Groźby, nękanie, rozpowszechnianie intymnych zdjęć, podszywanie się – to tylko niektóre z przejawów cyberprzemocy. Z badań wynika, że co piąty nastolatek jej doświadczył. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z NASK i Policją rozpoczęło akcję CyberPol. Akcja ma na celu promowanie bezpiecznego internetu oraz skuteczniejszą walkę z przestępstwami w sieci.

Z badań EU NET ADB wynika, że 21,5 proc. młodych użytkowników doświadczyło przemocy w internecie. 50,1 proc. z nich, twierdzi, że było to dla nich nieprzyjemne lub wprawiło ich to w zaniepokojenie. Ofiarami zagrożeń związanych z użytkowaniem sieci padają również dorośli.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z NASK i Policją rozpoczęło akcję CyberPol. Instytut Badawczy NASK przeprowadzi szkolenia dla 1 700 policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością, z pionu kryminalnego oraz funkcjonariuszami prewencji. Dodatkowo na profilach MSW prowadzone są działania informacyjne, propagujące wiedzę o zagrożeniach oraz sposobach unikania i zgłaszania cyberprzestępczości.

Przemoc w internecie

Do cyberprzemocy najczęściej dochodzi w serwisach społecznościowych, ale sprawcy wykorzystują również maile, komunikatory, czaty, blogi czy SMS-y. Cyberptrzemoc przybiera wiele form. Może przejawiać się w formie nękania, straszenia i obrażania, podszywania się, publikowania obraźliwych komentarzy czy rozsyłania ośmieszających, nieprawdziwych informacji. Przemocą może być również ujawnianie sekretów, zamieszczanie danych personalnych i zdjęć na portalach randkowych, wulgarne i złośliwe komentowanie zdjęć i wpisów, straszenie i szantażowanie oraz przechwycenie profilu i telefonu, podszywanie się.

Cyberprzemoc może być dużo groźniejsza od tradycyjnej przemocy, gdyż nierzadko przybiera formę pozornie anonimową. Internetowi oprawcy sądzą, że są bezkarni, a ich działanie w szybkim tempie może być szeroko rozpowszechnione. Zapominają, że każdy ruch w internecie pozostawia ślad, a wytropienie takiej osoby nie stanowi dla specjalistów problemu. Wiele z takich zachowań nosi znamiona przestępstw, które są ścigane przez policję.

Program CyberPol

Instytut Badawczy NASK wspólnie z Policją od lat prowadzi działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci. 16 lipca MSW, NASK i Policja podpisały porozumienie w ramach programu „CyberPol”.

Jego głównym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń na temat działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, zwalczania cyberprzestępczości oraz podnoszenia poziomu świadomości osób korzystających z sieci. W ramach programu zorganizowane zostaną specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy, które będą prowadzone przez specjalistów z NASK. Będą one dotyczyły przede wszystkim zwalczania cyberprzestępstw oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Program szkoleń obejmie grupę ok. 1700 funkcjonariuszy, którzy będą podzieleni na 3 grupy ze względu na stopień zaawansowania szkolenia.

Prócz zaawansowanych szkoleń dla funkcjonariuszy z pionów do walki z cyberprzestępczością oraz z kryminalnego, przeszkoleni zostaną policjanci z prewencji. Po zakończeniu szkoleń funkcjonariusze będą przeprowadzać warsztaty w szkołach na temat zagrożeń związanych z internetem. Spotkania mają także na celu zwiększenie świadomości młodych osób, które korzystają z sieci.

źródło: MSW

Kan