Użytkownicy telefonów myślą zwykle, że mogą korzystać zwykle z dwóch wariantów połączeń głosowych: przez komórkę – czyli GSM oraz przez telefon stacjonrany lub VOIP. Wraz z rozwojem rynku telekomunikacyjnego pojawiają się jednak także nowe innowacyjne oferty. Z jednej strony mamy połączenia VOIP przez WIFI – mogą z nich korzystać osoby posiadające telefony z WIFI – o ile tylko znajdą odpowiedni hotspot. Inną interesującą ofertą, której przyjrzymy się bliżej, jest telefon nomadyczny oferowany w Sferii.

Firma Sferia działa na naszym rynku już od kilkunastu lat. W ostatnim czasie skoncentrowała się na wprowadzaniu usług opartych na standardzie CDMA 2000 1X. Jest to technologia alternatywna do obowiązującego w Europie GSM, oferująca jednak większe możliwości.

Do testów dostaliśmy telefon C162. Firma reklamuje go jako stacjonarny telefon nomadyczny – stacjonarny, ponieważ stawki za połączenia w ramach sieci są podobne jak w taryfach stacjonarnych. Nomadyczny bo – podobnie jak przemieszczający się Nomadowie – abonenci Sferii również mogą korzystać z usług operatora w sposób mobilny, czyli przemieszczając się. Cechą usług Sferii jest to, że połączenia mogą być wykonywane w sposób ciągły w obrębie około 500 metrów od punktu w którym zostały nawiązane. Po przekroczeniu granicy tego obszaru połączenia trzeba nawiązać jeszcze raz.

W pierwszej kolejności przyjrzymy się bliżej samemu telefonowi. C162 to firmowany przez operatora telefon CDMA z kolorowym wyświetlaczem 176×220 pikseli. Aparat jest dosyć poręczny i dobrze leży w dłoni. Ciekawostką jest dotykowy wyświetlacz. Możemy go obsługiwać chowanym w obudowie rysikiem bądź też palcami. O dziwo, to drugie rozwiązanie funkcjonowało bardzo dobrze i po krótkim czasie użytkowania w ogóle zrezygnowałem z rysika. Dzięki dotykowemu ekranowi można znacząco skrócić czas dostępu do poszczególnych aplikacji telefonu, bo krótkie dotknięcie ekranu zastępuje „mozolne” nawigowanie joystickiem po menu. C162 ma wiele interesujących funkcji znanych z telefonów GSM. Można przy jego pomocy wysyłać SMSy, wgrywać gry JAVA ze stron WAP. Dzięki Bluetooth aparat połączy się z zestawem słuchawkowym. C162 oferuje ponadto takie funkcje jak:

  • Karta pamięci o pojemności 256 MB
  • Odtwarzacz MP3 + zestaw słuchawkowy
  • Aparat cyfrowy 1.3 Mpix
  • Video kamera
  • Profile
  • Przeglądarka WAP
  • Kalendarz, Budzik i kalkulator
  • Terminarz
  • Dyktafon
  • Głosowe wybieranie numerów
  • Profile
  • Na dołączonej do zestawu płycie CD znajduje się oprogramowanie do podłączenia telefonu do komputera przy pomocy kabelka bądź przez bluetooth. Przy jego pomocy można edytować i wgrywać pliki graficzne, wysyłać i odbierać wiadomości SMS oraz wygodnie edytować książkę telefoniczną. Aplikacja działała poprawnie w systemie windows XP. Jedyne zabawne zaskoczenie to nazwa „Bluetooth Wizard”, która w polskiej wersji językowej przetłumaczono na „Czarownik Bluetooth”.

    Aparat sprawował się dobrze przez cały czas testów. Połączenia głosowe były bardzo dobrej jakości a dostęp do internetu przez WAP działał bez zarzutu. Bateria wytrzymywała kilka dni pracy przy dosyć częstym rozmawianiu. Podsumowując: C162 to niezły aparat oferujący wiele funkcji, który abonenci Sferii mogą zakupić w cenie zaczynającej się od 1 zł netto (1.22 zł brutto).

