Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony-Firefox Quantum – szybsze działanie na najważniejszych stronach (wideo)

Firefox Quantum – szybsze działanie na najważniejszych stronach (wideo)

Silniki – zarówno te w samochodach, jak i w przeglądarkach – są bardzo ważne. Mozilla własnie opublikowała najnowszy Firefox w wersji beta, wspomagany przez całkowicie unowocześniony silnik. Firefox Quantum jest dużym krokiem naprzód – odczujecie to przeglądając ulubione strony.


Szybkość działania Firefox Quantum może być zmierzona. Jednym ze sposobów jest użycie Speedometer 2.0 (prace nad tym narzędziem jeszcze trwają), który symuluje współczesne aplikacje mobilne. Wyniki zależą od komputera i aplikacji, których używacie, ale jedną stałą rzeczą jest fakt, że Firefox Quantum jest około 2 razy szybszy niż Firefox rok temu.

Można to samemu sprawdzić lub obejrzeć krótkie wideo, w którym Mozilla porównuje Firefox Quantum i Chrome na różnych stronach. Firefox Quantum jest często znacznie szybszy.

Jak sprawiliśmy, że Firefox Quantum działa tak szybko?
Firefox do tej pory działał tylko na jednym procesorze, ale dzisiejsze wieloprocesorowe wydanie w wersji desktopowej i mobilnej działa bardziej efektywnie. Przykład? Opracowano przełomowe podejście do układania stron: szybki silnik CSS napisany w Rust, języku programowania systemów, który wprowadziła Mozilla. Nowy silnik CSS w Firefoksie działa szybko i równolegle na wielu rdzeniach procesora, zamiast uruchamiania jednej wolniejszej sekwencji na jednym rdzeniu. Żadna inna przeglądarka tak nie działa.

Od teraz karta, której używacie w danym momencie otwiera się przed innymi kartami, działającymi w tle. Dzięki temu Firefox Quantum często wypada lepiej w testach niż Chrome, zużywając tylko 30% RAM-u.

Nie liczą się tylko testy prędkości, ważne jest również, aby użytkownicy czuli, że korzystają z dobrze przemyślanego produktu. Aby pokazać wszystkie na pozór niewidoczne ulepszenia, zmieniono wygląd Firefoksa opierając się na projekcie – Photon. Nowy interfejs Firefoksa odzwierciedla potrzeby użytkowników. Photon nie tylko dobrze wygląda, jest też inteligentniejszy – używając go na komputerze Windows z dotykowym ekranem, rozmiar menu zmienia się w zależności od tego, czy klikacie myszką czy palcem.

Nowy, minimalistyczny design składa się z kwadratowych kart, płynnie działających animacji i Biblioteki, która zapewnia szybki dostęp do zakładek, aplikacji Pocket, historii, pobranych dokumentów i screenshotów. Firefox Quantum działa z systemami operowanymi dotykowo – Windows 10, macOS High Sierra, Android Oreo i iOS 11.

Wbudowany Pocket

Firefox Quantum to lepsza integracja Firefoksa z aplikacją Pocket, którą Mozilla przejęła w zeszłym roku. Otwierając nową kartę zobaczysz treści polecane przez Pocket obok ulubionych stron. Jednym kliknięciem zachowacie w aplikacji interesujące treści. Aplikacja Pocket na iOS lub Androida umożliwi dostęp offline do zachowanych treści w każdej chwili.

Przeglądarka zaktualizuje się automatycznie 14 listopada. Możecie też już dziś wypróbować wersję Beta na komputerze stacjonarnym, urządzeniach z Androidem lub iOS. Deweloperzy mogą pobrać deweloperską edycję, w której dostępne są nowe narzędzia.

źródło: Mozilla

KanAutor |2017-09-27T11:59:35+02:0027 września 2017 11:59|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. mac 27 września 2017 w 10:40 - Odpowiedz

    Z tym filimkiem jest cos nie tak, Google Search jest dwa razy i raz wygrywa Chrome, a za drugim razem Firefox. Niemniej jednak bardzo sie ciesze, ze Mozilla idzie do przodu i wreszcie zabrali sie za optymalizacje, a nie tylko dopychanie kolejnych funkcjonalnosci. Przemawia za nimi rowniez niezaleznosc, ktora poki co zachowali.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.