Wyrok w sprawie ze skargi kasacyjnej Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel, operator sieci Orange od wyroku WSA, którym to wyrokiem zostały oddalone skargi wniesione przez Polską Telefonię Cyfrową, operator T-Mobilr oraz Polską Telefonię Komórkową Centertel od decyzji Prezesa UKE w przedmiocie dokonania rezerwacji częstotliwości w systemie telefonii ruchomej UMTS na rzecz P4, operatora sieci Play.

W dniu 16 grudnia 2011 r. przed Naczelnym Sadem Administracyjnym odbyła się rozprawa ze skargi kasacyjnej Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lipca 2010 r., którym to wyrokiem zostały oddalone skargi wniesione przez Polską Telefonię Cyfrową oraz Polską Telefonię Komórkową Centertel od decyzji Prezesa UKE z dnia 27 lipca 2009 r. w przedmiocie dokonania rezerwacji częstotliwości w systemie telefonii ruchomej UMTS na rzecz P4 oraz odmowy dokonania rezerwacji na rzecz Polskiej Telefonii Cyfrowej oraz Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel.

NSA oddalił skargę kasacyjną.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż Naczelny Sąd Administracyjny inaczej niż Wojewódzki Sąd Administracyjny nie bada meritum sprawy, ale weryfikuje zasadność zarzutów podniesionych w stosunku do rozstrzygnięcia sądu I instancji, a zatem podniesione zarzuty determinują zakres, w jakim Naczelny Sąd Administracyjny bada zaskarżony wyrok.

Sąd wskazał, iż Skarżąca zarzucała zarówno sądowi I instancji, jak i Prezesowi UKE naruszenie przepisów postępowania administracyjnego, zgodnie z ustawą Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargę kasacyjną można oprzeć na zarzucie naruszenia przepisów postępowania pod warunkiem, że uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. W ocenie Sądu Skarżąca nie wykazała powyższego związku pomiędzy ewentualnymi naruszeniami a samym rozstrzygnięciem.

Sąd odniósł się również do zarzutu, iż w toku postępowania nie została przeprowadzona rozprawa administracyjna. Zdaniem NSA nie ulega wątpliwości, że w dniu 22 października 2007 r. rozprawa administracyjna została przeprowadzona, oraz że została ona przeprowadzona przed wydaniem zaskarżonej decyzji.

Wyrok jest prawomocny.

źródło: UKE

Kan