Dane podstawowe

Nokia E66

Model E66 z biznesowej linii smartfonów firmy Nokia jak nietrudno się domyśleć jest następcą modelu E65. Wyróżniać go ma elegancka obudowa częściowo zrobiona z metalu, a także dwa tryby pracy, służbowy i osobisty. Za pomocą tego urządzenia możemy łączyć się z internetem (Wi-Fi i HSDPA) lub używać telefonu jako urządzenia do nawigacji samochodowej, za pomocą wbudowanego odbiornika GPS. Miłośnicy multimedialnych funkcji znajdą w nim muzyczny odtwarzacz i radio FM, fotografowania aparat fotograficzny o rozdzielczości 3,2 MPix.

Funkcje i wyposażenie.

W opakowaniu przysłanym do testów oprócz telefonu i ładowarki sieciowej (Nokia
ac-5) otrzymaliśmy także kabel USB do transmisji danych, kartę pamięci micro SD o pojemności 2GB, płytę CD-ROM, instrukcję obsługi oraz pasek na rękę i futerał skórzanopodobny, czyli standardowy zestaw.

Nokia E66

Porównując do E65, w E51 zmieniono naprawdę wiele elementów. Nie ominięto nawet tak ważnej części jak wyświetlacz, dodając szklaną szybkę na całej szerokości telefonu, sięgająca aż klawiszy nawigacyjnych.

Telefon ma wymiary 107,5 x 49,5 x 13,6 mm, a to oznacza, że jest trochę większa od poprzednika (105x49x15,5 mm). W E66 zastosowano litowo-jonową baterię BL-4U o pojemności 1000 mAh. Taka pojemność wystarczy na 2-3 doby użytkowania. Przy średnio wykorzystywanym urządzeniu: godzina rozmowy dziennie GSM/ HSDPA (do 3,6 Mb/s), a do tego łączenie się z Internetem przez Wi-Fi lub praca z multimediami potrafi znacznie skrócić ten czas. Standardowo producent podaje bardzo optymistyczne i mało realne dane: czas rozmów (maksimum): GSM 7 h 30 min; WCDMA 3 h 30 min, czas gotowości (maksimum): GSM 264 h; WCDMA 336 h.

Nokia E66

Podczas testu udało mi się rozładować baterię w jeden dzień. Na taki wynik złożyło się m.in. wykorzystanie telefonu do transmisji danych (ok. 25 MB) przez Bluetooth, słuchanie muzyki 1,5 h (samej muzyki można słuchać ponad 12 godzin), korzystanie z internetu za pomocą połączenia Wi-Fi przez ok. 30 min oraz napisanie kilku SMS-ów i przeprowadzenie około 10 krótki rozmów. Dodać także należy, że w tym czasie dość intensywnie przeglądałem menu oraz zgromadzone materiały fotograficzne. Jeżeli używamy telefonu do nawigacji, to nieodzowne jest korzystanie z ładowarki samochodowej. W przeciwnym razie po ok.4 godzinach telefon po prostu powiadomi nas, że powinniśmy poszukać ładowarki. W ostatecznym rozliczeniu bateria jest przyzwoita w przełożeniu na możliwości telefonu.

Nokia E66

Nokia E66 z oparta na systemie operacyjnym Symbian OS ver. 9.2, S60 3rd Edition działa naprawdę bardzo szybko. Telefon po włączeniu potrzebuje około 40 sekund (z kodem pin), aby być w pełni gotowy do pracy.

Przy pierwszym włączeniu urządzenia uruchomiona zostaje aplikacja Powitanie. Mamy możliwość wyboru spośród następujących opcji:

  • Samouczek zawiera informacje dotyczące urządzenia i wskazówki na temat jego używania.
  • Transfer – umożliwia transfer z kompatybilnego urządzenia Nokia materiałów, takich jak kontakty i wpisy kalendarza.
  • SettingWizard – pozwala na konfigurowanie różnych ustawień.
  • Operator – umożliwia skonfigurować specyficzne dla operatora ustawienia usług, takich jak MMS, internet, WAP i strumieniowanie oraz pocztę e-mail lub usługi „Naciśnij i mów” (NIM).

