VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) – technologia cyfrowa umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana „telefonią internetową”. Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne „połączenie ciągłe” i np. wymianę informacji, gdy rozmówcy milczą.

VoIP
VoIP

Telefonia internetowa na dobre zagościła w naszych domach za sprawą komputerów osobistych i stałych łącz internetowych. Ba nawet czołowi operatorzy telekomunikacyjni w tym TP i Netia oferują w swoich usługach rozwiązania obniżające koszt połączeń bazujące na technologii VoIP.
Chyba pierwszym polskim operatorem, który wpadł na pomysł komercjalnego wykorzystania VoIP była Polska Telefonia Cyfrowa operator Ery, który umożliwił swym klientom możliwość prowadzenia rozmów międzynarodowych za pomocą łącz internetowych obniżając tym samym koszt połączeń.

Oczywiście technologia VoIP ma tyluż, zwoleników, co i przeciwników. Wiele osób zarzuca VoIP niestabilność oraz słabą jakość połączeń. Wielu porównuje ten stan rzeczy do wypierania dobrej jakościowo płyty CD Audio przez kodek MP3.
Znawcy tematu oczywiście stwierdzą, że czym mniejsza objętość przesyłanej paczki danych tym mniej obciążona sieć i szybszy transfer, co daje większą wydajność na wolniejszych łączach. I generalnie wszyscy mają rację tylko, w jaki sposób uzyskać kompromis, w jaki sposób zadowolić zwolenników jakości rozmów i stabilności, z drugiej strony jak obniżyć koszty większej paczki danych, która rośnie w raz z jakością połączeń…

Dzięki technologii VoIP nie trzeba tworzyć nowej infrastruktury sieciowej operatora wystarczy usprawnić tylko istniejącą infrastrukturę sieciową. Dzięki temu powstaje coraz więcej wirtualnych operatorów dających możliwość korzystania z usług TRI-play, bowiem kiedy zaoferujemy telewizje i Internet nic nie szkodzi na drodze, aby zaproponować swoim klientom usługi telefoniczne poprzez łącze internetowe.

VoIP - infrastruktura sieciowa
VoIP – infrastruktura sieciowa

Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że nasza linia telefoniczna jest wirtualnym tworem bazującym na sieci internetowej. I wszystkie wypowiadane przez nas słowa pakowane są w paczki danych, kompresowane i wysyłane w świat.
Coraz częściej sygnał poprzez łącza internetowe a potem poprzez satelity i znów siec internetową trafia do najdalszych zakątków świata, i to za nie współmiernie niższą cenę niż w przypadku tradycyjnych połączeń telefonicznych lub satelitarnych.
Powszechny dostęp do Internetu, komputerów przenośnych i inteligentnych telefonów komórkowych dał nam możliwość komunikowania się w każdych warunkach, za ułamek ceny tradycyjnego połączenia, niekiedy połączenia za pomocą technologii VoIP nie ponoszą za sobą żadnych kosztów…

Żadnych kosztów… i tutaj właśnie rodzi się kość niezgody problematyczne darmowe lub tanie rozmowy dla sieci komórkowych są ogromnym problemem pozbawiającym ich źródła zarobkowania. Problem ten urósł do jeszcze większej rangi w momencie pojawienia się darmowego bezprzewodowego Internetu, który wydziera operatorom również zarobek na rynku pakietów internetowych. I tutaj operatorzy postanowili się nie dać i powalczyć o swoje nawet, jeśli mieli by wejść w konflikt z prawem…

Operatorzy wypowiedzieli wojnę komunikatorom bazującym na VoIP typu SKYPE, TruPhone, Fring…Ta wojna poniekąd została wywołana przez samych operatorów i producentów telefonów. Pojawienie się iPhone’a i innych smartphonów bazujących na Internecie wywołało lawinę programów bazujących na technologii VoIP.
Ludzie, którzy raz wyczuli możliwość tanich bądź też darmowych rozmów przez Internet zaczęli w mniejszym stopniu korzystać z usług operatorów stacjonarnych i komórkowych, co źle wpłynęło na ich kondycję finansową, co oznaczało jednocześnie mniejsze pieniądze na reklamę, płacę i na dotacje dopłacane do telefonów sprzedawanych w promocjach.

