Sieć bezprzewodowa Netii WiMAX składa się obecnie ze 123 stacji (110 Netii i 13 Dialogu), na ktorych działa w sumie 450 sektorów, co daje pokrycie zasiegiem około 25 proc. powierzchni kraju i około 50 proc. populacji.

Brak możliwości skorzystania przez Netię z programów dofinansujących budowę sieci takich jak 8.4 (budowa ostatniej mili0 czy 8.3 (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu) postawiło pod znakiem zapytania dalszą ekspansję naszej sieci WiMAX – informuje Paweł Caban na Blogu Netii.

Netia, jako lider wśród operatorów wykorzystujących technologię WiMAX (ponad 20 tysięcy aktywnych klientów) postanowiła wesprzeć lokalne inicjatywy, poprzez udostępnianie częstotliwości WiMAX tam gdzie sami z nich nie korzystamy i nie planujemy korzystać – jednym słowem nie blokujemy rynku – dodaje.

W chwili obecnej Operator ma już zrealizowaną jedną umowę na budowę przez firmę WiMAX Networks trzech stacji WiMAX w województwie małopolskim (projekt dofinansowany w ramach działania 8.4). W najbliższym czasie sfinalizuje kolejne podobne umowy na projekty budowy sieci WiMAX przez lokalne samorządy.

Współpraca jest o tyle korzystna dla naszych potencjalnych partnerów, że zyskują oni gwarancje wykorzystywania częstotliwości na długi okres czasu i ponoszą tylko koszty związane z obszarem geograficznym, na jakim będzie działała taka sieć. Nie muszą oni ponosić dodatkowych opłat za częstotliwości na obszarze, na którym nie budują sieci (jak to miałoby miejsce gdyby pozyskał częstotliwości na większy obszar) – przekonuje Paweł Caban z Netii, odpowiadający m.in. za współpracę z samorządami.

źródlo: Netia

Kan