Jesteś tutaj:-, Newsy, Poradniki, Sprzęt, Taryfy komórkowe, Telefony-Porady: telefon komórkowy na wakacjach

Porady: telefon komórkowy na wakacjach

Telefon komórkowy już nie tylko służy do komunikowania się między sobą, poprzez rozmowy telefoniczne, czy też wysyłanie wiadomości sms. Z raportu „Masz komórkę – masz swoje prawa” wynika, że badani Polacy najczęściej korzystają z Internetu mobilnego (23%), chętnie biorą też udział w loteriach i konkursach sms (16%), sięgają po usługi subskrypcyjne serwisów informacyjnych (12%). W przypadku korzystania z usług dostępnych za pomocą telefonu komórkowego często sprawdza się łacińska paremia ignorantia iuris nocet (tzn. nieznajomość prawa szkodzi). Wynika to niestety z faktu, że konsumenci czerpią wiedzę na temat tych usług, nie z tekstów o charakterze prawnym czy naukowym a jedynie reklamowym. Organizatorzy kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa” podpowiadają, jak z nich skorzystać na wakacjach i na co zwrócić uwagę.

Zanim zatem weźmiemy telefon komórkowy na urlop warto sprawdzic:

 • Jeśli wybieracie się za granicę, sprawdźcie przed wyjazdem, czy macie włączoną usługę roamingową. Jeśli nie, warto ją aktywować w swoim telefonie i zróbić to zanim wybierzemy się w podróż. Informacje na ten temat znajdziecie na stronie internetowej lub w biurze obsługi klienta operatora Twojej sieci komórkowej. Warto zadbać o to wcześniej, aby po przekroczeniu granicy w razie potrzeby i bez problemu korzystać z telefonu.
 • Pamiętajcie, że przy korzystaniu z usługi roamingowej obowiązuje tzw. rozróżnienie strefowe. Oznacza ono podział krajów na regiony, zróżnicowane pod względem wysokości ceny za korzystanie z telefonu komórkowego. Np.: koszty wychodzących połączeń telefonicznych ze strefy Unii Europejskiej do Polski kształtują się w granicach od 1.60 do 1.70 zł a cena połączeń z krajów egzotycznych może być nawet pięciokrotnie większa. Wysłanie wiadomości SMS ze strefy Euro to koszt ok. 0.53 zł*, ale jeśli planujesz urlop, np.: w Australii, przekazanie smsu do Polski może okazać się trzy razy droższe. Pamiętajcie, że płacicie także za połączenia przychodzące i na ich ceny także zwróć uwagę.
 • Pamiętajcie, że po przekroczeniu granicy telefon automatycznie wybiera operatora i sieć z usług którego, możesz korzystać. Od nowego operatora otrzymacie wiadomość sms, w której zawarta będzie informacja o kosztach połączeń. Macie jednak prawo wybrać sieć ręcznie spośród dostępnych, najbardziej korzystnych cenowo dla Was i zadecydować, którego z operatorów wybieracie na czas pobytu. Dlatego koniecznie zapoznajcie się z cenami w sieciach telefonii komórkowej działających w kraju, do którego się wybieracie.
 • Zapiszcie numery telefonów z książki adresowej w pamięci karty SIM lub w pamięci swojego telefonu dopisując do nich międzynarodowy numer kierunkowy +48. Umożliwi Wam to wykonywanie połączeń do Polski.
 • Jeżeli macie telefon na kartę, przed wyjazdem doładujcie konto lub zabierzcie ze sobą kartę doładowującą. Wtedy będziesz mieć możliwość skontaktowania się z bliskimi, a w razie pilnej potrzeby nie zabraknie Wam środków na koncie.
 • Kiedy jesteście na wakacjach za granicą pamiętajcie, aby mieć zapisane w telefonie ważne numery, tj.: na pogotowie, policję, do ubezpieczyciela, biura podróży, które organizuje Wasz wyjazd, opiekuna wycieczki czy hotelu, w którym jesteście zakwaterowani.
 • Jeśli korzystacie z internetu mobilnego w Waszym telefonie sprawdźcie ceny transferu danych za granicą. Mogą one okazać się dużo wyższe niż te, które obowiązują na terenie Polski.
 • Na czas wyjazdu warto zlecić, w biurze obsługi klienta Waszej sieci, zablokowanie połączeń przychodzących na Wasząpocztę głosową. Przekierowanie rozmów, kiedy jesteście poza granicami kraju, wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Tomasz Grabarek, radca prawny, ekspert kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa”, przypomina: Wyjeżdżając na wakacje za granicę pamiętajmy, aby sprawdzić wszystkie informacje dotyczące płatności za połączenie telefoniczne, sms, mms, korzystanie z GPS lub internetu mobilnego. Skorzystajmy z możliwości wyboru sieci i usług, które będą dla nas najkorzystniejsze finansowo. Każdy może uzyskać te informacje bezpłatnie, na stronie internetowej operatora sieci z której korzysta czy w punkcie obsługi klienta. W internecie można znaleźć specjalne strony internetowe, które ułatwiają konsumentom rozeznanie się w kosztach roamingu międzynarodowego. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego rozczarowania czy nerwów, z powodu otrzymania rachunku telefonicznego wyższego, niż zwykle.

