Wielka transakcja na rynku amerykańskich telekomów, połączenie AT&T i T-Mobile zablokowane przez Rząd USA. Rząd argumentuje to potrzebą przeciwstawienia się monopolizacji rynku i ograniczeniu konkurencji w tym sektorze, co mogłoby przycznic się do wyższych cen usług telefonicznych.

AT&T to jeden z największych operatorów sieci komórkowych i telefonii naziemnych w Ameryce, zarówno dostawca internetu jak również płatnej telewizji. Swój zasięg w AT&T postanowiło powiększyć poprzez zakupienie amerykańskiej części T-mobile należącej do Deutsche Telekom, za które w gotówce oraz w akcjach zapłacić miało 39 miliardów dolarów.

Resort sprawiedliwości wniósł pozew w tej sprawie do federalnego sądu okręgowego w Waszyngtonie. „Nabycie T-Mobile USA przez AT&T doprowadzi do tego, że konsumenci będą płacić wyższe ceny, będą mieli mniejszy wybór i dostaną produkty niższej jakości. Uważamy też, że nasza decyzja przyczyni się do ochrony miejsc pracy” – powiedział, zastępca prokuratora generalnego James M. Cole.

A&T, który chce kupić T-Mobile za 39 miliardów dolarów, zakwestionował słuszność tych zarzutów i zapowiedział walkę w sądach o odblokowanie transakcji. Może to potrwać kilka lat.

Warto przypomnieć, że na naszym rynku komórkowym, podobna transakcja – sprzedaż akcji Polkomtela, operatora sieci Plus na rzecz Spartan Capital Holding, spółkę kontrolowaną przez Zygmunta Solorz-Żak w UOKiK – czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która według umowy, musi zostać pozyskana do końca 2011 roku. Zgoda urzędu nie będzie tylko czystą formalnością. Działający na rynku czterej operatorzy obawiają się konkurencji ze strony rozwijającego szybki bezprzewodowy internet Zygmunta Solorza-Żaka. Można się spodziewać, że będą walczyć o zachowanie status quo. Zdaniem rynku inwestycja Zygmunta Solorza-Żaka w Polkomtel w znaczącym stopniu przyspieszy rozwój technologii LTE, a to oznacza szansę na naprawdę szybki i powszechny internet w Polsce. Operator Plusa dostarcza usługi głosowe i transmisji danych poprzez szeroki wachlarz rozwiązań bezprzewodowych i szerokopasmowych. Jeśli Solorz-Żak zbuduje na jego masztach internet w technologii LTE, wykorzystując posiadane częstotliwości. Konkurencja już zwracała uwagę na monopolizację rynku w Polsce w tym sektorze. Dzięki tej transakcji właściciel Polsatu wyrasta na głównego gracza rynku telekomunikacyjnego. Przejęcie przez Solorza spółki Polkomtel znacząco zmieni dotychczasowy układ sił na rynku telekomunikacyjnym. Powstaną dwa silne ośrodki: Solorza z Polkomtelem (telefonia Plus) i Cyfrowym Polsatem oraz francusko –niemiecka grupa TP, PTK Centertel (Orange) współpracująca z T-Mobile. Trzecią, znacznie słabszą grupę stanowić będą rozproszone P4 (Play) i Netia.

źródło: PAP, wł.

Kan