Ok. 2 miesiące temy Cyfrowy Polsat udostępnił nam do testów zestaw testowy LTE umożliwiający przetestowanie najnowsze usługi Cyfrowego Polsatu czyli Internetu w technologii LTE. Zestaw składa się z modemu IPWireless Speed 1000 kabla USB oraz specjalnej anteny zwiększającej parametry połączenia radiowego. Antenę można zamontować na ścianie lub parapecie. CP oferuje także antenę kominową ze znacznie dłuższym kablem i o większych gabarytach.

Antena parapetowa do zestawu LTE Cyfrowego Polsatu.
Antena parapetowa do zestawu LTE Cyfrowego Polsatu.
Modem LTE - antenę podpinamy przy pomocy dwóch kabelków.
Modem LTE – antenę podpinamy przy pomocy dwóch kabelków.

LTE, czyli Long Term Evolution to następny krok w rozwoju sieci komórkowych. Daje on teoretyczne prędkości sięgające 100-300 Mbit/s przy zachowaniu bardzo małych opóźnień. Tym samym nadaje się dobrze do usług wymagających szybkiego transferu i szybkiej odpowiedzi sieci takich jak rozmowy głosowe i video, gry przez Internet oraz Video on Demand. Sieci LTE działają na różnych pasmach od 800 MHz do 2100 MHz. Cyfrowy Polsat stosuje pasmo 1800 MHz i jest pierwszą siecią, która oferuje LTE w tym paśmie.

Cyfrowy Polsat rozpoczął testy od zaoferowania modemów działających z prędkością do 75 Mbit/s. W czerwcu, dzięki aktualizacji, urządzenia zwiększyły swoją szybkość do 100 Mbit/s. Sama aktualizacja przebiegła bez problemów – nowy software aplikacji dostępowej oraz firmware zostały zdalnie pobrane i pomyślnie zainstalowane. Dodajmy, że wszystkie sterowniki i oprogramowanie Cyfrowego Polsatu znajdują się w pamięci modemu i wystarczy włożyć go do portu USB i wszystko zainstalować. Aplikacja działa bez problemów w systemach 32 i 64 bitowych. Sterowników na Mac-a i na Linuksa na razie nie ma.

Testy rozpoczęliśmy na Ursynowie, gdzie CP ma dobry sygnał. Pierwsze próby pobrania danych były bardzo zachęcające. Osiągaliśmy transfery rzędu 10 Mbit/s. Testy w Warszawie na Gocławiu, gdzie zabraliśmy także antenę na początku się nie powiodły – modem nie był w stanie znaleźć sygnału. Po ok. 2 miesiącach jednak udało się połączyć – nawet bez anteny zewnętrznej. Próbowaliśmy też testować modem podłączony do laptopa w różnych miejscach – zwykle były to szybkie testy przy okazji różnych spotkań, więc nie było możliwości targać ze sobą doczepianej anteny. Zresztą, ciężko byłoby ją wyjąć np. w kawiarni, podpinać do komputera i szukać sygnału. Testy wewnątrz budynków w różnych warszawskich lokalizacjach wykazały, że jest jeszcze trochę białych plam w dostępności usługi LTE: Mokotów przy al. Niepodległości, okolice Pól Mokotowskich – wszędzie nic. Trzeba jednak dodać że CP stale rozbudowuje swoją sieć i zasięg usługi systematycznie się zwiększa.

Po aktualizacji modemu w czerwcu mieliśmy awarię Neostrady, więc Cyfrowy Polsat znowu się przydał. Próby pobrania ok. 5 GB danych przy modemie podpiętym do anteny wypadły bardzo pomyślnie. Pobieranie pliku ISO o wielkości 3GB przebiegało z prędkością ok 15 Mbit/s – zdecydowanie szybciej niż na naszej Neostradzie. Połączenie było stabilne a w trakcie pobierania można było swobodnie korzystać z innych usług.


Modem bez anteny – Ursynów Imielin

Modem z anteną – Ursynów Imielin

Modem bez anteny – Gocław

Modem bez anteny – Teren SGGW

Modem błyskawicznie nawiązuje połączenie z Internetem – kliknięcie i w ciągu sekundy już jesteśmy online. Gdy odepniemy antenę to prędkość pobierania spada, choć nie zawsze jest to znaczący spadek. Po odpięciu anteny obserwowaliśmy natomiast znaczne spadki prędkości wysyłania – z 6-8 Mbit/s do ok. 1-2 Mbit/s. Podczas korzystania z usługi sam modem dosyć mocno się grzeje a właściwie parzy ręce. Jest on też dosyć szeroki, więc na niektórych laptopach zablokuje nam pozostałe porty USB.

Prawdziwa eksplozja szybkości nastąpiła podczas próby na Saskiej Kępie gdzie CP osiągnął bez anteny prędkości rzędu 34 Mbit/s. Trzeba przyznać, że to naprawdę imponujący wynik. Także wysyłanie danych na poziomie 15 Mbit/s było bardzo szybkie.


Modem bez anteny – Saska Kępa

Aplikacja dostępowa Cyfrowego Polsatu daje możliwość podglądu statystyk pobierania i transferu. Możemy w niej ustawić PIN do karty SIM, sprawdzić parametry siły sygnału, przydzielony adres IP oraz numer wersji firmware’u modemu.

Panel aplikacji dostępowej - statystyki transferu
Panel aplikacji dostępowej – statystyki transferu
Panel aplikacji dostępowej
Panel aplikacji dostępowej

Podsumowanie
Oferta Cyfrowego Polsatu daje nam prędkości dotąd niespotykane w ofertach operatorów komórkowych. Chociaż prędkości rzędu 100 Mbit/s to tylko marketingowe wabiki, to jednak w praktycznym użytkowaniu modemy LTE od Cyfrowego Polsatu sprawuje się bardzo dobrze. Jeśli korzystamy np. ze stacjonarnej Neostrady TP o prędkości 6, 10, 20 Mbit/s, to wrażenia z użytkowania będą bardzo zbliżone a często nawet lepsze. Internet w CP oferuje dobrą jakość połączenia. Musimy się jednak nastawić, że z usługi lepiej będzie korzystać z anteną, która nie nadaje się do zabrania razem z laptopem w teren.
Oferta Internetu LTE w CP zakłada, że użytkownicy będą mogli testować tę usługę u siebie przez 7 dni. Zanim więc podpiszemy długoterminową umowę, będziemy mogli sprawdzić czy w naszej lokalizacji ona działa. Takie rozwiązanie daje nam dużą dozę pewności że z Internetu w CP będziemy zadowoleni. W razie czego będzie można zamówić także płatną usługę z montażem anteny.

Co do korzystania z tej oferty w podróży jesteśmy bardziej sceptyczni. Sporo białych plam w zasięgu (mapka zasięgu znajduje się tutaj)powoduje że raczej nie jest to oferta skierowana dla osób, które potrzebują Internetu w codziennej pracy w terenie i podczas podróży służbowych.

Marcin Horecki