Na tym stanowisko ochrona konsumentów będzie dla mnie równie ważna, jak dla ustępującej prezes UKE Anny Streżyńskiej -powiedziała Magdalena Gaj na sejmowej komisji infrastruktury. Posłowie poparli w środę kandydaturę obecnej wiceminister administracji i cyfryzacji na stanowisko prezesa UKE.

Za pozytywnym zaopiniowaniem wniosku premiera o powołanie przez Sejm Gaj
na stanowisko prezesa UKE zagłosowało 19 posłów, przeciw było ośmiu, a trzech
wstrzymało się od głosu.

W czwartek (5 stycznia) premier Donald Tusk wysłał wniosek w tej sprawie do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, upoważniając jednocześnie ministra Michała Boniego do przedstawienia Sejmowi kandydatury Gaj na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Magdalena Gaj jest ekspertem od spraw telekomunikacji. Pracuje jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – odpowiada za sprawy telekomunikacji i poczty.

Gaj przed głosowaniem była pytana przez posłów m.in. o doświadczenie na
rynku telekomunikacyjnym i plany, które zamierza realizować jako prezes UKE.
Moje doświadczenie, zarówno na stanowisku podsekretarza stanu
odpowiedzialnego za telekomunikację, jak i wcześniejsza praca w Urzędzie
Komunikacji Elektronicznej, daje mi dobrą podstawę, aby być dobry
regulatorem
” – powiedziała podczas posiedzenia komisji. Podkreśliła, że
podstawą funkcjonowania tego organu regulacyjnego powinna być niezależność –
od rządu i od rynku telekomunikacyjnego.

Według Magdaleny Gaj działalność Urzędu Komunikacji Elektronicznej powinna teraz koncentrować się na takich obszarach jak: inwestycje na rynku telekomunikacyjnym, częstotliwości, konsumenci. Powiedziała też, że na tym stanowisko ochrona konsumentów będzie dla niej równie ważna, jak dla ustępującej prezes UKE Anny Streżyńskiej. „Także ochrona konkurencji. Mamy teraz w Polsce do czynienia z dojrzałym, konkurencyjnym rynkiem. Ale na tym rynku mogą pojawić się też nowe podmioty, mniejsze. (… )Regulator nie powinien też zapominać o ochronie takich nowych graczy” – zaznaczyła.

Jej zdaniem ważne jest także to, aby prezes UKE był widoczny na arenie
międzynarodowej. „Nowy organ regulacyjny, europejski BEREC (Body of
European Regulators for Electronic Communications – PAP), to jest miejsce, gdzie
powinniśmy zwiększyć naszą aktywność, aby mieć wpływ na to, co się dzieje w
Europie. Nie uciekniemy też od ścisłej współpracy z Komisją Europejską
” –
powiedziała. Wymieniła też działalność w ramach Międzynarodowego Związku
Telekomunikacyjnego.

Dołożę wszelkich starań, aby moja praca na stanowisku prezesa UKE stworzyła
silne bodźce rozwojowe dla rynku telekomunikacyjnego
” – podsumowała.

Obecny na posiedzeniu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział,
że Gaj gwarantuje, iż UKE w następnej kadencji będzie tworzył dobre i przyjazne
dla przedsiębiorców otoczenie regulacyjne. Podkreślił też zasługi odchodzącej
prezes UKE Anny Streżyńskiej dla konkurencyjności rynku. Anna Streżyńska została odwołana przez premiera w grudniu ubiegłego roku. Od czasu powołania na stanowisko w 2006 roku wzbudzała skrajne emocje. Telekomunikacja Polska, z którą walczyła, kwestionowała legalność jej działań. z kolei klienci mogą się cieszyć z wyraźnego spadku cen.

Tu nie chodzi o zmianę w prawie telekomunikacyjnym. (.. .) Wolą premiera jest dokonanie zmiany nie dlatego, że ocenia negatywnie kadencję prezes Streżyńskiej. Wręcz przeciwnie, ocenia ją bardzo wysoko – ale bardzo wysoko ocenia też kompetencje pani minister Magdaleny Gaj. Z punktu widzenia takiego dobra publicznego, jakim jest wymiana kadr (… ) to jest dobry przykład” – zaznaczył.

Posłowie opozycji skrytykowali, że na posiedzenie nie została zaproszona Anna
Streżyńska po to, aby przedstawić dokonania swojej kadencji. Zastępca
przewodniczącego komisji Andrzej Adamczyk (PiS) złożył nawet wniosek o to, aby
przełożyć z tego powodu posiedzenie. Wniosek odrzucono po burzliwej dyskusji. Streżyńska zapowiedziała, że przedstawi raport podsumowujący jej pracę w UKE. Wśród najważniejszych dokonań swojej kadencji wymieniła zwiększenie dostępu do telefonii komórkowej, stacjonarnej i internetu oraz spadek cen tych usług.

Prezesa UKE na wniosek premiera powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu. Kadencja prezesa UKE trwa pięć lat.

Magdalena Gaj Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, przewodnicząca Międzyresortowego Zespołu do spraw Realizacji Programu „Polska cyfrowa”.

Urodzona w 1974 r. w Chełmie. Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – magister prawa. W latach 1998 – 2002 odbywała aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie – radca prawny. Do 2001 r. aplikant radcowski w Kancelarii Radcy Prawnego.

Od 2001 r. w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji, Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a obecnie Urzędzie Komunikacji Elektronicznej – w Departamencie Prawnym; od 2005 r. Dyrektor Departamentu Prawnego. Wykonywała pełną obsługę prawną Prezesa UKE w zakresie prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego, administracyjnego i cywilnego, jak również prawa europejskiego.

źródło: PAP

Kan