Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że stawki MTR za zakańczanie połączeń w sieciach telefonii komórkowej w 2013 roku dla czterech operatorów komórkowych wyniosą około 1 eurocenta za minutę lub mniej, czyli około 2,5-3,5 grosza za minutę – powiedziała PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

Stawki MTR od początku 2013 roku dla czterech największych operatorów komórkowych, działających na rynku dłużej niż cztery lata, będą wyliczane w oparciu o koszty operatora efektywnego, czyli o tzw. PURE FL-LRIC.

Operatorzy będą musieli przesłać dane do UKE. Dane od operatorów zostaną przeanalizowane przez Prezesa UKE i zasilą model kalkulacji kosztów w sieci komórkowej bottom-up, a następnie zostanie wyznaczona efektywna stawka MTR dla czterech operatorów. Od 1 stycznia 2013 roku zniknie już asymetria dla P4, operatora sieci Play.

W 2013 roku stawki MTR będą oparte na kosztach na tzw. FL-LRIC, czyli czystym LRIC-ku, z którego będą odjęte wszystkie koszty wspólne i ogólne. W przyszłym roku stawki będą takie jak w decyzjach inwestycyjnych, które wydaliśmy, czyli na poziomie 12,23 gr/min jeśli chodzi o trzech głównych operatorów, a w tym roku to jest 15,2 gr” – powiedziała PAP Streżyńska.

Jeśli chodzi o 1 stycznia 2013 roku, czyli FL-LRIC, to szacujemy, że będzie to około 1 eurocenta, a być może niżej, czyli ok. 2,5-3,5 grosza/min dla czterech operatorów, bo P4 od 1 stycznia już się dostosuje” – dodała.

Od stycznia 2013 roku zniknie asymetria stawek MTR pomiędzy trzema największymi operatorami komórkowych oraz P4, który obecnie ma stawkę MTR wyższą o 79 proc. od pozostałych trzech operatorów. Od 1 stycznia 2012 roku stawka dla P4 będzie o 63 proc. wyższa niż dla trzech pozostałych operatorów, a od 1 lipca do 31 grudnia 2012 o 47 proc. wyższa, a od początku 2013 roku stawka MTR zrówna się ze stawkami dla pozostałych trzech operatorów.

UKE zastanawia się też, czy po wejściu Polkomtela do grupy spółek telekomunikacyjnych należących do Zygmunta Solorza-Żaka, czyli Mobylandu, Aero2 i Centernetu, nie zrównać stawek dla tych spółek do poziomu, jaki obowiązuje Polkomtela.

Na razie UKE zastanawia się i to analizuje” – powiedział PAP Piotr Dziubak, rzecznik UKE.

Zgodnie z obecnym harmonogramem symetria stawek dla Centernetu i Mobylandu miałaby pojawić się od 1 lipca 2013 roku, a dla Aero2 od 1 stycznia 2015 roku. Obecnie stawka MTR dla Centernetu i Mobylandu wynosi 28 groszy, a dla Aero2 wynosi 41 groszy.

MTR, czyli opłata, jaką płaci operator telefoniczny sieci, z której jest wykonywane połączenie, operatorowi innej sieci, do której to połączenie jest przekazywane, wynoszą obecnie 15,2 gr/min, dla trzech operatorów (Polkomtela, PTC i Centertela).

Od 1 lipca 2012 roku stawki MTR dla trzech największych operatorów mają spaść do 12,23 gr/min, co wynika z decyzji inwestycyjnych dla tych operatorów. Takie poziomy MTR zostały ustalone przez UKE w zamian za inwestycje, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G (dostęp do Internetu) co najmniej 80 proc. obszaru kraju.

Od 1 stycznia 2013 roku wszyscy operatorzy komórkowi, którzy w tym dniu prowadzili działalność dłużej niż cztery lata, zobowiązani będą do kalkulowania kosztów zakańczania połączeń w swoich sieciach w oparciu o wyniki modelu FL-LRIC (ang. bottom-up Forward Looking Long Run Incremental Costs).

Wcześniej UKE informowała, że w 2012 roku planowany jest koniec prac nad modelem bottom-up kalkulującym przyrostowe koszty usługi zakańczania połączeń w sieciach komórkowych.

Komisja Europejska prognozowała wcześniej, że stawka MTR po przejściu (od 1.01.2013 r.) na koszty oparte o wyniki kalkulacji kosztów bottom-up powinna kształtować się na poziomie od 1,5 do 3 eurocentów za minutę, czyli od około 0,06 zł do 0,12 zł.

źródło: PAP

Kan