Płatności z użyciem debetowych kart Visa w całej Europie po raz pierwszy przekroczyły poziom biliona euro (dokładnie: 1,02 biliona) rocznie, wzrastając o 8,8% – według zaprezentowanych dziś rezultatów organizacji Visa Europe za rok finansowy kończący się 30 września 2012 r.

W Polsce wartość płatności z użyciem debetowych kart Visa, dominujących w portfelach polskich konsumentów, zwiększyła się w tym okresie o 17,2%, tj. ponad dwu i półkrotnie szybciej niż wartość transakcji ogółem dokonywanych polskimi kartami debetowymi Visa, które uwzględniają także wypłaty gotówki z bankomatów (wzrost o 6,9%). Liczba transakcji bezgotówkowych dokonywanych debetowymi kartami Visa wydanymi przez polskie banki wzrosła o blisko 20%.

Pomimo niesprzyjających warunków gospodarczych płatności dokonane w Europie z użyciem wszystkich kart Visa wzrosły w omawianym okresie o 8,0%, do poziomu 1,3 biliona euro. Segmentem płatności, który rósł najszybciej – w tempie 16% – był handel elektroniczny, gdzie po raz pierwszy wydatki użytkowników kart Visa w całej Europie przekroczyły 200 miliardów euro (dokładnie: 202 miliardy euro), co stanowiło ponad 20% wartości wszystkich płatności przetworzonych przez Visa Europe.

Polska była jednym z tych krajów europejskich, w których w zakończonym 30 września 2012 r. roku finansowym system Visa rozwijał się najszybciej. Wartość transakcji bezgotówkowych zwiększyła się w naszym kraju o 12,9% do równowartości 17,1 miliarda euro, podczas gdy wartość transakcji ogółem (tj. z wypłatami gotówki włącznie) wzrosła o 6,2% do 58,8 miliarda euro. Różnice były jeszcze większe w odniesieniu do kart debetowych – gdzie wzrost wyniósł odpowiednio 17,2% oraz o 6,9%. Liczba płatności polskimi kartami Visa przekroczyła 750 mln (wzrost o 16,4%), natomiast liczba wszystkich transakcji, łącznie z wypłatami gotówki z bankomatu, wyniosła 1,25 mld (wzrost o 10,4%).

Istotne znaczenie dla przyśpieszenia rozwoju płatności bezgotówkowych i zmniejszenia w tym względzie dystansu do krajów Europy Zachodniej ma rozpoczęty w 2010 r. program rozwoju i unowocześniania sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie, do którego zgłoszonych zostało ponad 110 tys. nowoczesnych terminali EMV zainstalowanych w ponad 96 tys. placówkach handlowo-usługowych, które wcześniej nie akceptowały kart. Finansowany przez banki-wydawców kart Visa w Polsce, program subsydiowania terminali POS instalowanych przez agentów rozliczeniowych jest skierowany głównie do małych i średnich firm detalicznych działających w mniejszych miastach i na terenach wiejskich, które zyskały łatwiejszy dostęp do usług akceptacji kart dzięki aktywnym działaniom agentów rozliczeniowych oraz włączaniu tych usług do pakietów oferowanych przez banki firmom z segmentu MiŚP.

Ponad 50% terminali zgłaszanych obecnie do subsydium z Programu umożliwia płatności zbliżeniowe, co w znacznej mierze przyczyniło się do przekroczenia łącznej liczby 100 tys. terminali akceptujących zbliżeniowe płatności Visa, czyli ponad jednej trzeciej wszystkich terminali w naszym kraju; dzięki temu Polska jest krajem o największym nasyceniu terminalami zbliżeniowymi w Europie.

Szybki rozwój sieci akceptacji w połączeniu z rosnącym wydawnictwem zbliżeniowych kart Visa, których liczba przekroczyła już 8 mln (prawie 40% wszystkich kart Visa) uczynił z Polski największy „zbliżeniowy” rynek Visa w Europie, gdzie realizowanych jest najwięcej płatności zbliżeniowych, zarówno pod względem ich ilości, jak i wartości.

