Orange i Nokia jako pierwsze osiagnęły przepływność 250Gb/s na pojedynczej częstotliwości nośnej transmisji DWDM o zasięgu 870 kilometrów wykorzystując istniejącą infrastrukturę sieciową Orange Polska. Ten przełomowy wynik uzyskano za pomocą transmisji wykorzystującej „super kanał” 1,5 Tb/s o sześciu nośnych w paśmie 300 MHz, pomiędzy Warszawą i Wrocławiem na standardowym jednomodowym światłowodzie. Przeprowadzone testy sieci pozwolą Orange Polska z wyprzedzeniem przygotować się na silnie rosnące zapotrzebowanie na przepływność sieci w związku z rozwojem usług w chmurze.

Sieci optyczne osiągają maksymalną przepływność na krótkich odcinkach i niższą przepływność na długich dystansach. Przeprowadzone testy w sieci demonstrują jak przepływność i odległość mogą być jednocześnie zwiększone za pomocą technologii Nokii, dającej 250% wzrost przepustowości sieci w porównaniu z powszechnie wykorzystywanymi sieciami 100 Gb/s, w takim samym paśmie.

Kluczowe fakty

  • Super-kanał 1,5 Tb/s składa się z sześciu nośnych, każda o pojemności 250 Gb/s. Przy prędkości przesyłu większej o 30% w porównaniu z obecnie stosowaną technologią, następuje zwiększenie przepustowości, choć odstępy międzykanałowe pozostają zgodne ze standardem 50GHz ITU-T.
  • Test sieciowy wykorzystywał jednomodowe lącze światłowodowe o długości 870 kilometrów ze standardowymi wzmacniaczami optycznymi. Wielkość super-kanału i odstępy kanałowe 50GHz, identyczne jak w obecnie stosowanych kanałach w technologii 100Gb/s, ułatwią planowanie i operowanie siecią.
  • Orange i Nokia zademonstrowały również za pomocą transpondera działającego w czasie rzeczywistym rekordową wydajność spektralną 5bitów/Hz przy 250/Gb/s i 50GHz na długosci 870 km wykorzystując modulację 16QAM
  • Nowe optyczne łącze może transmitować do 24 Tb/s przy zalożeniu, że zastosuje się wzmacniacze z pasmem do 96 kanałów.

Christian Gacon, Vice President in charge of Orange’s transport networks: To przełomowe osiągnięcie pozwoli zbudować szybsze sieci i zaoferowac naszym klilentom jeszcze lepsze doświadczenia. Zapotrzebowanie na przepustowość sieci rośnie lawinowo, a z drugiej strony musimy utrzymac w ryzach koszty naszej infrastruktury. Osiągnięcie tych nowych szczytów w transmisji optycznej dowodzi, ze możemy zaspokoić popyt na przepustowość sieci, z jednoczesnym utrzymaniem najniższej ceny za 1 bit/s, dzięki czemu nasz biznes będzie nadal się rozwijał.

Sam Bucci, head of Nokia’s Optical business: Współpracując z naszymi klientami, Nokia wciąż przesuwa coraz dalej granice technologii optycznych. Masowe zapotrzebowanie na pasmo dzięki usługom w chmurze oraz spodziewany stały wzrost tego zapotrzebowania oznacza, że nigdy nie przestaniemy być innowacyjni. Nasz niedawnozaprezentowany „chipset” PSE2 oraz oparty na nim muxponder 500G, wsparte przez utalentowanych inzynierów Orange i niezwykle solidną infrastrukturę sieciową, pozwoliły na osiągniecie tego rekordu. Jesteśmy dumni z tego osiągnięcia i oczekujemy kolejnych innowacji w erze sieci w chmurze.

źródło: Nokia

Kan