EcoCar System – nowa korporacja taksówkowa na polskim rynku stworzyła system, który pozwala koordynować pracę wszystkich pojazdów floty.

EcoCar System: wnętrze
EcoCar System: wnętrze

Oczywiście, niezbędne było odpowiednie zabezpieczenie całego systemu przed wszelkimi awariami. Zastosowano tak zwaną rozproszoną architekturę – istnieje sześć fizycznych serwerów, na których pracuje system. Dla zminimalizowania ryzyka znajdują się one w trzech lokalizacjach – w Polsce, Francji i Niemczech. Dzięki temu w przypadku awarii jednej z maszyn lub braku zasilania w jednej z lokalizacji, system jako całość pozostaje nadal sprawny. Dodatkowo nad systemem sprawują nadzór programiści, którzy czuwają nad jego pracą 24 godziny na dobę. Pozwala to osiągnąć czas reakcji rzędu 15 minut w razie jakichkolwiek nieprawidłowości i kolejnych 15 minut na ich eliminację.

Ten system został przygotowany tak, aby zmaksymalizować efektywność pracy samochodów. Po wprowadzeniu danych zlecenia (ulica, numer, inne dane na przykład kino) system automatycznie przeszukuje bazę danych i wybiera te taksówki, które będą w stanie w najkrótszym czasie podjąć zlecenie. Szukając pojazdów które będą mogły zrealizować zamówienie system niejako „planuje do przodu” – dysponuje informacjami gdzie jedzie taksówka i kiedy będzie w danym miejscu – i przydziela zlecenie taksówce, która zakończy kurs najbliżej nowego zlecenia.

System sam zadecyduje, który samochód w najkrótszym czasie może podjąć danego klienta, a jeśli klient nie określi samochodu system automatycznie wybierze najbliższy. Po wybraniu taksówki zostaną wyświetlone dane pojazdu, kierowcy oraz przybliżony czas dojazdu, obliczany, między innymi na podstawie odległości taksówki od adresu zlecenia oraz przy uwzględnieniu innych danych.

Trasa jest wyznaczana na podstawie bieżących i historycznych danych. System wie gdzie samochody zwalniają, gdzie często tworzą się korki i wylicza optymalną trasę, dostosowaną do warunków drogowych. Jeśli kierowca zjedzie z wyznaczonej trasy nastąpi automatyczna kontrola zaistniałego stanu rzeczy.

Z chwilą gdy taksówka nie ma zaplanowanych zleceń system wysyła ją w miejsce gdzie historycznie, o tej samej porze pojawiało się najwięcej zamówień. W ten sposób optymalizuje się czas oczekiwania na klienta. Co więcej, mechanizm planuje takie zadania jak: mycie, tankowanie, dojazd po klienta po zaplanowane zlecenie, podjazd do strefy, serwis pojazdu, przerwa obiadowa, przerwy kawowe dla kierowcy, czy przesiadki kierowców.

EcoCar System: ekran kierowcy
EcoCar System: ekran kierowcy

Zarządzanie i aktualizacja komputerowych urządzeń pokładowych odbywa się zdalnie, z poziomu centrali. Proces jest automatyczny. Dla przykładu, w przypadku konieczności nagrania nowej wersji aplikacji w komputerze kierowcy, administrator w centrali ustawia harmonogram aktualizacji, wybiera pliki, a dalej proces przebiega automatycznie. Przed rozpoczęciem jazdy następuje weryfikacja kierowcy, dzięki czemu nie ma możliwości, aby osoba nieuprawniona prowadziła EcoCar. W wypadku napadu kierowca dysponuje mechanizmem antynapadowym, który uruchamia alarm w centrali, która przekierowuje go do firmy ochroniarskiej. Kierowca w każdej chwili może połączyć się z centralą za pomocą połączenia audio-video. Analogicznie operator z centrali może w razie wystąpienia nietypowej sytuacji nawiązać połączenie z kierowcą, a nawet włączyć zdalnie nagrywanie z kamery zainstalowanej w samochodzie.

Standardowym wyposażeniem są zewnętrzne wyświetlacze LED, zamontowane na dachu każdej taksówki, na których można wyświetlać różne informacje w zależności od miejsca położenia samochodu lub według dokładnych harmonogramów konfigurowalnych zdalnie z rdzenia systemu. Klient zamawiając taksówkę w panelu www może zdefiniować hasło, które zostanie wyświetlone podczas oczekiwania samochodu w miejscu odbioru pasażera. Klient może zamówić taksówkę poprzez specjalną aplikację dedykowaną na telefon komórkowy. W aplikacji po naciśnięciu przycisku zostanie automatycznie zlokalizowany telefon i taksówka podjedzie w to miejsce. W trakcie dojazdu do klienta zarówno kierowca, jak i klient widzą się nawzajem na mapie. Zamawianie taksówki odbywa się całkowicie automatycznie. Ponadto klient ma dostęp do WiFi, przeglądarki internetowej, radia, telewizji cyfrowej.

Po zakończeniu kursu klient ma możliwość wyboru wielu sposobów płatności, takich jak karty płatnicze, portmonetka elektroniczna, prepaid, czy płatności flotowe. Zrezygnowano całkowicie z papierowych voucherów za przejazd. Zastąpiły je fotokody (zwane także QR kodami) generowane przez korporację, a następnie przesyłane bezpośrednio na smartfona. W niedługim czasie aplikacja ma pozwolić także na zakup biletów do kina, czy teatru bezpośrednio w taksówce EcoCar System. Na ekranie pasażer ma ciągły dostęp do informacji o położeniu taksówki na mapie, cenie za przejazd, danych do końca trasy. Podczas personalizacji konta można wybrać ulubione adresy i trasy, które później będą udostępnione podczas zamawiania taksówki. System wylicza koszt przejazdu, przełącza strefy, informuje klienta o godzinie dojazdu, kosztach i godzinie podstawienia taksówki tuż po złożeniu zlecenia.

Ostatnie testy sprzętu i funkcjonowania systemu informatycznego są wciąż w toku. W związku z pracami, taksówki EcoCar System pojawią się na ulicach w marcu.

źródło: Green Capital City

Kan