Aukcja w Polsce na częstotliwości dla telefonii komórkowej, która przyniosła skarbowi państwa 9,2 mld złotych (2,3 mld dolarów) nie będzie powtórzona, choć niektórzy operatorzy skarżyli się na sposób jej przeprowadzenia – powiedziała agencji Reuters nowa minister cyfryzacji.

Anna Streżyńska Minister cyfryzacji
Anna Streżyńska Minister cyfryzacji

Anna Streżyńska, która w latach 2006–2012, w okresie liberalizacji rynkowej, była prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej powiedziała też, że jest przeciwna dalszej konsolidacji w sektorze telefonii komórkowej i stwierdziła, że obecny układ z czterema graczami jest optymalny.

Na początku tego roku polscy operatorzy zaoferowali w aukcji sześciokrotnie więcej, niż się spodziewano za sieć 4G, dążąc do zapewnienia szybszych usług.

Aukcja zakończyła się po ośmiu miesiącach po październikowej interwencji ówczesnego ministra cyfryzacji, co spowodowało, że niektórzy operatorzy zażądali jej unieważnienia.

Streżyńska ma zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia aukcji, ale studzi spekulacje na temat jej wznowienia.

– Byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby unieważniono decyzję ministra o jej zakończeniu. Nie widzę innej możliwości powtórzenia aukcji – powiedziała Streżyńska pełniąca funkcję ministra od początku listopada.

Polski oddział Orange zapłaci za częstotliwości 4G 3,2 mld złotych, czyli równowartość 82 procent przychodów z działalności podstawowej oddziału w 2014 roku.

Polski oddział T-Mobile zapłaci 2,1 mld złotych, natomiast nienotowany na giełdzie Play uzyskał dostęp do częstotliwości za 1,7 mld złotych, a Polkomtel należący do grupy medialnej Cyfrowy Polsat zdobył mniej atrakcyjne bloki za 156 milionów złotych.

Według agencji Moody’s ucierpi na tym rating kredytowy polskich operatorów. Zdaniem analityków tak wysokie opłaty za częstotliwości doprowadzą do podwyższenia rachunków klientów i zaważą na rentowności operatorów i wypłatach dywidendy.

Natomiast Streżyńska twierdzi, że wspólne inwestycje w infrastrukturę operatorów telefonicznych mogą w przyszłości obniżyć koszty i jest zadowolona z obecnej liczby graczy na polskim rynku telefonii komórkowej.

Trzeci pod względem wielkości operator Play może zostać w przyszłym roku wystawiony na sprzedaż, jak poinformowały agencję Reuters źródła zbliżone do firmy.

– Jestem przeciwna dalszej konsolidacji rynku i zmniejszeniu liczby graczy, ale możliwe są też fuzje między operatorami – powiedziała Streżyńska. – Będę popierać modele konsolidacji łączące telefonię komórkową z naziemną, a także z dostawcami usług internetowych.

Źródło: Biznes.pl

Kan