Na rynku telefonii mobilnej od 1 stycznia 2013 roku nastąpi pełna symetria hurtowych stawek MTR dla operatorów, także dla spółek telekomunikacyjnych z grupy Zygmunta Solorza-Żaka – powiedziała ustępująca prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

Nową prezes UKE ma zostać wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Gaj. W piątek Sejm wybrał ją na to stanowisko. Zgodnie za zapowiedziami rządu, Streżyńska ma pełnić funkcję do końca stycznia. Od lutego ma ją zastąpić Gaj.

Stawka MTR (od 1 stycznia 2013 roku – PAP) ma się kształtować około 1 eurocenta lub być może niżej. Myślimy, że to będzie mniej więcej ok. 3-3,5 grosza, ale ostatecznie ta stawka jest wypadkową całego procesu, w którym również biorą udział operatorzy, bo ona jest kształtowana na bazie modelu bottom-up zasilanego ich danymi” – powiedziała.

Premier Tusk uważa, że nowa prezes będzie równie skuteczna i profesjonalna jak i poprzednia. Mówiąc o swoich zamierzeniach Magdalena Gaj zapowiedziała kontynuowanie polityk likwidacji „białych plam” w dostępie do internetu. Oczywiście, to tylko jeden z priorytetów działania UKE – podkreśla. Te działania będę inne w przypadku inwestycji prywatnych, inne w odniesieniu do publicznych. Powołana już przez Sejm nowa Prezes UKE podnosi też zasługi swojej poprzedniczki, jeżeli chodzi o takie zmiany w prawie i praktyce, że ceny połączeń komórkowych, sms-ów i Internetu spadły o blisko 70 proc. Gaj chce jeszcze dołożyć swoje 20 proc. 2013r. Oznaczałoby to, że od 2006r. płacilibyśmy za te usługi o połowę mniej.

Jesteśmy przekonani, że ta asymetria zostanie zamknięta razem z pozostałymi asymetriami 1 stycznia 2013 na rynku mobilnym” – dodała dotychczasowa prezes UKE, pytana co z asymetrią stawek MTR dla spółek telekomunikacyjnych z grupy Zygmunta Solorza-Żaka.

Streżyńska nie widzi dużego zainteresowania wejściem na polski rynek piątego operatora komórkowego w związku z planowanym przetargiem na częstotliwości 1800 MHz. UKE zbiera wstępne opinie w sprawie przetargu na cenne dla operatorów częstotliwości z zakresu 1800 MHz do końca stycznia. To nie są formalne konsultacje, ale prekonsultacje. Formalne konsultacje rozpisze nowy prezes, który dopiero po ich zakończeniu ogłosi przetarg.

Od momentu, kiedy nasze nieformalne konsultacje (ws. przetargu) zostały ogłoszone, miałam dwie rozmowy z operatorami spoza granic naszego kraju – zupełnie nieformalne, niezobowiązujące zainteresowanie polskim rynkiem. Więc trudno powiedzieć, żeby był tłok, ścisk i bardzo duże zainteresowanie wejściem na nasz rynek. Trzeba pamiętać, że ten kto wejdzie jako piąty, będzie musiał podjąć walkę z tymi czterema, czy właściwie trzema (…), którzy mają szerokie spektrum częstotliwości i którzy mogą zaoferować więcej usług niż ten operator” – powiedziała pytana, jaka jest realna szansa, że UKE dopuści w przetargu na częstotliwości 1800 MHz piątego operatora komórkowego – podkreśliła.

Przetarg UKE na częstotliwości pasma 1800 MHz może rozpocząć się w pierwszym kwartale 2012 r. Te częstotliwości mogą być przeznaczone na budowę sieci LTE. W UKE pracują już eksperci nad koncepcją przetargu, obserwują zmiany na rynku i prognozują, co się może wydarzyć. UKE chce udostępnić pasmo możliwie szybko. Sprzedaż połowy dostępnej częstotliwości ma wzmocnić konkurencję, o drugiej połowie – zadecyduje cena.

Technologia szybkiego internetu LTE pozwala na przesyłanie danych mobilnie z prędkością nawet kilkudziesięciu Mb/s. W Polsce sieć w tej technologii jest budowana dzięki częstotliwościom należącym do spółek zależnych kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka Grupy NFI Midas (CenterNet i Mobyland).

Prezesa UKE powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Kadencja Prezesa UKE trwa 5 lat.

źródło: PAP

Kan