W Wołówie, jednym z najstarszych śląskich miast, Netia uruchomiła właśnie 700-ny węzeł LLU czyli uwolnioną pętlę lokalną (centralę TP). Z tej okazji Operator zrobił małe podsumowanie.

Pierwotny plan zakładał budowę 560 węzłów w latach 2007-2011. W listopadzie 2010 podjęta została decyzja o zwiększeniu tej liczby do 700 w wariancie podstawowym Plus kilka węzłów jako rezerwa. – Teraz wszystko wskazuje na to, że (jeszcze w tym, albo na samym początku przyszłego) zakończymy budowę sieci LLU liczbą 709 węzłów – dodał na Blogu Netii rzecznik Operatora Karol wieczorek. Potencjał LLU w Polsce to w sumie aż 5 419 węzłów TP, w których zasięgu jest 7,5 mln lokali. Potencjał uwolnionych przez nas węzłów to aż 4,7 mln adresów, co stanowi ok. 60 proc. całości. Pod względem udziału w ilości adresów (lokali mieszkalnych i usługowych) w Polsce LLU daje zasięg 33 proc.

Budowa 700 węzłów to zaangażowanie ogromnych środków finansowych i zasobów ludzkich oraz pozytywne… „efekty uboczne”. Całkowity koszt budowy węzłów LLU sięgnął prawie 120 mln zł. –Oznacza to, że średni jeden węzeł kosztował nas 168 tys. zł. Przy okazji budowy LLU dwukrotnie zwiększyliśmy zasięg naszej sieci szkieletowej (wydzierżawiliśmy lub wybudowaliśmy dodatkowo aż 5800 km łączy światłowodowych), dzięki czemu możemy świadczyć usługi znacznie większej rzeszy klientów biznesowych i małych operatorów (ISP) podkreślił rzcznik Netii.

Na chwilę obecną w uwolnionych centralach TP Netia ma zainstalowanych 326 tys. portów a liczba aktywnych klientów przekracza 180 tys. Warto przy tym odnotować, że połowa nowej sprzedaży na LLU to reaktywacja nieużywanych (nigdy lub od pewnego czasu) linii TP lub zupełnie nowe przyłącza, budowane w zasięgu węzłów.

Obecnie LLU to usługi dostępu do Internetu (ADSL2+) i usługi głosowe, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych oraz podkład dla zaawansowanych usług: OneOffice, BusinessOffice, MPLS, BDI, IntegralNet.

Co w przyszłości? LLU stanie się pewnie platformą dla bardziej zaawansowanych usług, tj. IPTV czy VDSL, ale o tym więcej w przyszłym roku – dodaje Karol Wieczorek.

źródlo: Netia

Kan