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że w Polsce płatności zbliżeniowe Visa stanowią już ponad 20% wszystkich płatności Visa na kwoty do 50 zł, gdyż potwierdza to słuszność naszej strategii zakładającej, że płatności zbliżeniowe odegrają kluczową rolę w zastępowaniu gotówki w segmencie transakcji o niskiej wartości” – stwierdziła Małgorzata OShaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

Po sukcesie płatności zbliżeniowych Visa, Polska stała się idealnym rynkiem dla rozwoju płatności mobilnych i wdrażania najnowszych rozwiązań płatniczych Visa, takich jak V.me – portfel elektroniczny Visa, który m.in. ma przyśpieszyć rozwój korzystania z kart Visa w handlu elektronicznym. Polska będzie jednym z pierwszych pięciu krajów w Europie, w których zostanie on wprowadzony” – dodała Małgorzata OShaughnessy.

Visa Europe przeprowadziła do tej pory w Polsce wdrożenia płatności mobilnych z 5 bankami i 3 operatorami sieci komórkowych testując różne rozwiązania techniczne udostępniające konsumentom mobilne płatności zbliżeniowe Visa: SIM-centric, akcesoria do iPhone oraz rozwiązanie oparte o kartę pamięci microSD. Latem 2012 r. Visa Europe zaprezentowała aplikację mobilnych płatności zbliżeniowych Visa payWave w polskiej wersji językowej, gotową do wdrażania przez banki członkowskie na smartfonach obsługujących technologię NFC.

Visa Europe prowadzi już z wieloma bankami w Polsce prace mające na celu komercyjne wdrożenia płatności mobilnych Visa, m.in. z BRE (mBank i MultiBank), Bankiem Zachodnim WBK oraz ING Bankiem Śląskim. Organizacja Visa współpracuje także ze wszystkimi operatorami sieci komórkowych, przy czym szczególnie zaawansowane są przedsięwzięcia z dwoma z nich.

Terminale zbliżeniowe akceptujące płatności zbliżeniowe Visa kartami i smartfonami są instalowane u detalistów działających w większości sektorów, od małych sklepów osiedlowych po sieci hipermarketów, od sieci fast food po kasy biletowe, transport i maszyny samoobsługowe oraz parkometry. Wdrażanie najnowszych technologii rozwija się dynamicznie także w transporcie miejskim.

Wszystkie terminale zbliżeniowe w Polsce obsługują płatności zbliżeniowe Visa również na kwoty powyżej 50 zł (o udostępnieniu tej funkcjonalności swoim klientom decydują banki wydające karty Visa).

W roku bieżącym V.me by Visa – pierwszy zintegrowany portfel elektroniczny Visa – zostanie wprowadzony na masową skalę na rynkach brytyjskim, francuskim, hiszpańskim. Również w bieżącym roku wprowadzanie na rynek elektronicznego portfela V.me by Visa rozpocznie się w Polsce. Według przewidywań Visa Europe, do końca 2020 r. z portfela V.me będzie korzystać jedna trzecia ogółu konsumentów w całej Europie.

Użytkownicy portfela V.me by Visa uzyskują możliwość płacenia jednym kliknięciem – za pośrednictwem przeglądarki internetowej – na smartfonie, tablecie, komputerze osobistym czy też laptopie, używając przy tym kart płatniczych różnych wydawców i systemów. Dzięki wielu warstwom systemu zabezpieczeń Visa portfel V.me jest wyjątkowo bezpieczny, a dane karty nie są udostępniane sklepom internetowym. Usługa V.me będzie dalej rozwijana, obejmując również inne technologie płatnicze Visa, jak np. płatności zbliżeniowe w placówkach handlowo-usługowych czy Płatności Osobiste Visa.

W 2013 r. będą również miały miejsce kolejne wdrożenia płatności zbliżeniowych, dokonywanych z wykorzystaniem kart i smartfonów. W ub. roku liczba transakcji zbliżeniowych w Europie wzrosła czterokrotnie – organizacja Visa spodziewa się powtórzenia tego wyniku w roku bieżącym. W całej Europie mobilne płatności zbliżeniowe znajdą się w 2013 r. w ofercie czterdziestu wydawców kart płatniczych, zaś liczba modeli smartfonów posiadających certyfikaty Visa dla mobilnych płatności zbliżeniowych zbliży się pod koniec roku do osiemdziesięciu.

źródło: VISA

Kan