internetowych czy przydzielaniem adresów IP;
  • wzmocnienie globalnego forum zarządzania Internetem (IGF – Internet Governance Forum);
  • uruchomienie platformy internetowej, gromadzącej informacje na temat najważniejszych wydarzeń związanych z Internetem (w języku ang. Global Internet Policy Observatory);
  • poszukiwanie rozwiązań dla problemu jakim jest kwestia jurysdykcji i prawa właściwego wobec ponadnarodowego charakteru internetu.

Komunikat Komisji Europejskiej nie jest projektem aktu prawnego, stanowi natomiast swoistą deklarację działań, które będą podejmowane przez Komisję Europejską.

źródło: MAiC

Kan