Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, LTE, Newsy, Operatorzy, Orange, Rynek, Top7-Orange „Refarming” – aby 1800 MHz i 2100 MHz by 4G LTE było jeszcze szybsze

Orange „Refarming” – aby 1800 MHz i 2100 MHz by 4G LTE było jeszcze szybsze

„Refarming” to słowo, które media zajmujący się siecią mobilną odmieniają obecnie przez wszystkie przypadki. Orange Polska chwali się, że dzięki refarmingowi ma już ponad 2000 stacji bazowych, które obsługują częstotliwości 2100 MHz. Dla Was oznacza to lepszy mobilny internet

Nic dziwnego – to wielki projekt, który zaznaczył nawet swój  wpływ na  wyniki finansowe Orange w pierwszej połowie roku.

Czym jest ów „refarming”? –  Najprościej rzecz ujmując – wzięliśmy pod lupę dostępne zasoby częstotliwości oraz to jak przez ostatnie lata zmienił się sposób w jaki korzystacie z naszej sieci – i zabraliśmy się za układanie wszystkiego w taki sposób, by bloki częstotliwości trafiły tam gdzie są najbardziej potrzebne.  Po raz pierwszy pisaliśmy o tym w komunikacie prasowym „Orange Polska przeznaczy więcej pasma na LTE 4G”. Cały projekt składa się z dwóch fragmentów – pierwszy obejmuje zmiany w paśmie 900 MHz, drugi – w pasmach 2100 i 1800 MHz. – tłumaczy na blogu korporacyjnym Piotr Domański, z Orange Polska.

3G czyli tyle samo ale lepiej

Do tej pory pasmo 900 MHz było podzielone na sieć GSM (czyli 2G) oraz wspólne z T-Mobile pasmo UMTS (sieć 3G). Sieć 2G niegdyś obsługująca przeważającą część ruchu głosowego traci na znaczeniu. Nie oznacza to, że nie obsługuje połączeń, wręcz przeciwnie, nadal korzystacie z niej często, lecz jej procentowy udział w ogóle rozmów spada. Dlatego zdecydowaliśmy przerzucić do sieci 3G część pasma wykorzystywanego do tej pory przez sieć 2G. To właśnie 3G odpowiada obecnie za większą część rozmów, a także pewną część transferu danych. Udział ten spada, a ilość przesyłanych danych jest od jakiegoś czasu niezmienna – podkreśla.

Prace na sieci 900 MHz pozwolą stworzyć dwa niezależne pasma obsługujące sieć 3G. Choć maksymalna prędkość nie wzrośnie, to zwiększą się średnie prędkości uzyskiwane na terenach pozamiejskich, gdzie pasmo 900MHz jest dominujące. Co równie ważne, dzięki temu na kilkudziesięciu stacjach, na których do tej pory było tylko 2G, odpalono także 3G. Trzecim ważnym rezultatem zmian jest zwiększenie o 20%  wykorzystania  HD Voice.

Prace na tym polu zostały zakończone, teraz Operator skupia się na dwóch kolejnych pasmach…

1800 MHz i 2100 MHz by 4G LTE było jeszcze szybsze

Pewnie pamiętacie z ostatnich podsumowań – ilość przesyłanych danych w pomarańczowej sieci mobilnej cały czas rośnie.  Od stycznia 2015 – prawie dziesięciokrotnie.  Co więcej – za znaczącą część tego wzrostu odpowiada właśnie sieć 4G LTE – w tym samym czasie ruch w niej urósł 40-krotnie.

Czter-dzie-sto-krot-nie, a wygląda to tak:

Wzrost transferu w sieci mobilnej 4G LTE Orange Polska

Dlatego sieć 4G potrzebuje ciągłego powiększania pojemności by można było z niej komfortowo korzystać. O pierwszej metodzie – dostawianiu stacji bazowych i agregacji wszyscy słyszeli. Druga metoda to poszerzenie dostępnego dla tej sieci pasma. I to właśnie Orange Polska robi w ramach refarmingu. Poszerza pasmo 1800 MHz i dorzuca nową częstotliwości – 2100 MHz.

W pierwszym przypadku z zamiast dostępnych 15 MHz rozkładających się na klientów Orange i T-Mobile dostajecie dla siebie 10 MHz. W przypadku częstotliwości 2100 MHz, która do tej pory obsługiwała tylko sieć 3G, z pasma o szerokości 15 MHz przerzuciliśmy 10 MHz na sieć 4G LTE, a 5 MHz pozostało przy sieci 3G.

Oznacza to, że LTE w paśmie 2100 MHz zaczyna być dostępne na wielu stacjach bazowych – takich stacji pomarańczowa sieć ma już ponad 2000. Nie trzeba w tym celu stawiać nowych, działamy w oparciu o już istniejące. Zaczynamy od miast – prace zakończyliśmy już w Krakowie, Toruniu, Bydgoszczy i Poznaniu. Trwają one nadal w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i na Górnym Śląsku. W kolejnych trzech miastach planujemy ruszyć do końca roku. Później przyjdzie czas na resztę kraju – dodaje Piotr Domański

W Krakowie, gdzie ruszyły, prace objęły ponad 300 stacji. Średnia prędkość przesyłania danych wzrosła tam o około 20% a pojemność sieci o 18%.

źródło: Orange

Autor |2018-09-05T14:45:48+02:005 września 2018 14:16|Kategorie: Finanse, Internet mobilny, LTE, Newsy, Operatorzy, Orange, Rynek, Top7|Tagi: |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. modello 6 września 2018 w 14:38 - Odpowiedz

  no i super, dla tych co maja orange. ja mam sferie i mi mobilny net smiga jak ta lala

 2. tomkoron 7 września 2018 w 10:32 - Odpowiedz

  W mojej okolicy zmiana jest wyraźna – w miejscu, gdzie poprzednio był tylko zasięg edge (a więc w praktyce brak Internetu), teraz jest 3G.

 3. Luster 11 grudnia 2018 w 23:51 - Odpowiedz

  @modello Czy z końcem sieci przechodzisz do plusa na tych specjalnych warunkach czy szukasz dalej?

 4. Captain 16 grudnia 2018 w 22:56 - Odpowiedz

  @Luster nie ma po co szukać czego innego skoro zaproponowali porównywalnie korzystne warunki.

 5. Joan 17 grudnia 2018 w 19:14 - Odpowiedz

  Ale tu chyba chodzi o neta mobilnego a Plus ma oferte na tel stacjonarny z przeniesieniem numeru ze Sferii.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.