PGP udostępniła sądom elektroniczny system drukowania kodów R na korespondencji – jako dodatkowy, nadprogramowy i nieodpłatny element w ramach realizacji kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Oprogramowanie jest gotowe, szybkość wdrożenia będzie zależała od sprawnej instalacji systemu przez sądy. W niektórych sądach apelacyjnych program już został wdrożony, jest w pełni sprawny i funkcjonalny.

W przypadku obsługi sądów przez poprzedniego operatora wszystkie kody R były nalepiane ręcznie na kopertach. Wdrożenie elektronicznego generowania kodów R na kopertach jest jednym z pierwszych innowacyjnych rozwiązań, które wdraża PGP S.A. – pomimo, iż nie mamy takich wymogów w kontrakcie. Nie tylko rozwiąże to problem ręcznej i nieefektywnej pracy wielu ludzi – przyspieszy także szybkość dostarczania zwrotnych potwierdzeń odbioru. Bardzo chętnie wesprzemy sądy naszymi zasobami, aby instalowanie systemu przebiegło w każdej instytucji sprawnie i bezproblemowo” – mówi Leszek Żebrowski, prezes zarządu PGP.

PGP S.A. wdroży także kolejne nadprogramowe i nieodpłatne, innowacyjne rozwiązania w celu usprawnienia wcześniej stosowanych rozwiązań w ramach korespondencji sądów i prokuratur:

    1. Specjalną aplikację informatyczną dedykowaną prawnikom, która pozwoli na otrzymywanie w czasie rzeczywistym informacji o korespondencji wygenerowanej w systemie Currenda.

    2. Unowocześnienie systemu Zeto Świdnica, z którego korzystają prokuratury – po to, aby ułatwić proces generowania korespondencji.

    3. W lutym w jednym z sądów rozpocznie się projekt poczty hybrydowej w oparciu o istniejące rozwiązania partnerów PGP S.A. – umożliwiający drukowanie korespondencji nie wymagającej podpisu (w jednym z 16 miast docelowych – wojewódzkich).

Wszystkie powyższe działania mają na celu skrócenie procesu doręczeń, zwrotów ZPO, a nadrzędnie będą skutkować skróceniem postępowań sądowych.

źródło: Polska Grupa Pocztowa

Kan