Popularyzacja, routerów Wi-Fi w domach, darmowych hot-spotów w kawiarniach, kinach czy restauracjach i centrach handlowych dała początek masowej migracji użytkowników komórek na komunikatory internetowe z funkcją wysyłania sms i telefonii opartej na VoIP.
Za niewielką opłatę klient korzystający np.: ze SKYPE może posiadać własny numer telefonu i ogromne pakiety darmowych minut oraz ma możliwość korzystania z darmowych połączeń z innymi telefonami i komputerami użytkowników własnej sieci, mało tego coraz więcej komunikatorów pełni rolę multi-komunikatorów, dzięki czemu następuje integracja wielu środowisk opartych na innych protokołach internetowych.

Niektóre protokoły VoIP:

  • SIP (będzie oficjalnym protokołem zaproponowanym przez IETF, bardzo popularny)
  • H.323 (bardzo popularny)
  • Skinny Client Control Protocol
  • Megaco
  • MiNET
  • MGCP
  • IAX
  • Jingle
  • Multi-komunikatory coraz częściej odgrywają rolę multimedialnych centrów dowodzenia skupiając w sobie wszystkie multimedialne formy kontaktu od telefonu, komunikatora społecznościowego, klienta mail poprzez możliwość dzielenia się plikami multimedialnymi, po rozmowy video…

    I właśnie użytkowanie tych komunikatorów stoi w gardle takim potentata rynku komórkowego jak AT&T czy D Telecom…Wprowadzenie hitów takich jak iPhone’a, HTC HE|R|O, Samsung Omnia HD… zamiast przynieść kolosalne dochody spowodowały straszne straty finansowe, telefony internetowe sprzedawane są z największymi pakietami danych, co pozbawia operatorów zarobku, a jeśli już klient kupuje smartphon’e w niższych taryfach to z myślą o użytkowaniu go w sieci Wi-Fi, co wiąże się również z korzystaniem usług opartych na VoIP, oczywiście wiąże się to z brakiem zarobku przez operatora.

    AT&T oraz D Telecom zabronili swoim klientom korzystania z komunikatorów typy SKYPE tłumacząc to złym wpływem komunikatorów na stabilność sieci, oraz przeciążeniem sieci spowodowanym użytkowaniem powyższych komunikatorów. Ta próba zastraszania klientów jest chyba mało skuteczną formą walki z VoIP, może raczej wywołać skutek odwrotny, czyli odpływ klientów z sieci komórkowych. Coraz więcej osób ściąga nielegalnie sim-locki ze swoich telefonów i łamie ich zabezpieczenia tylko po to, aby obejść zakazy sieci macierzystych.

    Trudno jednoznacznie powiedzieć ilu klientów w samej Polsce korzysta z technologii VoIP, na co dzień, ale na pewno suma ta przekroczyła dawno kilka milionów. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały świat suma to może iść w dziesiątki a nawet setki miliony użytkowników, szczególnie tych młodszych, bowiem nieomal każda młoda osoba korzysta, na co dzień z dobrodziejstw komunikatorów internetowych z obsługą VoIP.

    Operatorzy muszą zmienić szybko profil swojego działania i inaczej zarobkować na świadczonych przez siebie usługach, bowiem przyszłość wymusi darmowe połączenia głosowe, sms i przede wszystkim darmowy mobilny Internet…

    Rynek wymusza nowe rozwiązania i nowe drogi rozwoju mobilnych technologii. Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu płatnych treści w Internecie, udostępniane do tej pory za darmo artykuły, przedruki, czy gazety internetowe będą płatne. Wprowadzenie płatnych treści ma być rekompensatą dla operatorów i twórców za darmowy Internet.

    Polska należy do grupy 5 krajów, w których najbardziej rozwinęła się komunikacja VoIP za pomocą sieci P2P oprócz polski do grona tego należą Stany Zjednoczone, Tajwan, Chiny oraz Brazylia.