Nokia E66

Smartfon obsługuje czterozakresowy moduł GSM/GPRS/EDGE obsługujący szybką transmisję danych HSDPA (3.6Mb/s/384kb/s) oraz oferuje pełną komunikację bezprzewodową Wi-Fi (802.11b/g) i Bluetooth 2.0. Wbudowana przeglądarka internetowa to znane i sprawdzone rozwiązanie, które pozwala w miarę komfortowo przeglądać zasoby WWW.

Nokia E66

Nokia E66

W sieci Era w okolicach Mikołowa, w jadącym pojeździe udało się osiągnąć następujące szybkości: Download 256 kbps / Upload 52 kbps. Stacjonarny test w tym samym miejscu pozwalał uzyskać następujące szybkości: odpowiednio 1966 kbps / 1505 kbps. W przypadku, gdy nie znajdujemy się w zasięgu UMTS to możemy skorzystać z transmisji EDGE lub GPRS (maks. szybkość 296/177.6 kbps). Urządzenie może także pełnić funkcję modemu. Wystarczy je połączyć z komputerem przez Bluetooth lub kabel USB do transmisji danych, aby wysłać i odbierać pocztę elektroniczną oraz łączyć się z Internetem.

W czasie testu telefon oferował bardzo dobrą jakość w trybie głośnomówiącym, podczas rozmów głos był wyraźny i słyszalny nawet w dość głośnym środowisku ruchliwej ulicy.

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

Książka adresowa w przypadku urządzeń Nokia Eseries jest bardzo rozbudowana. W urządzeniu można zapisywać i aktualizować informacje o kontakcie, takie jak numery telefonów, adres domowy i adres e-mail. Do kontaktu można dodać specyficzny dźwięk dzwonka lub miniaturę zdjęcia. Można też tworzyć grupy kontaktów, z którymi można komunikować się w tym samym czasie, wysyłać do nich wizytówki lub odbierać je z kompatybilnych urządzeń. Kontakty zostały wyposażone w funkcję „podpowiadania”. W celu wyszukania konkretnego kontaktu użytkownik nie musi wchodzić do aplikacji – wystarczy, że zacznie od razu wpisywać na klawiaturze początek nazwy kontaktu, a telefon mu ją dopowie. Ponadto urządzenie automatycznie tworzy znaki głosowe odpowiadające pozycjom kontaktów i porównuje z nimi znaki głosowe wypowiadane przez użytkownika.

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

Aplikacja „Podpowiedzi głosem” coraz lepiej spełnia swoje zadanie i pozwala na obsługiwanie podstawowych funkcji urządzenia osobom z wadami wzroku przy pomocy lektora. Funkcja po odpowiednim skonfigurowaniu pozwala m.in. usłyszeć informacje o nieodebranych połączeniach, wybrać numer telefonu, usłyszeć bieżącą godzinę lub otwiera się na czas alarmu kalendarza i odczytuje na głos przypisaną do alarmu notatkę. Korzystając z aplikacji Mowa (dostępna tylko w języku angielskim), możemy ustawić język, głos i właściwości głosu używanego do czytania wiadomości.

Nokia E66

Opisanie wszystkich funkcji i aplikacji, jakie oferuje telefon moim zdaniem nie ma sensu, tym bardziej, że w każdej chwili można doposażyć urządzenie z Symbianem w nowe aplikacje, których w Internecie jest całe mnóstwo. Dlatego też skupię się jedynie na wybranych pozycjach, które jak sądzę warte są wymienienia.

Nokia E66

Nokia E66

Odtwarzacz muzyki umożliwia odtwarzanie plików w formatach AAC, AAC+, eAAC+, MP3 oraz WMA. Oprogramowanie odtwarzacza pozwala subskrybować odcinki podcastów. Podcasting to sposób dostarczania za pomocą technologii RSS lub Atom obrazu oraz dźwięku przez Internet. Utwory można grupować w Playlisty i sortować według wykonawców, gatunku muzyki, kompozytorów i albumów. Za pomocą aplikacji Real Player można odtwarzać pliki wideo oraz pliki multimedialne pobierane strumieniowo.

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

Dzięki obsłudze standardu A2DP muzykę z telefonu można przesłać do stereofonicznych słuchawek Bluetooth. Do słuchania naszych zbiorów audio możemy także wykorzystać zestaw słuchawkowy. W urządzeniu producent zastosował złącze jack 2,5 mm, a to oznacza korzystanie ze standardowego zestawu, prawdopodobnie (w testowanym zestawie go nie otrzymaliśmy) dodawanego w wyposażeniu zestawu słuchawkowego lub dokupić przejściówkę, dzięki której będzie można użyć słuchawek z wtyczką 3,5 mm. Jakość dźwięku zarówno w przypadku dołączonych słuchawek, jak i wbudowanego głośnika nie budzi zastrzeżeń.

