Gdy w 2008 roku Apple stworzył App Store liczba oferowanych aplikacji wzrosła z 500 000 do 850 000 i liczy teraz ponad 50 miliardów pobrań. Blisko 1000 nowych aplikacji jest publikowanych w przeciągu miesiąca. Technologie mobilne oferują rozwiązania dla różnych aspektów życia codziennego, między innymi są wsparciem w walce o zdrowie.

Nowe technologie dla pacjentów czy dostawców usług medycznych są receptą na poprawę dostępu do opieki zdrowotnej, świadczeń czy zaangażowania pacjentów w troskę o własne zdrowie. Kontinuum potrzeb zdrowotnych można rozwiązać za pomocą aplikacji w dwóch głównych obszarach tj. zmianie zachowań zdrowotnych pacjentów w takich płaszczyznach jak: dieta, ćwiczenia, przestrzeganie zaleceń lekarza oraz poprawie implementacji określonych schematów leczenia.

Potencjał aplikacji m-health (mobilne zdrowie lub m – zdrowie) jest niedostatecznie wykorzystywany. Dowodzi tego badanie przeprowadzone przez IMS Institute for Healthcare Informatics, które przeanalizowało ponad 43 000 aplikacji m-health. Wyniki pokazują, że pomimo ogromnej liczby dostępnych aplikacji wspierających zdrowie większość ich możliwości nie jest w pełni wykorzystana. Ponad 50% aplikacji osiąga mniej niż 500 pobrań. Według badaczy przyczyną jest mała świadomość potrzeby, a także brak rekomendacji ze strony lekarza. Istotnym czynnikiem, który ogranicza liczbę pobrań jest także obawa przed wykorzystaniem wprowadzanych danych związanych ze stanem zdrowia. Opracowane do tej pory aplikacje nie pokrywają w pełni obszarów opieki zdrowotnej odpowiedzialnych za największe wydatki – pacjenci w obliczu chorób przewlekłych lub osoby w wieku podeszłym.

Niedostateczna świadomość oraz obawa przed nowymi technologiami mobilnymi są czynnikami, które hamują rozwój potencjału m-health. Potrzeba wspierania zdrowia istnieje – co dziesiąty przewlekle chory przyznaje, że przyjmuje leki nieregularnie. Takie zachowania generują koszty w budżecie NFZ.

Źródło: Opracowanie przygotowane przez Connectmedica
Źródło: Opracowanie przygotowane przez Connectmedica

Sami pacjenci również dostrzegają potrzebę implementacji rozwiązań, które będą dla nich wsparciem w walce o zdrowie. W 2014 roku 15 Fundacji i Stowarzyszeń pacjentów przyłączyło się do propagowania aplikacji non profit – Moje Leczenie, która jest prostym planerem przyjmowania leków. Ta sama aplikacja zwyciężyła w tegorocznym plebiscycie „Aplikacje bez barier” w kategorii Dostępne aplikacje – aplikacje ogólne, organizowanym przez Fundację Integracja pod patronatem prezydenta RP. Wsparcie ze strony organizacji pacjenckich, a także nagroda przyznana podczas Wielkiej Gali Integracji to dowód na to, że takie rozwiązania są nam potrzebne – komentują twórcy Mojego Leczenia. Potwierdzeniem tych słów jest także liczba pobrań aplikacji – od stycznia 2014 do dziś było ich ponad 13 500 według analiz Distimo.


Dlaczego tak rzadko korzystamy z takich rozwiązań w promocji zdrowia? Czyżby nasze społeczeństwo nigdy nie zapominało o lekach, zawsze przestrzegało zaleceń lekarza dotyczących diety czy aktywności fizycznej? Otóż problem tkwi w braku świadomości potrzeby. W jaki więc sposób szerzyć świadomość skoro o aplikacjach mobilnych stworzonych dla zdrowia mówi się tak mało? Jedynie pomoc Fundacji i Stowarzyszeń, które umieszczają na swoich portalach informacje o aplikacjach dla pacjentów jest ratunkiem dla niewykorzystanego potencjału m – zdrowia.

Rynek m-health jest stosunkowo nowy i świeży. Zaistnieć na tym polu mają szanse aplikacje wyróżniane przez Fundacje gromadzące grono pacjentów, aplikacje proste w obsłudze, pomocne, bezpłatne. Korzystając z takich rozwiązań pokazujemy, że są nam potrzebne, mówiąc o nich szerzymy świadomość. Cała nadzieja w samych użytkujących – szukajmy takich rozwiązań, korzystajmy z nich i polecajmy dalej, ponieważ to nasze potrzeby są częścią rynku aplikacji mobilnych.

Bibliografia:

    1. Polskiego Pacjenta Portret Własny – raport z badania, Warszawa 2010, Pentor Research International na zlecenie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny

    2. Witryna: www.moje-leczenie.pl

    3. Becker S.,MD, MBA, „mHelath 2.0: Experiences, Possibilities and Perspectives”, JMIR Publications, Vol 2, No 2 (2014): Apr – Jun.

Connectmedica