Podłączanie i obsługa

Kamerę można zasilać na 2 sposoby: zwykłym zasilaczem DC oraz za pomocą technologii PoE. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, ja do instalacji testowej wykorzystałem switch PoE, dzięki czemu mogłem przesyłać zasilanie i dane za pomocą pojedynczego kabla. Do obsługi kamery służy wbudowany w urządzenie panel konfiguracyjny lub oprogramowanie z płyty CD.

Dla celów testowych postanowiłem sprawdzić oprogramowanie wbudowane w kamerę. Dostęp do niego uzyskujemy podobnie jak w routerze oraz innych urządzeniach sieciowych – wpisując adres IP. Aby wszystkie funkcje, takie jak podgląd na żywo, czy zapisywanie nagrań na komputerze działały prawidłowo, trzeba zalogować sie do panelu za pomocą Internet Explorera.

Po zalogowaniu się od razu zostaje wyświetlony podgląd obrazu na żywo i pasek przełączników do szybkiej obsługi kamery. Jest też menu wyboru języków, ale zabrakło w nim polskiego. Cały panel jest bardzo rozbudowany i udostępnia nam wiele opcji konfiguracji, z których większość będzie zrozumiała tylko dla zaawansowanych użytkowników. W moim odczuciu działa on ociężale, przechodzenie pomiędzy kolejnymi ekranami trwa trochę za długo.

Przejdźmy zatem do menu Configuration

Mimo że menu to zostało podzielone na mniejsze podgrupy, to jednak ilość pozycji jest bardzo duża.

Network – do konfiguracji podstawowych parametrów sieciowych





Video – do zmiany ustawień właściwości obrazu, kodeka, kompresji, ilości klatek na sekundę, ekspozycji, balansu bieli, kontrastu, nasycenia. Możemy wybrać sposób instalacji kamery – sufit, lub ściana. Jest też opcja umożliwiająca zasłonięcie fragmentu obrazu czarnym prostokątem.




Audio – do włączenie dwukierunkowej komunikacji głosowej za pomocą zewnętrznego mikrofonu i głośnika oraz do wyboru kodowania dźwięku


Event – do definiowania akcji, jakie kamera podejmie po wykryciu ruchu, dźwięku lub o określonym czasie w ciągu dnia. Kamera może zapisać nagranie lub zdjęcie i wysłać je e-mailem.




Storage – służy do zarządzania kartą pamięci microSD włożoną do urządzenia. Można tu sprawdzić ilość dostępnego miejsca, sformatować pamięć, czy zablokować dostęp do nagrań za pomocą hasła



System – zawiera ustawienia godziny i daty, nazwy kamery, tutaj tworzymy dodatkowe konta dostępowe i zarządzamy portami kamery. Można też wykonać aktualizację oprogramowania czy przywrócić ustawienia fabryczne.





Tryby widoków:

– 360°


– Fisheye


– x4 ROI


– x2 180°


– 180° + x2 ROI


– Fisheye + x2 ROI


– Fisheye + x3 ROI