Tyle producent, a jak dekoder sprawuje się podczas użytkowania, sprawdziliśmy. Po rozpakowaniu i podłączeniu dekodera do telewizora, oraz podłączenie sygnału satelitarnego z anteny, przyszedł czas na jego uruchomienie. Dekoder łączymy z telewizorem kablem HDMI, który podłączamy do gniazda HDMI z tyłu dekodera. Ponieważ EVOBOX PVR, przeznaczony jest do odbioru płatnych kanałów satelitarnej telewizji cyfrowej, najlepiej instalację powierzyć specjaliście. Prawidłowe ustawienie anteny wskazują paski siły i jakości sygnału. W trakcie pierwszej instalacji można wybrać i skonfigurować połączenie sieciowe. Dekoder posiada wbudowane przewodowe i bezprzewodowe (Wi-Fi 2.4 / 5 GHz) podłączenie do sieci. Funkcjonalność EVOBOX PVR idzie w parze z niskim zużyciem energii (pobór prądu w stanie czuwania nie przekracza 0,5W).


Po podłączeniu zasilania dekoder uruchamia się, co zasygnalizuje nam zapaleniem zielonej diody w obszarze przycisków. Pierwszym oknem, jakie nam się ukaże, jest menu pierwszej instalacji. Nie jest ono nadmiernie rozbudowane, i jestem pewien, że również z „konfiguracją” każdy spokojnie sobie poradzi. Oprogramowanie zawiera wszystkie niezbędne ustawienia zapewniające natychmiastową gotowość urządzenia do pracy.


Po prawidłowym uzyskaniu sygnału ze satelity dekoder rozpoczyna automatyczne wyszukiwanie kanałów, przyjmując ustawienia domyślne. Na przednim panelu w czasie pracy jest wyświetlany numer kanału. W trybie gotowości urządzenie wyświetla aktualny czas. Posługując się klawiszami kierunkowymi (w lewo / w prawo, góra/dół) pilota, wybieramy i akceptujemy (klawiszem OK) wybrane opcje, przechodząc krok po kroku przez proces pierwszej instalacji. Po zakończeniu pierwszej instalacji jest możliwe uruchomienie prezentacji demonstrującej zasady poruszania się po menu dekodera.


Trzeba przyzwyczaić się do nieco innego układu menu niż w pozostałych dekoderach satelitarnych. Menu zostało podzielone na dziewięć zakładek: Polecane, Kanały TV, VODHBO GO, Program TV, Nagrania, Szukaj, Strefa Abonenta i Radio. Estetyczne, wyróżniające się na tle konkurentów plansze sprawiają miłe wrażenie. Dodatkowo, dzięki elastycznemu menu, użytkownik tę samą czynność może wykonać na różne sposoby, w zależności od swoich przyzwyczajeń czy możliwości. Dekoder układa kanały telewizji satelitarnej, w kolejności ustawionej przez producenta. Możemy je jednak posortować, lub ustawić według własnych preferencji w zakładce „Ulubione”. Ponadto zakładka „Kanały TV” pozwala na preferencyjny wybór kanału według kategorii: Wszystkie, Ostatnie, Dla Abonentów, Dzieci, Edukacja, Erotyka, Film, Informacja, Muzyka, Ogólne, Radio, Rozrywka, Sport, VOd i Ulubione. Poza oglądaniem kanałów telewizyjnych mamy możliwość słuchania kanałów radiowych, takich jak: RMF FM, Muzo.fm, Polskie Radio, Radio ZET i inne. Oprócz kanałów z naszego pakietu masz jeszcze dostęp do ponad 500 kanałów niekodowanych (FTA).


Samo sortowanie jest zorganizowane inaczej niż w większości dekoderów. Zaczynamy od podświetlenia na liście kanału, który chcemy przesunąć. Następnie, z podświetlonego z lewej strony kanału, wybieramy interesującą na „Akcję”, która umożliwia przesuwanie kanałów na liście. Nie będziemy szczegółowo omawiać wszystkich funkcji, ponieważ są one bardzo dobrze opisane w pomocy interaktywnej obsługi odbiornika, przedstawimy jedynie, co zawierają.

EVOBOX PVR cechuje bardzo intuicyjne i przejrzyste menu, a to sprawia, że poruszanie po nim jest płynne. Moim zdaniem, nawet laikowi technologicznemu wystarczy kilka minut, by go opanować. Ja nauczyłem się go praktycznie po jego jednorazowym przejrzeniu. Pozwala ono na zaawansowane wyszukiwanie i filtrowanie programów (np. po kategorii tematycznej, tytule, czasie emisji itp.), posiada bardzo czytelny przewodnik po programach w dwóch wersjach (w widoku tabeli i listy), a także umożliwia ustawianie przypomnień oraz zapoznanie się z polecanymi programami (np. z listy EPG, Hity HBO GO czy Nowości VOD). Jeżeli naciśniemy przycisk INFO, to otworzy się nam okno ze szczegółowym opisem aktualnie nadawanego programu. Dodatkowo dekoder ma możliwość wykonania automatycznej aktualizacji oprogramowania bezpośrednio przez Internet.