    Pełen wykaz telefonów pracujących również w technologii VoIP znajdziecie pod adresem: http://www.voip-info.org/wiki/index.php?page=VOIP+Phones

    Wojna wokół SKYPE i Google Voice rozgorzała na dobre o ile SKYP-a nie usunięto z App-Store o tyle mimo komitywy Google-Apple, ten ostatni nie zezwolił na wprowadzenie aplikacji Gogle Voice do swojego sklepu.
    Pytanie, dlaczego ano, dlatego że poważnie zabiegał o to największy Amerykański operator komórkowy i jednocześnie największy odbiorca iPhone’ów w stanach AT&T i inni operatorzy komórkowi skupieni w komitywie przeciwko programom typu VoIP.
    Sprawa tą zajęła się komisja do spraw handlu i konkurencji, jednak wydaje się, że proces ten będzie się toczył latami…

    Co takiego jest w aplikacji Gogle Voice, że AT&T drży przed nią jak przed ogniem?
    Aplikacja Google Voice to hybryda programu typu VoIP, poczty głosowej, skrzynki mailowej, komunikatora IM, działającego również w trybie powiadomień Push Notification.
    Ale nie ta wielozadaniowość programu jest nie na rękę AT&T, lecz fakt, że posiadając uniwersalny numer przydzielany przez Google Voice użytkownik tego programu nie musi już korzystać z numeru komórkowego czy też stacjonarnego w domu lub pracy, bowiem dzięki numerowi Gogle Voice wszystkie rozmowy z tych numerów jak również, sms-y są przekierowywane do Google Voice a tym samym operatorzy tracą na zarobku.

    Co więcej Google Voice, dzięki jednolitemu przydzielonemu na stałe numerowi jest zawsze w zasięgu przypisanych numerów komórkowych i stacjonarnych, przydzielony numer Gogle Voice pozwala również na wykonywanie tanich , bądź też darmowych rozmów za pomocą technologii VoIP w oparciu o strukturę Wi-Fi lub EDGE/3G.

    Nic, więc dziwnego, że operatorzy boją się programów, które dadzą zarobić, ale nie im…
    Niestety blokada programu przez App Store nie powiodła się, bowiem użytkownicy telefonów w trybie Jailbreak mogą pobrać program z Cydii.

    Na razie mogą z niego korzystać nieliczni, testerzy… Bowiem Google nie udostępnia na razie powszechnej rejestracji użytkowników.

    Czy ktoś z was wierzy w reklamy zamieszczane na wielu aukcjach internetowych, że posiadając iPhone, HTC czy Nokie N97 możemy prawie zupełnie zrezygnować z płacenia rachunków telefonicznych?….

    Powiem wam po cichu, że teoretycznie w 69 % jest to prawdą za sprawą aplikacji Fring i Siphon. Nie pokuszę się o podanie konkretnych danych, co i jak bo można, jeśli się chce znaleźć te informacje w wielu miejscach.

    Aplikację Fring możemy pobrać za darmo, z App Store, niestety z usług, VoIP będziemy się cieszyli tylko w zasięgu sieci Wi-Fi. Natomiast Siphon jest aplikacją, która pracuje nie tylko w sieci, Wi-Fi ale również w sieci EDGE/3G.Siphon niestety wymaga wprowadzenia iPhone w tryb Jailbreak i możemy go pobrać z ICY.

    Mając te programy i odpowiedniego dostawcę usług VoIP możemy śmiało rozmawiać prawie za darmo;-)…Oczywiście takowych programów do rozmów VoIP jest znacznie więcej na pewno warto wspomnieć SIP Gate – również dostępny za sprawą Cydii…Warto również poszukać w sieci programów przeznaczonych dla konkretnej platformy systemowej.

    Zalety VoIP w porównaniu z telefonią tradycyjną:

  • Niezależność od operatorów/monopolistów państwowych (swoboda wyboru, a potencjalnie także większa prywatność)
  • Bezpłatne rozmowy wewnątrz sieci operatora
  • Niższy koszt połączeń z telefonią stacjonarną (zwykle dopiero przy połączeniach zagranicznych, ew. międzystrefowych)
  • Pełna mobilność użytkownika (problem roamingu ma ograniczone znaczenie)
  • Niski koszt infrastruktury (w porównaniu z tradycyjnymi liniami telefonicznymi)
  • Integracja z przyszłościowymi usługami takimi jak przesyłanie danych czy obrazu
  • Wady w porównaniu z telefonią tradycyjną:

