Z dniem 24 sierpnia 2012 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczyna postępowania konsultacyjne w sprawie zmiany umów o połączeniu sieci pomiędzy P4 a Polską Telefonią Cyfrową, Polkomtel i PTK Centertel w zakresie wprowadzenia Klauzuli Ramowej o automatycznym stosowaniu stawek MTR.

Przedmiotem konsultowanych zmian jest wprowadzenie do ww. umów postanowień ogólnych, które zobowiążą operatorów do automatycznego i bezpośredniego stosowania stawek za zakańczanie połączeń w ruchomej publicznej sieci telefonicznej (tzw. MTR – ang. Mobile Termination Rate), wynikających z decyzji Prezesa UKE o wyznaczeniu pozycji rynkowej i nałożeniu na wymienionych operatorów obowiązków regulacyjnych.

Zaproponowane we wniosku P4 rozwiązanie, zmodyfikowane przez Prezesa UKE w konsultowanych projektach decyzji, ma szansę przyczynić się do szybszego wdrażania stawek za zakańczanie połączeń. Odpowiednio ujęta Klauzula Ramowa powinna doprowadzić do wyeliminowania potrzeby zwracania się do Prezesa UKE z wnioskiem o rozstrzygnięcie kwestii spornych lub określenie warunków współpracy za każdym razem, kiedy stawki MTR regulowane przez Prezesa UKE ulegną zmianie. Rozwiązanie zawarte w konsultowanych projektach decyzji będzie zatem miało pozytywne efekty z punktu widzenia polepszenia i usprawnienia współpracy międzyoperatorskiej.

Klauzula Ramowa umożliwi bowiem uniknięcie ewentualnych długotrwałych negocjacji pomiędzy stronami dotyczących wprowadzenia do Umowy stawek MTR, których obowiązek stosowania i tak wynika już z odpowiednich decyzji Prezesa UKE i do których stosowania operatorzy są zobowiązani na mocy odpowiedniej decyzji Prezesa UKE. A w przypadku, gdyby operatorzy sami nie osiągnęli porozumienia w toku negocjacji, Klauzula Ramowa pozwoli uniknąć konieczności prowadzenia dodatkowego, także czasochłonnego postępowania administracyjnego przez Prezesa UKE, w przedmiocie zmiany umowy o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie stawek MTR.

Takie działanie bez wątpienia będzie miało znaczący pozytywny efekt z punktu widzenia zapewnienia rozwoju konkurencyjnego rynku usług telekomunikacyjnych. W szerszej perspektywie usprawnienie współpracy międzyoperatorskiej w tym zakresie, przełoży się na maksymalizację korzyści dla użytkowników końcowych. Zdaniem Prezesa UKE, zgodne z Wnioskiem, odpowiednio zmodyfikowane przez Prezesa UKE, rozstrzygnięcie w ramach stosunków międzyoperatorskich między Play a Orange, Plus i T-Mobile z pewnością przełoży się korzystnie na relacje detaliczne. Hurtowe stawki za zakańczanie połączeń są bowiem bezpośrednio związane z cenami połączeń na rynku detalicznym, co podkreśliła Komisja Europejska w Zaleceniu KE: „Wysokie stawki za zakańczanie połączeń generalnie prowadzą do wysokich cen detalicznych za rozpoczynanie połączeń i w konsekwencji niższych wskaźników korzystania, a zatem oznaczają mniejszy dobrobyt konsumentów”.

MTR, czyli opłata, jaką płaci operator telefoniczny sieci, z której jest wykonywane połączenie, operatorowi innej sieci, do której to połączenie jest przekazywane, wynosiła do końca czerwca 2012 roku 15,2 gr/min, dla trzech największych operatorów. Od 1 lipca 2012 roku stawki MTR spadły do 12,23 gr/min, co wynika z decyzji inwestycyjnych dla tych operatorów.

Najistotniejszym rozwiązaniem jakie zostało wprowadzone w obecnie konsultowanych projektach decyzji jest określenie dla wszystkich operatorów stawki za zakańczanie połączeń (MTR – Mobile Termination Rate) na jednolitym poziomie 4,29 groszy/min. w oparciu o stworzony przez Prezesa UKE model operatora efektywnego.

Nowe stawki MTR mają być stosowane od początku lipca 2013 r. W zależności od operatora, docelowa obniżka stawek MTR wyniesie od 65% do nawet 85%.

Jednocześnie w pierwszej połowie 2013 r. przejściowo operatorzy sieci komórkowych w Polsce będą mogli stosować symetryczną stawkę w wysokości 8,26 gr./min.

źródło: UKE

Kan