Praktyki sieci Orange mogą stanowić naruszenie interesów konsumentów określonych w art. 24 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz naruszać art. 57 ust. 5 ustawy o prawie telekomunikacyjnym. W związku z tym, w UOKiK postanowił zainterweniować poseł Przemysław Wipler składając wniosek o przeprowadzenie kontroli działań sieci Orange.

Nowe telefony w Plusie bez aktywacji

Jeszcze kilka lat temu zmiana operatora sieci telefonii komórkowej wymagała zdejmowania z telefonu blokady SIM. Wiązało się to z dodatkowymi kosztami oraz utratą gwarancji. W 2007 roku UOKiK w swoim raporcie o ochronie praw konsumentów na rynku usług telefonii komórkowej stwierdził, że „ustanowienie opłaty za usunięcie blokady jest dodatkową, nieusprawiedliwioną okolicznościami kontraktu sankcją i narusza dobre obyczaje oraz interesy ekonomiczne konsumentów ” – napisał we wniosku do UOKiK o wszczęcie kontroli w Orange poseł Przemysław Wipler, prezes Stowarzyszenia Republikanie.

Tożsame do opinii Prezesa UOKiK jest także orzeczenie Sądu Apelacyjnego z dnia 14 lutego 2011 r. Sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, na mocy którego klauzula dotycząca opłat za zdjęcie blokady karty SIM w trakcie trwania umowy została uznana za niedozwoloną. Sąd uzasadnił wyrok treścią art. 57 ust. 5 ustawy o prawie telekomunikacyjnym, według którego „warunki umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych (…) nie mogą uniemożliwiać lub utrudniać abonentowi korzystania z prawa do zmiany dostawcy usług”, a „pobieranie opłaty utrudnia abonentowi korzystanie z prawa do zmiany dostawcy usług, co rażąco narusza jego interes i jest sprzeczne z dobrymi obyczajami.” czytamy we wniosku Posła.

Przemysław Wipler, przypomina także, że opinie zarówno prezesa UOKiK jak i sądów spowodowały stopniowe zmiany w polityce sieci komórkowych i teoretycznie powinny doprowadzić do bezproblemowego przenoszenia numerów między sieciami.

Tak jednak niestety nie jest. Nie wszystkie sieci komórkowe dostosowały się do obowiązujących regulacji. Sieci Plus (Nowe telefony w Plusie bez aktywacji), T-Mobile (Era uwolniła telefony) oraz Play nie pobierają opłaty za zdjęcie blokady karty SIM po upływie terminu umowy. Co więcej, niektórzy operatorzy zapewniają także możliwość usunięcia blokady w trakcie trwania umowy lub nie umieszczają jej w sprzedawanych przez nich telefonach. Jedyną siecią, która pobiera opłaty za zdjęcie blokady karty SIM po upływie umowy jest Orange. Warto podkreślić, że sieć działa w ten sposób mimo stwierdzenia przez sądy niezgodności z prawem takich praktyk. Koszt takiej usługi wynosi 77 zł, niezależnie od tego czy świadczona jest ona w trakcie umowy czy po jej zakończeniu – podkreśla Prezes Stowarzyszenia Republikanie.

Wniosek do UOKiK o kontrole ws. simlock: Tutaj

źródło: Biuro Prasowe Przemysława Wiplera

Kan