Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek 3 lutego skargi Telekomunikacji Polskiej na decyzje
prezesa UKE w przedmiocie przyznania TP dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej odpowiednio za rok 2006 i 2007 – podał UKE na stronie internetowej.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia WSA odniósł się przede wszystkim do zarzutów obydwu skarg dotyczących rzekomego naruszenia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, skutkującego nieważnością zarówno Decyzji I, jak i Decyzji II. W związku z powyższymi zarzutami, WSA w pierwszym rzędzie wskazał, że zarzuty te zostały zgłoszone przez TP dopiero na etapie postępowania sądowego, a co za tym idzie Prezes UKE nie mógł się do nich odnieść w toku postępowania administracyjnego.

WSA uznał za niezasadne również pozostałe zarzuty skargi TP. W tym zakresie WSA stwierdził, że dopiero wyniki weryfikacji kosztu netto dają materialno-prawną podstawę do orzekania o dopłacie. Sąd podkreślił, że usługa powszechna powinna być dostępna dla wszystkich na terenie całego kraju i z zachowaniem wymaganej jakości. Powyższe okoliczności wyznaczają – w ocenie Sadu – zakres orzekania odnośnie zasadności przyznania dopłaty. Dopiero bowiem ustalenie, że mamy do czynienia z usługą powszechną, daje podstawę do orzekania o dopłacie na rzecz przedsiębiorcy wyznaczonego.

SA podzielił zatem opinię Prezesa UKE, że jeżeli nie są spełnione wymagania co do jakości usługi powszechnej, uzasadnia to odmowę przyznania dopłaty przedsiębiorcy wyznaczonemu. Za prawidłowe WSA uznał również przedstawione przez Prezesa UKE rozumienie pojęcia „uzasadnionego obciążenia” przedsiębiorcy wyznaczonego. WSA wskazał przy tym, że dopiero stwierdzenie, że koszt netto jest uzasadnionym obciążeniem przedsiębiorcy wyznaczonego daję podstawę do przyznania dopłaty do kosztu netto.

Ponadto WSA podzielił stanowisko Prezesa UKE w kwestii „niezyskownego abonenta”, stwierdzając, że pojęcie to nie może być odnoszone do świadczonego przez TP planu socjalnego. Plan ten bowiem przewidywał niski abonament, ale wysokie koszty połączeń telefonicznych, a zatem abonent korzystający z tego planu nie może być z założenia uznany za niezyskownego.

Powyższe wyroki nie są prawomocne.

W maju ubiegłego roku UKE przyznał TP SA dopłatę z tytułu świadczenia usług wchodzących w skład usługi powszechnej w łącznej wysokości 67 mln zł za lata 2006-2009, a TP wnioskowała łącznie o dopłatę w
wysokości 803,6 mln zł za 2006-2009.

źródło: UKE

Kan