Decyzja o sprzedaży Polkomtela, operatora sieci Plus, zapadła w optymalnym czasie. Sam proces sprzedaży należy ocenić jako transparentny i apolityczny – czytamy w raporcie „Analiza procesu sprzedaży Polkomtel SA”, który został przygotowany przez Izbę Informatyki i Telekomunikacji oraz firmę Audytel.

Z punktu widzenia Skarbu Państwa udana sprzedaż Polkomtela będzie jednoznacznie korzystna finansowo, całkowicie neutralna w aspekcie bezpieczeństwa telekomunikacyjnego oraz korzystna wizerunkowo” – ocenili analitycy firmy doradczej Audytel.

Zdaniem Audytela, polski rynek telefonii komórkowej okres łatwych wzrostów ma już za sobą. „Rynek telefonii mobilnej w Polsce zaczyna wykazywać objawy nasycenia, a coraz wolniejszy przyrost liczby kart SIM (4,8 proc. w 2010 r.) nie przekłada się na proporcjonalny chociażby wzrost przychodów operatorów komórkowych (zaledwie 2,4 proc. w 2010 r.)” – pisze Audytel. Firma analityczna prognozuje, że do 2015 r. liczba kart SIM aktywnych w sieciach operatorów wzrośnie do 53,1 mln. Wartość rynku telefonii komórkowej ma urosnąć zaś do 28,2 mld zł z 24,8 mld zł w 2010 r. – podał Audytel, firma specjalizująca się w badaniu i doradzaniu na rynku telekomunikacyjnym.

Ich zdaniem przyszłość tego segmentu leży w poważnych inwestycjach w sieć 4G oraz w udostępnieniu kontentu i usług dodanych. „W świetle porozumień konkurencji, co do współdzielenia infrastruktury zasoby Polkomtela mogą się okazać daleko niewystarczające do tego, aby skutecznie konkurować na wielu nowych polach z operatorami sieci Deutsche Telekom (T-Mobile) i z France Telecom (Orange)” – czytamy. To inwestycje nie tylko kosztowne, ale pociągające za sobą spore ryzyko techniczne i rynkowe.

Jak twierdzą eksperci Audytela, z tych względów należy uznać, że decyzja o sprzedaży udziałów Polkomtela zapadła w odpowiednim czasie. Udana sprzedaż operatora przyniesie nie tylko korzyści finansowe, lecz również wizerunkowe – m.in. obecnych akcjonariuszy, samej spółki, a także dla skarbu państwa. Będzie też całkowicie neutralna w aspekcie bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.

Warto przypomnieć, że w wyścigu po operatora Plusa zostało dwóch chętnych – Zygmunt Solorz-Żak oraz fundusz Apax – podal dziś Parkiet.

Pełny Raport: „Analiza procesu sprzedaży Polkomtel SA”: Tutaj

źródło: Audytel

Kan