Dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny ma zastąpić nowa opłata audiowizualna. Prace nad nową ustawą medialną idą w kierunku poboru opłaty audiowizualnej wraz z rachunkiem za prąd, co ułatwiłoby jej ściąganie. Z opłaty nie zwalnia opłacanie abonamentu telewizji kablowej albo dowolnej platformy satelitarnej.

Ma to być abonament, który będzie powszechny i płacić go będzie każde gospodarstwo domowe – mówił w programie „Dziś wieczorem” Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Czabański przyznał, że projekt przygotowywany, dotyczący ściągania abonamentu jest projektem, który zawiera dużo luk, zasadzek.

Chodzi o to, że musimy uszczelnić abonament, ale nie narażając się na proces notyfikacji w Brukseli, bo ten proces przy obecnych stosunkach z Brukselą oznaczałby na święte nigdy. Musimy znaleźć sposoby, które nie będą tego wymagały – powiedział. Dodał, że pomysł dodawania abonamentu do rachunku za prąd, również tego wymaga, mimo że jest przejrzysty i jasny. – To będzie wybór, przed którym stanie rząd państwa. On zdecyduje, którą drogą pójdziemy – dodał.

Tłumaczył, że ma to być abonament, który będzie powszechny i płacić go będzie każde gospodarstwo domowe. Według szacunków abonament radiowo-telewizyjny płacony jest przez raptem 8% Polaków, co przekłada się na 750 mln złotych przychodu dla telewizji publicznej. Uszczelnienie systemu – i to nawet na wyrost, gdyż opłata ma być pobierana nawet wtedy, gdy właściciel przyłącza nie ma telewizora – zaowocować ma zwiększeniem tej kwoty do 2,5 mld złotych.

W tej chwili płaci trzy czwarte gospodarstw. To niesprawiedliwe, że mała część społeczeństwa utrzymuje media, które służą wszystkim, ale by wszyscy chcieli płacić sama telewizja musi zaproponować coś, co zachęci do płacenia – mówił.

Pytany o to, jak miałaby wyglądać opłata abonamentowa, powiedział, że mogłaby być niższa, gdyby skuteczność ściągalności abonamentu była większa. Z deklaracji badanych przez CBOS wynika, że zastąpienie obecnego abonamentu radiowo­‑telewizyjnego opłatą audiowizualną popiera ponad jedna trzecia Polaków (35%), natomiast sześciu na dziesięciu (60%) jest temu przeciwnych.

Nikt nikogo z tego obowiązku nie zwolnił – mówił. Obecnie wynosi ona 22,70 złotych miesięcznie na gospodarstwo domowe. – Proszę sobie uświadomić, że wszyscy korzystamy z tego, co tworzą media publiczne – mówił. Podkreślił, że opłata audiowizualna nie musi być wysoka, a jeśli będzie powszechna, to mogłaby zostać zmniejszona nawet do kwoty ok. 10 złotych. – Nie więcej, ale pod warunkiem, że byłaby powszechna. Nie od razu moglibyśmy taką wprowadzić, ale obniżyć. Gdyby to się powiodło, to byśmy ją obniżyli – powiedział.

źródło:
TVP Info

Kan