Sklep muzyczny Nokia umożliwia wyszukiwanie, przeglądanie i kupowanie muzyki w celu pobrania jej do urządzenia. Aby kupować utwory muzyczne, należy wcześniej się zarejestrować w usłudze.

Nokia E66

Podczas spacerów bądź jazdy autobusem przyda się radio FM, bez RDS-u. Jakość odbioru audycji radiowych zależy od mocy sygnału określonej stacji na danym obszarze. Aby słuchać radia FM w urządzeniu musimy podłączyć do niego zestaw słuchawkowy.

Nokia E66

Aplikacja Dyktafon umożliwia nagrywanie notatek głosowych o długości do 60 min., zapisywanie nagrań jako plików audio i odtwarzanie plików audio. Dyktafon obsługuje format AMR i pozwala nagrać prowadzoną rozmowę.

Aplikacja RealPlayer odtwarza pliki dźwiękowe i pliki wideo, które są zapisane w pamięci urządzenia lub na karcie pamięci, zostały przesłane do urządzenia w wiadomości e-mail lub z kompatybilnego komputera lub też są przesyłane strumieniowo przez internet. Obsługiwane formaty to MPEG-4, MP4 (bez strumieniowego przesyłania danych), 3GP, RV, RA, AMR i MIDI. Odtwarzacz Flash umożliwia przeglądanie i odtwarzanie interaktywnych plików flash utworzonych specjalnie dla urządzeń mobilnych.

Wbudowany odbiornik nawigacji satelitarnej standardzie AGPS bardzo szybko (do 15 s. w otwartym terenie) łapie pozycję. Wskaźnik GPS w prawym dolnym rogu wyświetlacza wskazuje dostępność i moc sygnału satelitarnego. Dane GPS umożliwiają wyświetlanie bieżącej lokalizacji, znajdowanie drogi do lokalizacji docelowej i śledzenie przebytej odległości.

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

Na uwagę zasługuje aplikacja Nokia Maps, czyli autorski system nawigacji firmy Nokia. Mapy do aplikacji nie zastąpią nam profesjonalnej nawigacji satelitarnej, ale pozwolą znaleźć wiele interesujących nas miejsc. W aplikacji Mapy można sprawdzać na mapie swoją bieżącą lokalizację, przeglądać mapy różnych miast i krajów, wyszukiwać adresy i inne interesujące miejsca, planować trasy z jednej lokalizacji do innej, a także zapisywać lokalizacje i wysyłać je do kompatybilnych urządzeń.

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

Można również zakupić licencje na usługi dodatkowe, takie jak przewodniki turystyczne, informacje drogowe lub usługę nawigacji z przewodnikiem głosowym.

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

W oparciu o system GPS działa także zaimlementowana w E66 aplikacja Nokia Sports Tracker. Program monitoruje naszą, sportową aktywność i zapisuje automatycznie w dzienniku ćwiczeń takie informacje, jak prędkość, pokonana odległość i czas.

Nokia E66

Aplikacja Sports Tracker nie jest żadną nowością, o czym wiedzą dobrze użytkownicy smartfonów fińskiego producenta. Warto jednak pamiętać, ze każdy trening możemy sobie porównać z innym użytkownikami za pomocą strony internetowej – sportstracker.nokia.com. Dodatkowo urządzenie posiada preinstalowany program: WorldMate (doskonały kompan każdej podróży).

Nokia E66

Tym urządzeniem można robić zdjęcia w formacie JPEG/EXIF o rozdzielczości do 2048 x 1536 pikseli z automatyczną regulacją ostrości (tzw. autofocus). Dostępne opcje zależą od trybu robienia zdjęć i od ustawionego widoku. Zdjęcie zostanie zapisane w folderze Galeria.