    Pora przyjrzeć się abonamentom, bo to jest równie interesujące jak telefony.
    Abonenci Sferii mają do wyboru szereg taryf które prezentujemy w poniższej tabelce. Koszt abonamentu zależy od tego, ile telefonów zechcemy mieć w pakiecie. Może ich być jeden, dwa lub trzy. Do tego możemy mieć również standardowy telefon stacjonarny do domu.

    b

    Taryfa/Usługa

    NOMADex 30

    NOMADex 100

    Netto

    Brutto

    Netto

    Brutto

    Połączenia wewnątrz pakietu (promocja)

    0,03

    *

    0,02

    *

    Połączenia wewnątrzsieciowe, międzystrefowe oraz na numery stacjonarne w USA i do wybranych operatorów w krajach UE

    0,18

    0,22

    0,16

    0,20

    Połączenia do sieci komórkowych

    0,82

    1,00

    0,66

    0,81

    Połączenia do sieci PLAY i do wybranych operatorów w UE i USA

    0,99

    1,21

    0,84

    1,02

    Rozliczanie połączeń

    60sek/1 sek

    1 sek

    SMS wewnątrz pakietu – w pakiecie 2

    0,05

    0,06

    0,05

    0,06

    SMS wewnątrz pakietu – w pakiecie 3

    0,03

    0,04

    0,03

    0,04

    SMS wewnątrz sieci Sferia

    0,10

    0,12

    0,10

    0,12

    SMS do krajowych operatorów komórkowych

    0,20

    0,24

    0,20

    0,24

    Przesyłanie danych WAP (20 kB)

    0,07

    0,09

    0,07

    0,09

    Abonament za jeden telefon

    29

    35,38

    49

    59,78

    Opłata abonamentowa – Pakiet 1 (dwa telefony)

    39

    47,58

    61

    74,42

    Opłata abonamentowa – Pakiet 2 (trzy telefony)

    49

    59,78

    73

    89,06

    Opłata abonamentowa – Pakiet 3 (cztery telefony)

    59

    71,98

    85

    103,70

    * Ceny brutto 22% vat

    Taryfy dla klientów biznesowych NOMADix 200 i NOMADix 300 prezentują się równie ciekawie. Jednak z uwagi na mnogość dostępnych opcji to tabelki z cenami połączeń są dosyć rozbudowane, więc umieszczamy bezpośredniego linka do cennika Sferii. Warto tylko dodać, że taryfy biznesowe charakteryzują się większą liczbą minut w abonamencie oraz niższym kosztem połączeń do sieci komórkowych. Wraz ze wzrostem liczby wyzdzwonionych minut koszt połączeń spada, co jest niewątpliwie ogromną zaletą dla tych, którzy naprawdę dużo rozmawiają.

    Oferta ta, jak widać, nadaje się szczególnie dla rodzin lub niewielkich firm, które chcą być ze sobą w stałym kontakcie, tę szczególnie podkreśla obecna oferta promocyjna. Połączenia wewnątrz pakietu w obniżonej cenie od 2 gr (zamiast od 8 gr) dla taryf indywidualnych i od 0 gr (zamiast 5 gr) dla taryf biznesowych. Połączenia do sieci stacjonarnej kosztują więcej, ale jest to nadal mniej niż oferują nam sieci komórkowe. Za połączenia do komórek zapłacimy tyle, co łącząc się z sieci stacjonarnej. Reasumując – oferta Sferii jest dobrą alternatywą dla linii stacjonarnej. Dodatkowo, abonenci mogą korzystać z mobilnej komunikacji w Warszawie i okolicy (tj. w strefie numerycznej 0 22 ) podobnie jak przy korzystaniu ze zwykłych komórek


    Marcin Horecki