Wojna trzech platform satelitarnych a właściwie trzech i pół (TNK) nie zniechęciła ani Orange do rozwinięcia skrzydeł swojej oferty ani tym bardziej Telewizji Polskiej.
No i właśnie Telewizja Polska ze wszystkimi swoimi ułomnościami i kłopotami stara się stworzyć w epoce kryzysu platformę satelitarną.

Pytanie czy jest sens? Programy Telewizji Polskiej dostępne są z nadajników analogowych i cyfrowych DVB-T oraz drogą satelitarną we wszystkich polskich platformach satelitarnych. Co więcej n-ka ma w swojej ofercie wszystkie kanały narodowego operatora łącznie z TVP HD, TVP Sport i TVP Historia, dodatkowo wszystkie te kanały są dostępne za pośrednictwem satelity Hot Bird.

Platforma TVP na Astrze

Jednak mimo dostępności kanałów z Hot Birda, na którym goszczą wszystkie trzy największe polskie platformy i faktu że najwięcej talerzy w Polsce skierowanych jest właśnie na tą pozycję orbitalną TVP zdecydowała się na całkowite zdublowanie swoich kanałów również na Astrze, mało tego chce zdublować kanały Polsatu i TVN.

Czy nie rozsądniej było by dodać do istniejących programów kolejny system ewentualnego kodowania w NDS na Hot Birdzie? Obniżyłoby to raz, że koszty zakupu nowego konwertera a przede wszystkim odbiorcy oferty TVP mieli by również ułatwiony dostęp do ofert innych platform satelitarnych rodzimego pochodzenia.

Współpraca operatorów i wymiana kanałów między platformami, aby ich nie dublować a tym samym nie zabierać miejsca na transporterach powinna leżeć w gestii wszystkich nadawców telewizyjnych.

O tyle, o ile można zrozumieć postępowanie Orange, która najprawdopodobniej nie chce pojednania z Cyfrą i pragnie niezależności, która jest podbudowana dobrą ofertą programową w usłudze iPTV. O tyle dziwne wydaje się postępowanie TVP, która buduje kolejne koszty związane z uruchomieniem platformy, koszty te szczególnie urosną w przypadku zastosowania dekodera z wbudowanym modułem NDS.

Chyba rozsądniej było by, aby TVP postawiła na naziemny standard DVB-T, stworzenie dodatkowego multipleksu z oferta programową TVP była by przede wszystkim rozsądnym rozwiązaniem, a po drugie była by platformą dostępną na terenie całego kraju. Obniżono by zarazem koszt zakupu sprzętu odbiorczego oraz zachowano by terytorialność oferty.

Bo przecież nie może być mowy o budowaniu platformy satelitarnej tylko w celu popularyzacji Polski na zachodzie, temu służy TVP Polonia dostępna nieomal na całym świecie w wolnym odbiorze.

Pieniądze wtłoczone w nową platformę mogłyby służyć innym lepszym celom m.in. podniesieniu atrakcyjności dostępnych już kanałów telewizyjnych, budowy nowych kanałów tematycznych jak również mogłyby wspomóc cel nadrzędny, jakim jest misja kulturalna Telewizji Polskiej. Nie wspomnę już o niedawnych kłopotach z utrzymaniem kanałów tematycznych TVP Kultura, TVP Sport czy o zaniechaniu projektów TVP Film i TVP Rozrywka.

Polskie radio i Telewizja borykają się z problemami finansowymi, co okupione zostało strajkiem pracowników radiowej dwójki, mimo to Telewizja Polska szykuje się do wydania niebagatelnych kwot na zakup dekoderów dla swojej platformy.

Platforma Polsat Cyfrowy
Platforma Polsat Cyfrowy

Idąc dalej, jak wygląda oferta programowa platformy TVP na dzień dzisiejszy oprócz kanałów TVP oraz kanałów tematycznych tego samego nadawcy dojdzie Polsat, Polsat 2, TVN i TVN 7 oraz bliżej nieokreślone kanały kodowane w NDS w liczbie min 20-tu…

Oferta ta przy potentatach takich jak Cyfra + czy Telewizja Nowej Generacji „n” wydaje się nie tyle, co mało atrakcyjna, co uboga, nie liczmy na treści typu premium, czy kanały na wyłączność chyba, że takowym będzie Belsat TV. Rynek telewizyjny na dzień dzisiejszy został prawie cały podzielony między największych graczy walczących między sobą o treści typu premium i jak najbogatszą ofertę sportową.