  • Większa zawodność usług
  • Konieczność posiadania dedykowanego sprzętu lub oprogramowania i łącza internetowego
  • Przy realizacji sprzętowej większe koszty zakupu (np. aparatów) dla użytkownika końcowego
  • Z VoIP korzystać można do połączeń z:

  • Innymi użytkownikami VIP, komunikatorów opartych na tej technologii…
  • Użytkownikami telefonii stacjonarnej i komórkowej
  • WYBRANE USŁUGI OPARTE NA VoIP:

    1.http://www.ipfon.pl/ IPFON

    Obsługiwane protokoły : SIP v.2
    Obsługiwane kodeki : G.711a; G.726-32; G.726-40; GSM; G.729
    Jednostka taryfikacyjna : sekunda
    Minimalna wartość doładowania : 10 PLN brutto
    Nominały doładowań : 10, 25, 50, 100 PLN
    Ważność konta dla poszczególnych doładowań: odpowiednio 1, 3, 6, 12 miesięcy + 1 miesiąc karencji
    Płatności postpaid : nie
    Płatności prepaid : tak
    Biling online : tak, po zalogowaniu do systemu IPFON24

    USŁUGI DODANE

    Możliwość połączeń na numery alarmowe : tak
    Bramki dostępowe PSTN : TAK w 47 strefach
    Poczta głosowa : tak
    Blokowanie połączeń wychodzących : tak
    Blokowanie połączeń wchodzących : tak
    Przekierowanie połączeń przychodzących : tak
    Transmisja fax’owa : tak
    Usługa fax2emal : tak
    Możliwe połączenia do innych operatorów voip : tak, przez numer PSTN
    Inne usługi dodane : wirtualna centrala IPFON24, voice2mail, numery wewnętrzne, IVR lista, IVR menu, IVR switch,

    CENY POŁĄCZEŃ

    Ceny połączeń do wybranych krajów w cenach brutto:
    Polska stacjonarne : 0,09 PLN/min
    Polska komórkowe : od 0,49 PLN/min
    Niemcy : 0,11 PLN/min
    Austria : 0,11 PLN/min
    Włochy : 0,11 PLN/min
    Czechy : 0,17 PLN/min
    Słowacja : 0,48 PLN/min
    Francja : 0,11 PLN/min
    Rosja : 0,48 PLN/min
    Grecja : 0,35 PLN/min
    Wielka Brytania : 0,11 PLN/min
    USA : 0,11 PLN/min

    (Połączenia poza Polskę na numery stacjonarne)

    2. www.freeconet.pl FreecoNET

    Obsługiwane protokoły : SIP
    Obsługiwane kodeki : G729, G726.32, G711, GSM
    Jednostka taryfikacyjna : sekunda
    Minimalna wartość doładowania : 5 PLN
    Nominały doładowań : Dowolne
    Ważność konta dla poszczególnych doładowań: Bez ograniczeń
    Płatności postpaid : TAK
    Płatności prepaid : TAK
    Biling online : TAK

    USŁUGI DODANE

    Możliwość połączeń na numery alarmowe : TAK
    Bramki dostępowe PSTN : [w trakcie tworzenia]
    Poczta głosowa : TAK
    Blokowanie połączeń wychodzących : TAK
    Blokowanie połączeń wchodzących : NIE
    Przekierowanie połączeń przychodzących : TAK
    Transmisja fax’owa : TAK, T.38
    Usługa fax2email : TAK

    CENY POŁĄCZEŃ

    Polska stacjonarne : 0,05 PLN – 0,09 PLN
    Polska komórkowe : 0,39 PLN – 0,99 PLN (CLIP), 0,36 PLN (CLIR)
    Niemcy : 0,07 PLN
    Austria : 0,09 PLN
    Włochy : 0,08 PLN
    Czechy : 0,09 PLN
    Słowacja : 0,09 PLN
    Francja : 0,09 PLN
    Rosja : 0,09 PLN
    Grecja : 0,09 PLN
    Wielka Brytania : 0,05 PLN
    Irlandia : 0,08 PLN
    Kanada : 0,04 PLN
    Chiny : 0,08 PLN
    USA : 0,04 PLN
    (Połączenia poza Polskę na numery stacjonarne)

    Zainteresowanych pełnym wykazem usług opartych na VoIP na rynku polskim zachęcam do odwiedzenia strony: http://voip.net.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

    dydymus