Ustawienia można oczywiście zmienić później z poziomu menu głównego urządzenia. Po zakończeniu wyszukiwania dekoder jest gotowy do pracy z ustawieniami, jakie wybraliśmy w oknie instalacyjnym. Listę dostępnych kanałów podobnie jak w większości dekoderów, możemy sprawdzić poprzez naciśnięcie przycisku OK na pilocie zdalnego sterowania. Praktyczną funkcją jest informacja o aktualnie nadawanym programie, która to wyświetla się po kolejnym naciśnięciu „OK” podczas oglądania wybranego kanału telewizyjnego. Obraz jest w bardzo dobrej jakości. Niewątpliwym atutem EVOBOX PVR, który niewątpliwie docenią wszyscy użytkownicy, jest bardzo szybkie przełączanie kanałów. Po wciśnięciu numeru wybranego programu, przełączenie następuje krócej niż 1s.


Korzystając z funkcji EPG – Przewodnika po programach możemy w łatwy sposób dowiedzieć się szczegółów o aktualnym programie oraz o całym dniu. Dzięki EPG możemy też w łatwy sposób zaprogramować nagranie dowolnych programów. W okienku EPG, mamy już gotowe ustawienia wraz z godziną rozpoczęcia i zakończenia nagrywania, wystarczy tylko zatwierdzić ustawienia. W trakcie nagrywania można oglądać inny program – EVOBOX PVR umożliwia nagrywanie nawet trzech programów jednocześnie i oglądania kolejnego.


„PVR” zawiera podstawowe informacje o nagraniu oraz podgląd nagrania. Bardzo dobrze rozwiązano tą funkcję. Inne dekodery nie pokazują tego statusu tak dokładnie. Tutaj wszystko jest jasne. Fanów seriali ucieszy na pewno opcja zaprogramowania nagrywania całej serii, dzięki której wszystkie odcinki danego programu zostaną zapisane w specjalnym katalogu i będą dostępne w dogodnym dla nas czasie.


Nagrywanie – możemy rozpocząć również poprzez naciśnięcie przycisku „Nagraj” na pilocie zdalnego sterowania. Aby zakończyć nagrywanie naciskamy przycisk STOP. Dekoder posiada dysk o pojemności 500 GB, który pozwala na nagrywanie wielu godzin ulubionych programów. Jakość zarejestrowanych filmów i audycji jest dobra. Taka sama jak audycji emitowanej. Niestety, ale odtwarzanie nagranego matriału już nie, zdarzają się mikro zacięcia, które psują ogólne dobre wrażenia. Nie wiem tylko, czy tak jest w innych modelach, czy tylko w moim egzemplażu. Dekoder posiada funkcję „time shift”. Funkcja PVR (personal video recorder) daje możliwość zatrzymywania, cofania i ponownego odtwarzania, z przesunięciem czasowym. Funkcja działa poprawnie, wystarczy nacisnąć: „Stop” na pilocie, aby zatrzymać audycję nadawaną na żywo. Wciśnięcie klawisza: „Wyjdź” na pilocie powoduje powrócenie do audycji nadawanej na żywo. Planowanie pozwala automatycznie włączyć lub przełączyć odbiornik na wcześniej zaplanowany program. Ponadto możemy powrócić do uprzednio oglądanego kanału telewizyjnego, po naciśnięciu na pilocie przycisku „Wstecz”.


Wiecie, co łączy wszystkie nowoczesne urządzenia? Fakt, że ludzie ze starszego pokolenia nie chcą się do nich zbliżać. Pomysł wyposażenia dekodera w preinstalowany „System pomocy” jest tak genialnie prosty, że aż dziwne, iż tak mało producentów go stosuje. Za takie rozwiązanie w opisywanym dekoderze, Cyfrowemu Polsatowi należy się duży „plus”. System pomocy dekodera EVOBOX PVR składa się z dwóch elementów:

    a. Pomoc interaktywna jest domyślnie uruchomiona po zakończeniu pierwszej instalacji. Podpowiada użytkownikowi, jakie opcje są dostępne w danym miejscu menu dekodera. Pomoc interaktywną można wyłączyć w trakcie jej wy-świetlania lub w menu: USTAWIENIA => STREFA ABONENTA => POMOC => Samouczek => Nie.

    b. Samouczek, Prezentacje pilota oraz Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dostępne są w każdej chwili w menu: USTAWIENIA => STREFA ABONENTA => POMOC.

EVOBOX PVR, to nie tylko dekoder przeznaczony do odbioru satelitarnej telewizji cyfrowej, ale również nowej usługi Cyfrowy Polsat GO (IPLA). Aplikację znajdziemy w zakładce VOD, a w niej treści na żądanie z posiadanego pakietu programowego (catch up TV) oraz bogatą bibliotekę dodatkowych bezpłatnych i płatnych treści telewizyjnych.