Co prawda zostało jeszcze kilka kanałów HD których nie ma w Polsce (BBC HD, History HD, Cinemax HD czy Biography HD) ale szczerze BBC HD ma największe szanse trafić do Cyfrowego Polsatu, Cinemax HD trafi zapewne do oferty wszystkich trzech graczy, zostaje więc otwarta sprawa History HD i kilku niszowych kanałów HD.

TVP mówi dużo o programach nadawanych w wysokiej rozdzielczości, na co mogą liczyć abonenci nowej platformy na pewno na TVP HD, TVS HD oraz być może na kanały TVN HD i Polsat HD. Co do reszty bogatszej oferty TVP będzie musiało się zdrowo napracować, aby przyciągnąć nadawców do swojej platformy.

Platforma TVP HD
Platforma TVP HD

Co ciekawe platforma która dopiero raczkuje chce edukować naród w dziedzinie HDTV?! Oby tylko ta nauka nie pokazała jednego: nie porywajmy się z motyką na słońce.
TVP nazywa się liderem nowych technologii, szkoda, że nie liczy się ze sponsorami swojego projektu, czyli z praktycznie każdym z nas.

Skoro TVP uważa się za edukatora, a naród jest sponsorem tego przedsięwzięcia płacąc, co miesiąc haracz, powinniśmy w ramach tego wieloletniego haraczu dostać dekodery za darmo wraz z uprawnieniami do pakietu podstawowego. Moim zdaniem TVP powinna zrezygnować z planów dodania kolejnych kanałów do oferty multipleksów DVB-T, bowiem taki pomysł znów pochłonie kolejne pieniądze na dublowanie kanałów z kolejnego źródła, a jak wiemy oglądalność TVP wcale nie jest taka wysoka.

Dlaczego TVP nie pomyślało o wejściu w układ z którąś z dużych platform i stworzeniu produktu na miarę Telewizji na kartę, prosty układ osobny dekoder, dodanie systemu kodowania i mamy gotowy produkt, przy okazji TVP w zamian za przyjęcia pod swoje skrzydła mogła by zrewanżować się przyjacielskiej platformie nowymi programami np.: TVP Cogito który niebawem wesprze ofertę programową TVP.

Porównanie do FreeView (BBC) jest bardziej odpowiednie w stosunku do Telewizji na kartę, (która ma zaplecze programowe i finansowe Telewizji nowej Generacji „n”), niż do porywania się na słońce jak robi to TVP.

Zresztą czas pokaże, jaka będzie oferta programowa platformy TVP i jakie pieniądze pochłonie ten projekt. To ludzie, czyli my zweryfikujemy projekt, który z dnia na dzień generuje coraz większe koszta.

Na pewno wiadomo jedno kłopoty finansowe TVP, zostaną rozwiązane w prosty sposób , to my sfinansujemy nową platformę której koszt na pewno przekroczy 165 milionów złotych rocznie …

Parametry Techniczne platformy TVP:

Programy FTA (Free-to-Air) dostępny jest z transpondera 59:
Pozycja satelitarna: 19.2E Astra 1Kr
Częstotliwość: 10862MHz
Polaryzacja: H (pozioma)
Symbol Rate / SR : 22000 kSymb/s
FEC: 8/9
Pilot: off
Modulacja: DVB-S2 8PSK
Standard kompresji video: H.264/AVC (MPEG-4 Part 10)
Standard audio: Dolby Digital

http://www.tvp.pl/o-tvp/platforma-cyfrowa

dydymus

Aktualizacja:

Telewizja Polska wydała na swojej stronie internetowej komunikat: Rozpoczynamy kodowanie anten:


W ramach kolejnej fazy testów platformy cyfrowej, TVP od godziny 00:00 dnia 09 października 2009 zakoduje sygnał TVP1, TVP2, TVP Info, TVP HD i TVP Sport. Indywidualny odbiór będzie możliwy za pomocą dedykowanego odbiornika z kartą warunkowego dostępu NDS – VideoGuard.
(TVP).

Czytaj też:
Ruszyła platforma cyfrowa TVP
Cyfryzacja w Polsce zakończy się przed 2012 r.