SmartCam został zaprojektowany ze szczególnym uwzględnieniem prostoty instalacji i korzystania z usługi jest łatwe i nie wymaga znajomości choćby podstaw zagadnień sieciowych. Dysponując taką wiedzą przystąpiliśmy do przygotowanie kamery do pracy.

Smartcam: tył - przycisk reset, wejście zasilające, wejście na kabel ethernet, otwór montażowy
Smartcam: tył – przycisk reset, wejście zasilające, wejście na kabel ethernet, otwór montażowy

Podłączyliśmy kamerę do prądu używając dołączonego zasilacza.

Smartcam: strona lewa - dioda zasilania, dioda statusu, dioda internetu, dioda połączenia Wi-Fi / WPS, dioda prywatności
Smartcam: strona lewa – dioda zasilania, dioda statusu, dioda internetu, dioda połączenia Wi-Fi / WPS, dioda prywatności

Mrugnięcie diody LED zasygnalizowało nam, że urządzenie działa. Kolejny krok to podłączenie kamery do Internetu za pomocą kabla ethernet. Oprogramowanie kamery rozpoczęło pracę i po krótkiej chwili dioda zasygnalizowała nam, że kamera jest już dostępna przez Internet.

Smartcam: strona prawa - slot na kartę microSD, przycisk WPS, przycisk prywatności
Smartcam: strona prawa – slot na kartę microSD, przycisk WPS, przycisk prywatności

Następnie za radą producenta zalogowaliśmy się na www.smartcam.pl, aby dokończyć instalacji kamery. Służy do tego specjalnie zaprojektowany panel administracyjny otwierany w przeglądarce. Po skonfigurowaniu naszego konta i autoryzacji w systemie oraz aktywacji kamery, urządzenie zaprezentowało nam obraz dostępny w polu widzenia kamery. Otrzymywany obraz jest dobrej jakości. Oczywiście producent pozwala na wprowadzenie poprawek, do tego celu w panelu mamy odpowiednią zakładkę z ustawieniami jakości obrazu. Sama konfiguracja polega na wprowadzeniu ustawień związanych z połączeniem sieciowym oraz monitoringiem. Istnieje kilka sposobów przyłączenia kamery do Internetu w zależności od tego z jakiego urządzenia korzystamy w celu połączenia z Internetem. Najlepszym sposobem jest przyłączenie kamery bezpośrednio do routera z funkcją Wi-Fi. Ułatwia nam to późniejszy montaż kamery w najlepszym, w naszej ocenie miejscu do monitoringu. W tym celu w Panelu użytkownika wchodząc w ustawienia naszej kamery możemy skonfigurować połączenie bezprzewodowe. W naszym przypadku nie było z tym żadnych problemów i pozostało tylko wyszukanie odpowiedniego miejsca dla umieszczenia kamerki. Żadna inna konfiguracja do prawidłowego działania zestawu nie jest wymagana. Musimy rację przyznać producentowi, proces instalacji jest bardzo prosty i zajmuje dosłownie kilka minut.

Jak zapewnia dostawca usługi, aby płynnie oglądać obraz live z kamery wystarczy przepustowość łącza upload o prędkości 256 kbps – dziś większość operatorów posiada łącze o prędkości przynajmniej 1Mbps.

Smartcam: podłączony do sieci Wi-Fi
Smartcam: podłączony do sieci Wi-Fi

Smartcam posiada również wachlarz dodatkowych opcji. Wbudowana funkcja detekcji ruchu za pomocą czujnika – cyfrowego bądź działającego na podczerwień – umożliwia rozpoczęcie nagrywania po wykryciu ruchu. W jednej z oferowanych opcji, Smartcam umożliwia również dwukierunkową komunikację głosową z urządzeniem.

Smartcam: podgląd przez sieć 3G
Smartcam: podgląd przez sieć 3G

Smartcam: podgląd przez sieć kablową
Smartcam: podgląd przez sieć kablową

Przedstawimy screeny z podglądu na żywo przez kamerę w połączeniu przez sieci mobilne i sieci kablowe. Przez łącze GPRS/EDGE najczęściej nie udawało się uruchomić widoku z kamery, co nie oznacza, że nie ma takiej możliwości.

Andrzej Kisiała