Telewizja Polska podpisała ze spółka TP EmiTel umowę w sprawie uruchomienia pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Operatorem platformy będzie właśnie EmiTel. Za kilkanaście miesięcy 95 proc. Polaków uzyska dostęp do głównych programów TVP w wersji cyfrowej.

To może być rewolucja większa, niż przejście z telewizji czarno-białej na kolorową. Teraz bowiem przechodzimy na naziemną telewizję cyfrową. Multipleks ma być uruchamiany stopniowo w różnych regionach kraju od 15 grudnia 2011 r. do 27 kwietnia 2014 r. Dzięki tej umowie do października 2012 roku 95 proc. Polaków będzie mieć dostęp do głównych kanałów telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP INFO.

Dokument podpisano w obecności ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i wiceminister Magdaleny Gaj. TVP reprezentował prezes Juliusz Braun, a TP EmiTel – prezes Przemysław Kurczewski.

TVP1 w HD na Euro 2012?

Mamy nadzieję, że we współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji przygotujemy możliwość odbioru wszystkich wydarzeń, związanych z Euro 2012, ale także całego 1. programu Telewizji Polskiej w tzw. standardzie HD, czyli w znacznie lepszej, niż obecnie, jakości – mówił prezes Braun.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem – osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

W połowie 2013 roku telewizja analogowa ma całkowicie zniknąć. „Switch-off (wyłączenie telewizji analogowej) nastąpi w 2013 roku, zgodnie z harmonogramem przewidzianym w ustawie” – powiedział Grabarczyk.

,p>
Wielka zmiana technologiczna

Telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T jest wielką zmianą technologiczną, gdyż wielokrotnie zwiększy ilość programów nadawanych naziemnie (w paśmie jednego programu w standardowej rozdzielczości nadawanego analogowo, można nadawać cyfrowo 8 programów). Radykalnie poprawi jakość emitowanych programów, bez szumów, odbić w sygnale i innych zakłóceń. Dodatkowo umożliwi nadawanie w wysokiej rozdzielczości HD oraz nadawanie m.in.: dźwięku w systemie Dolby Digital, elektronicznego przewodnika po programach EPG, napisów, audiodeskrypcji dla niedowidzących i wielu innych usług.

Multipleksy są trzy. Tzw. pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

źrodło: TVP Info

Kan