Telefon na wakacjach

 • Korzystajcie z telefonu okazjonalnie – w końcu jesteście na wakacjach. Intensywne używanie telefonu, oznacza, że otrzymacie rachunek.
 • Warto sprawdić i porównać ceny połączeń telefonicznych i sms w roamingu. Czasem bardziej opłacalne będzie wysyłanie krótkich wiadomości sms niż rozmowa.
 • Warto uprzedzić znajomych i rodzinę, że wyjeżdżacie. Pozwoli Wam to uniknąć zbędnych telefonów oraz kosztów. Pamiętajcie, że płaci się także za odbierane połączenia.
 • Jeśli musicie przekazać wiele informacji jednocześnie, jeśli możecie skorzystajcie z poczty elektronicznej, zamiast z telefonu.
 • W miarę możliwości starajcie się, aby wasz telefon pozostawał w trybie wyciszonym. Nie pozwólcie, aby jego dzwonek zakłócał urlop Wam, ani towarzyszącym Wam osobom. Przecież wszyscy chcecie odpocząć.

Temat telefonowania z zagranicy jest aktualny każdego roku, szczególnie kiedy wybieramy się na wakacje. Warto także sobie uświadomić, że komórka nie może dominować nam życia oraz że można mądrze z niej korzystać. – Telefon komórkowy jest potrzebny na wakacjach, aby mieć kontakt z rodziną i przyjaciółmi lub wtedy, gdy pilnie potrzebujesz pomocy czy informacji. – Podczas urlopu dajmy odpocząć sobie i bliskim. Nie pozwólmy, aby telefon zakłócił nasz wyczekany i zasłużony odpoczynek. Miejmy telefon ze sobą, ale ograniczmy się tylko do korzystania z jego najpotrzebniejszych funkcji. Nie zerkajmy co chwilę na ekran komórki. Schowajmy ją do torby, cieszmy się wakacjami. O wrażeniach z ich przebiegu podzielmy się z bliskimi osobiście, już po powrocie – mówi Anna Niziołek, psycholog, ekspert kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa”.

Wielu twierdzi, że jedzie na urlop, aby odciąć się od świata i zostawia telefon komórkowy w domu. Mimo wszystko, polecamy go mieć ze sobą, ponieważ często może nam uratować życie. Warto wpisać do telefonu numer bliskiej osoby, którą należy poinformować w przypadku wypadku i wie o schorzeniach na jakie cierpimy pod hasłem Ice. To pozwoli ratownikom efektywniej nam pomóc.

Kampania „Masz komórkę masz swoje prawa” – to ogólnopolski program edukacyjny mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie korzystania z telefonu komórkowego. W ramach kampanii prowadzone zostało badanie opinii publicznej: „Masz komórkę-masz swoje prawa”, prowadzone są działania edukacyjne z udziałem ekspertów, powstają materiały informacyjne. Inicjatorem kampanii jest InternetQ Poland.

źródło: eGospodarka.pl

KanAutor |2011-07-18T07:39:53+01:0018 lipca 2011 07:39|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Poradniki, Sprzęt, Taryfy komórkowe, Telefony|Tagi: , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. martiniL 18 lipca 2011 w 05:53 - Odpowiedz

  w czasie wyjazdu za granicę posiadając telefon na abonament warto albo zamienić kartę SIM na kartę w systemie przedpłaconym albo zakupić lokalnego prepaida za granicą, wyjdzie przeważnie taniej i unikniemy dużych rachunków

 2. LesH 18 lipca 2011 w 07:02 - Odpowiedz

  Dla wyjeżdżających na urlop do UE dam jedną radę: SIM-karta w T-Mibile PL i pakiety roamingowe po 30 minut-smsów-MMSów za 9 zeta. Nawet, jeśli wykupicie 3 takie pakiety, wydacie 27 zł czyli ca 6,70 Euro, to taniej niż jakikolwiek SIM-Prepaid lokalny, z którego na cpolskie komórki będzie duuużo drożej niż 30 gr/min czyli ca 7,5 centa za minutę. SIM-karta Ti-Mobajla PL z ładunkiem 27 zeta, jak by przyszło kupić klawiaturą 3 pakiety (razem 90 minut-smsów-MMS-ów) i nie ma NIC LEPSZEGO. Dopiero wyjazdy do pracy mogą wykazać korzyść posiadania lokalnego prepaida, i to też TYLKO w T-Mobile, o ile ta sieć jest w danym kraju, bo wtedy timobajlowcy z PL dzwonią do Ciebie za darmo lub prawie, bo do woli za niedrogi ryczałt. Tyle w temacie i kto mądry – ten posłucha. Nawiedzeni wyznawcy swego lub majętni bez potrzeby oszczędzania nie posłuchają, ale to ich sprawa.

  • Tigertygrys 18 lipca 2011 w 07:31 - Odpowiedz

   ja tam wolę na urlopie nie dzwonić a nie kupować pakiety minut 😛

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.