Przedstawiciele GÉANT, superszybkiej ogólnoeuropejskiej komputerowej sieci badawczo-naukowej, która przyczyniła się do odkrycia bozonu Higgsa, ogłosili, iż dzięki zakrojonej na szeroką skalę modernizacji sieć ta może osiągnąć przepustowość 2 Tb/s (terabitów na sekundę). W centralnej części sieci możliwy będzie transfer danych z prędkością osiągającą 500 Gb/s. Oznacza to, że użytkownicy indywidualni z ponad 32 000 uniwersytetów, uczelni wyższych, instytutów badawczych, szkół, bibliotek, muzeów, archiwów narodowych i szpitali mogą przesyłać dane z prędkością nawet 100 Gb/s.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, stwierdziła: „Potrzebujemy dużej prędkości i dużej przepustowości, aby utrzymać się w globalnym wyścigu badań naukowych. Dane jako składnik formuły badań naukowych są obecnie niemal równie ważne jak same badania. Modernizacja ta potwierdziła pozycję sieci GÉANT jako lidera w gronie sieci badawczo-naukowych”.

Tak duża prędkość umożliwi usprawnienie współpracy przy kluczowych projektach i sprostanie gwałtownie rosnącemu zapotrzebowaniu na przepustowość łączy. Intensywność generowania i wymiany danych naukowych wzrasta w rekordowym tempie, co odbija się na infrastrukturze ICT, a szczególnie na sieciach naukowo-badawczych. Duże projekty realizowane przy udziale partnerów z całego świata generują ogromne ilości danych, które muszą zostać rozesłane, przeanalizowane, zachowane i udostępnione.

Dzięki obecnej dużej prędkości sieć GÉANT zapewni wydajność niezbędną dla wsparcia wszystkich dyscyplin naukowych, od fizyki cząstek elementarnych i badań dalekiej przestrzeni kosmicznej po badania dotyczące wyzwań społecznych, takich jak starzenie się społeczeństw, diagnostyka chorób oraz zmiany klimatu.

Celem projektu GÉANT jest zapewnienie dostępności na poziomie 99,999 %, dzięki szybkiemu wykrywaniu i rozwiązywaniu problemów sieciowych oraz wysokiemu poziomowi zabezpieczeń, pozwalających na wykrywanie i zapobieganie celowym atakom.

Komisja Europejska zapewnia obecnie wsparcie finansowe dla sieci GÉANT w wysokości 41,8 mln EUR.

2 terabity na sekundę stanowią maksymalną przepustowość systemu między dwoma punktami sieci szkieletowej.

Ta nowa wersja zmodernizowanej superszybkiej sieci nosi nazwę GN3plus. Sieć GÉANT łączy 38 partnerów NREN obsługujących placówki w 43 krajach, osiągając liczbę ponad 50 000 000 użytkowników końcowych z ponad 10 000 uniwersytetów, uczelni wyższych, instytutów badawczych, bibliotek, muzeów, archiwów narodowych, szpitali itp., jak również z 22 000 szkół podstawowych i średnich. Zarządzana jest ona przez organizację DANTE z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która przewodzi konsorcjum projektu, złożonemu z 41 partnerów.

źródło: Komisja Europejska

Kan