Blisko 800 tysięcy mieszkańców województwa wielkopolskiego będzie beneficjentami właśnie zatwierdzonego przez Komisję Europejską projektu rozwoju internetu dużej prędkości. 67 milionów euro pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostanie zainwestowanych w budowę 4 tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowej.

Dzięki temu Wielkopolska będzie mogła korzystać z możliwości oferowanych przez gospodarkę cyfrową – mówi komisarz UE ds. polityki Regionalnej Johannes Hahn.

Dofinansowanie UE jest częścią inwestycji o łącznej wartości 83,4 mln euro, która pozwoli na dystrybucję szerokopasmowego internetu w oparciu o regionalną sieć światłowodową.

Celem projektu jest zapewnienie otwartego dostępu do dostawców usług internetowych oraz pomoc w redukcji przepaści cyfrowej Polski. Obecnie większość słabiej rozwiniętych regionów w Polsce pozbawionych jest podstawowych usług szerokopasmowych.

Dzięki realizacji projektu, która potrwa do 2015 roku, 72 proc. mieszkańców województwa wielkopolskiego uzyska dostęp do sieci dostępu nowej generacji (Next Generation Access) – co oznacza wzrost o 23 proc.

Komentując decyzję Komisji Europejskiej, unijny komisarz ds. polityki Regionalnej Johannes Hahn powiedział: – Projekty takie jak ten tworzą odpowiednie warunki dla przedsiębiorstw i obywateli. Dzięki temu Wielkopolska będzie mogła korzystać z możliwości oferowanych przez gospodarkę cyfrową. Jest to doskonały przykład tego, jak polityka spójności może bezpośrednio przyczyniać się do realizacji celów unijnej strategii wzrostu „Europa 2020” oraz pomagać regionom w ich gospodarczym rozwoju. Jest to ten rodzaj inwestycji, których chcemy więcej widzieć w przyszłości.

Inwestycja realizowana jest w ramach „Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013” i jest finansowana za pośrednictwem osi priorytetowej „Infrastruktura komunikacyjna”.

Kontekst

Przedmiotem projektu jest budowa szkieletowej sieci dystrybucji opartej na światłowodach. Planowana infrastruktura będzie technologicznie neutralna, co pozwoli na otwarty i niedyskryminujący dostęp do dostawców usług hurtowych i usług „ostatniej mili”.

Parametry techniczne infrastruktury:

  • liczba węzłów dystrybucyjnych – 576
  • liczba węzłów szkieletowych – 31
  • długość sieci dystrybucyjnej – 3687 km
  • długość sieci szkieletowej – 1546 km
  • długość okablowania światłowodowego – 5234 km
  • całkowita długość sieci szerokopasmowej – ok. 4000 km

To tzw. duży projekt, którego całkowita wartość (łącznie z VAT) przekracza 50 milionów euro, dlatego też wymaga odrębnej decyzji Komisji Europejskiej. Pozostałe projekty są zatwierdzane na szczeblu krajowym lub regionalnym.

W 2013 roku Komisja Europejska zatwierdziła unijne współfinansowanie dużych projektów rozwoju internetu szerokopasmowego w 5 polskich regionach: lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim na kwoty odpowiednio: 66,5 mln euro, 35 mln euro, 43,5 mln euro, 51,1 mln euro oraz 54,8 mln euro.

Na lata 2007-2013 w ramach polityki spójności dla Polski przeznaczono łącznie ok. 67 miliardów euro.

źródło: Komisja Europejska