Urząd Komunikacji Elektronicznej w odpowiedzi na pytanie rpkom.pl poinformował w czwartek, że oprócz Polkomtela, operator sieci Plus, wniosek o unieważnienie rozstrzygniętej aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz, złożyły też NetNet i T-Mobile.

Dodatkowo wnioski zgłosili NetNet i T-Mobile – przekazał rpkom.pl Zdzisław Wójcik, z biura prasowego UKE. – Podstawę prawną stanowi Prawo telekomunikacyjne art. 118d. Natomiast jeśli chodzi o przyczynę składania przez podmiot wniosku to ta informacja jest dostępna dla stron postępowania – dodał.

Wniosek T-Mobile o Unieważnianie aukcji:

Jesteśmy przygotowani finansowo i technologicznie do wywiązania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z aukcji i zapewnienia praktycznie w całym kraju zasięgu LTE w 2016 roku. Jednak od samego początku, podobnie, jaki inne podmioty i eksperci rynkowi, zgłaszaliśmy liczne uwagi i poważne zastrzeżenia do konstrukcji i finalnego zakończenia aukcji. Zaproponowane rozwiązanie nie tylko wprowadziło dużą przypadkowość do wyników aukcji, ale również uszczupliło o setki milionów złotych przychody budżetu państwa. Trudno zrozumieć i zgodzić się z mechanizmem, który nie pozwala wygrać jednego z pięciu bloków pasma 800 MHz ofercie drugiej co do wartości w całej aukcji. Jest to sprzeczne nie tylko ze zdrowym rozsądkiem i logiką biznesu, ale również z podstawową zasadą aukcji. Samo zakończenie aukcji nie przesądza jeszcze o wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań innych uczestniczących w niej podmiotów i losów przyznanego im pasma. Dlatego, mając na uwadze powyższe względny zdecydowaliśmy się na złożenie wniosku o unieważnienie aukcji.”

NetNet to spółka zarejestrowana w Warszawie na ul. Lwowskiej 19. Pod tym samym adresem jest zarejestrowana spółka MIDAS obsługująca Grupę Cyfrowego Polsatu. Prezesem spółki NetNet jest rajdowiec Szymon Ruta, syn Hieronima Ruty, polskiego milionera. Hieronim Ruta jest według magazynu Forbes prawą ręką Zygmunta Solorz-Żaka.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył w czwartek 15 października aukcję częstotliwości 800 i 2.600 MHz, przeznaczonych do świadczenia usług internetu mobilnego. W wyniku aukcji LTE Orange Polska kupił dwa bloki częstotliwości 800 MHz, a P4 (Play), T-Mobile i Netnet po jednym. Spośród bloków częstotliwości 2,6 GHz, po cztery kupiły Polkomtel (Plus) i P4, a Orange i T-Mobile po trzy. Suma ofert złożonych przez uczestników procesu sięgnęła ostatecznie 9,23 mld zł, a najdroższy blok w paśmie 800 MHz osiągnął wartość 2,05 mld zł.

24 września minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki podpisał rozporządzenie, które zmieniło zasady aukcji LTE. Halicki zaproponował dodanie mechanizmu zakończenia aukcji w przypadku braku rozstrzygnięcia po 115 dniach aukcyjnych. W takiej sytuacji w następnym dniu aukcyjnym przeprowadzono ostatnią rundę, w której każdy z uczestników mógł złożyć tylko jedną ofertę.

Część operatorów w reakcji na tę propozycję skierowała listy do najwyższych władz państwowych, wskazując, że rozporządzenie MAC może być niezgodne z polskim prawem. Jeden z właścicieli P4 zagroził polskiemu rządowi międzynarodowym arbitrażem. Przedstawiciele Polkomtela przyznali, że operator złożył wniosek do UKE o unieważnienie aukcji. Koncesję na częstotliwość 800 MHz posiada już Sferia. Tomasz Gillner-Gorywoda, prezes Cyfrowego Polsatu, do której to firmy należy 100 proc. udziałów w Polkomtelu odmówił odpowiedzi na pytania o przyczyny wniosku Polkomtela. – Naruszone zostały nasze prawa i chciałbym poprzestać na tym komentarzu – powiedział Gillner-Gorywoda.

Cyfrowy Polsat dostrzega naturalne możliwości „zbliżenia” Sferii, NetNet oraz P4 w ramach potencjalnej współpracy przy wykorzystywaniu pasma 800 MHz, wynika z wypowiedzi prezesa grupy Tomasza Gillner-Gorywody.
Wydaje się naturalne, że te 3 podmioty w jakiejś formie będą się do siebie zbliżały” – powiedział Gillner-Gorywoda podczas konferencji prasowej. Dopytywany przez dziennikarza, czy Polkomtel złożył ofertę na pasmo 800 MHz w rundzie dodatkowej (kopertach) – także odmówił komentarza. Telekom zaprzestał aktywnej licytacji bloków pasma 800 MHz w marcu, miesiąc po starcie aukcji.

Gillner-Gorywoda uniknął też odpowiedzi na pytanie, czy może potwierdzić, że Cyfrowy Polsat nie przejmie w przyszłości spółki NetNet. – To bezpodstawne dywagacje. Nie słyszałem, aby był na sprzedaż – powiedział.

Według jego słów, stworzenie „szerokiego pasma”, w obliczu Networks (sieci współdzielonej T-Mobile Polska i Orange Polska), w pewnym sensie „skazuje je na siebie”.

Częstotliwości, których dotyczy aukcja, mają szczególne znaczenie dla budowy sieci szerokopasmowego internetu. Obydwa zakresy uzupełniają się. Szczególnie istotne jest pasmo w zakresach 800 MHz, zwolnione w lipcu 2013 r. na skutek wyłączenia telewizji analogowej, gdyż te częstotliwości dobrze nadają się do budowy superszybkiego internetu LTE – pozwalają m.in. na rzadsze rozmieszczenie masztów, co obniża koszty inwestycji. Częstotliwości z widma 2,6 GHz dobrze nadają się za to do zagęszczania zasięgu sieci komórkowej w miastach. Rezerwacje dotyczące powyższych częstotliwości będą ważne przez 15 lat z możliwością ich przedłużenia.

źródło: rpkom.pl

Kan