Nokia E66

Menu aparatu nie odbiega wyglądem i funkcjami względem innych symbianowych menu. Na pasku zadań jest szereg różnych skrótów i ustawień, których można użyć przed i po zrobieniu zdjęcia lub nagrania wideo. Sceny ułatwiają wybór właściwego koloru i ustawień oświetlenia w określonym otoczeniu. Ustawienia każdej sceny (automatyczna, użytkownika, portret, krajobraz, noc, portret nocny) zostały dobrane stosownie do rodzaju i stylu otoczenia. Czujnik kamery w E66 nie jest sygnowany logiem Carl Zeiss, ale po odpowiednim ustawieniu zdjęcia mogą być naprawdę zadowalające. Zdjęcia jak na aparat w telefonie mają w naturalne kolory zdjęć i odpowiednią ostrość, która pozwoli zachować je w naszym albumie fotograficznym. W obudowie umieszczono lampę doświetlającą (zasięg ~ 1 m) i lusterko dla autoportretów. Lampa diodowa jednak nie radzi sobie w bardzo ciemnych sceneriach. Tryby pracy lampy: włączona, wyłączona, tryb automatyczny, redukcja efektu czerwonych oczu. Zdjęcia w trybie automatycznym w przykładach.

Kliknij
Przykład zdjęć

Naciśnięcie klawisza ze skrótem Foto-Wideo powoduje prawie natychmiastową gotowość aparatu cyfrowego do rejestracji zdjęć lub filmów.

Możemy również nagrać plik wideo. Format nagrywania plików wideo: .mp4, .3gp; kodeki: H.263, H.264. Nagrywanie wideo z jakością 320 x 240 pikseli (QVGA) do 15 klatek/s, wideo z jakością 128 x 96 pikseli (QCIF) do 15 klatek/s

Video 1: Tutaj
Video 1: Tutaj

Długość nagrania (maksimum): 60 min. Format odtwarzania plików wideo: .mp4, .3gp; kodeki: H.263, H.264 ,Real Video i MPEG-4

Nokia E66

Nokia E66

Nokia E66

Narzędzia biurowe Nokia E66 umożliwiają mobilne prowadzenie biznesu. Pakiet Quickoffice składa się z aplikacji Quickword (współpracuje z programem Microsoft Word), Quicksheet (współpracuje z programem Microsoft Excel), Quickpoint (współpracuje z programem Microsoft PowerPoint) oraz Quickmanager (służy do kupowania oprogramowania). Korzystając z aplikacji Quickoffice, możemy przeglądać dokumenty Microsoft Word 2000, XP i 2003 (*.doc, *.xls i *.ppt).. Używając kreatora e-mail, możemy skonfigurować swoje biznesowe konto e-mail, takie jak Microsoft Outlook lub Microsoft Exchange, a także internetowe e-mail, takie jak Google e-mail.

Nokia E66

Skrzynka odbiorcza jest bardzo rozbudowana i obsługuje zarówno wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Dostęp do poszczególnych folderów jest prosty. Jako bazę naszych szablonów SMS, MMS i E-mail możemy użyć aplikacji tzw. „szybkich notatek”. Funkcja aktywnych notatek umożliwia tworzenie, edytowanie i wyświetlanie różnego typu notatek, takich jak notatki ze spotkania, notatki związane z hobby albo listy zakupów. Do tych notatek można dodawać zdjęcia, a także pliki wideo i audio. Ponadto notatki mogą być dołączane do innych aplikacji, takich jak Kontakty, oraz wysyłane do innych osób.

Nokia E66

Nokia E66

Do narzędzi biurowych możemy zaliczyć także zainstalowane w telefonie czytnik kodów kreskowych i Nokia Multiscanner. Producenci wszelkich reklam, ulotek, prasy itp. mogą pod przykrywką kodu kreskowego zamieścić link do ich e-sklepu. Po sfotografowaniu, a następnie otwarciu takiego „linku” można od razu zakupić towar. Niestety z zamieszczanych ulotek reklamowych tylko raz udało się wydobyć zapisany adres WWW i to po kilku minutach skanowania. Moim zdaniem zbędny gadżet, wcześniej sami ręcznie „wklepiemy” adres interesującej nas strony.

Nokia E66

Po trudach pracy biznesmen może spędzić czas przy polskojęzycznej grze – Raging Thunder, powstałej dzięki współpracy Gamelion ze szwedzką firmą Polarbit. Muszę przyznać, że grafika 3d oraz 40 klatek na sekundę, robią wrażenie. Dużym atutem gry jest możliwość grania w dwie osoby poprzez Bluetooth. Gra jest na tyle rozbudowana, że mamy do wyboru kilka samochodów oraz kilka tras. Dodatkowym plusem, jest także możliwość pobierania dodatkowych tras.

Nokia E66