Każdy z nas wcześniej lub później stanie przed decyzja kupna nowego telewizora. Decyzja ta wydaje się stosunkowo łatwa do momentu, w którym odwiedzimy kilka sklepów, przejrzymy kilka stron internetowych producentów, kilka for internetowych i popytamy przyjaciół. I stajemy przed dylematem każdy producent zachwala swój telewizor jako najlepszy i najdoskonalszy, każdy sprzedawca i znajomy ma inne zdanie i innego faworyta.

W pewnym momencie będziemy mieli, co najmniej kilka modeli do wyboru, w najgorszym razie kilkanaście. Mam za sobą kilkuletnie doświadczenie związane ze sprzętem elektronicznym wszelkiej maści, chciałbym Państwu tym krótkim artykułem dopomóc w zakupie telewizora.

Proponuje się na wstępie zastanowić gdzie dany telewizor będzie się znajdował, w jak wielkim pokoju czy będzie stał na stoliku czy wisiał na ścianie. Są to bardzo istotne informacje ze względu na odległość oglądającego od odbiornika oraz ważna kwestia: jak bardzo nasłoneczniony jest Państwa pokój.

Te informacja pozwoli dostosować wielkość telewizora do pomieszczenia, a także dobrać rodzaj matrycy do warunków oświetleniowych Państwa pokoju.

Rozdzielczość

720 x 576

Rozdzielczość

1366 x 768

Rozdzielczość

1920 x 1080

Przekątna ekranu (cale)

Szerokość ekranu mm

Wysokość ekranu mm

Max. odległość

od ekranu

Max. odległość

od ekranu

Max. odległość

od ekranu

32

708,4

398,5

2,38 m

1,90 m

1,27 m

37

819,1

460,7

2,75 m

2,20 m

1,47 m

40/42

929,8

523,0

3,12 m

2,50 m

1,66 m

46

1018,3

572,8

3,42 m

2,73 m

1,82 m

50

1106,9

622,6

3,72 m

2,97 m

1,98 m

65

1439,0

809,4

4,83 m

3,86 m

2,50 m

80

1771,0

996,2

5,95 m

4,76 m

3,17 m

Tabel określa
średnią
odległość od ekranu przy wybranej rozdzielczości przekazywanego
programu,
wartości mogą się różnić 10-20% od wartości podanej.

Jak widzimy w powyższej tabeli czym większą rozdzielczość telewizora (oznacza to ilość linii i zawartych w nich pixeli) tym mniejszą odległość musimy zachować od telewizora. I tutaj musimy wziąć poprawkę na to, co będziemy oglądali na naszym nowym telewizorze.

Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080p) jest dostępna w przypadku oglądania filmów na Blu Ray (następca odtwarzacza DVD o lepszej jakości obrazu dzięki większej rozdzielczości obrazu a spowodowane jest to większa pojemnością dysków Blu Ray max do 50GB, zwykłe DVD ma pojemność max 9GB) oraz wykorzystaniu telewizora jako ekranu do konsoli do gier np.: Playstation 3, ewentualnie przy podłączeniu do naszego TV komputera którego karta graficzna będzie pracować w takiej rozdzielczości.

Reasumując telewizor Full HD w obecnej chwili polecam osobą, które korzystają sporo z konsol do gier, wykorzystują go jako monitor komputerowy lub ekran do Blu Ray.

Zastanówmy się teraz nad tematem Platform Satelitarnych, niestety w Polsce nie ma platform nadających sygnał w rozdzielczości Full HD. Zapytacie Państwo, dlaczego przecież chwalą się kanałami w jakość HDTV w rozdzielczości 1080! I to jest prawda, ale po części, bowiem odbiorniki przystosowane są do odbioru programów z maksymalną rozdzielczością 1920 x 1080i – właśnie, co oznacza ta magiczna literka „i” na końcu, to nic innego jak interpolacja obrazu a więc jest to sztuczne zwiększanie jego rozdzielczości.

Wygląda to mniej więcej tak, że klasyczne programy nadawane cyfrowo są nadal nadawane w rozdzielczości max 720 x 576i w formacie 4:3 inne w rozdzielczości 720 x 576i/p w formacie 16:9, a jeszcze inne w rozdzielczości 1280 x 720 lub 1366 x 768p przy formacie 4:3 lub 16:9 i wszystkie te programy są interpolowane do rozdzielczości 1920 x 1080 i na potrzeby platform satelitarnych. I żadna z platform się nie obrazi, jeśli stwierdzę, że faktycznie jest to rozdzielczość HD Ready a nie do końca Full HD.

Różnica pomiędzy obrazem SD a HD
Różnica pomiędzy obrazem SD a HD

Do niedawna na rynku istniały matryce z pokryciem matowy oraz pobłyskliwym, matryce te w zależności od producenta nosiły różne nazewnictwo. Proszę przed zakupem sprawdzić jak mocno nasłonecznione jest państwa pokój, aby nie okazało się, że widzimy wszystko poza obrazem telewizyjnym. Związane jest to również z kontrastem, czym wyższy kontrast tym wyższa wygoda oglądania telewizora w trudnych warunkach oświetleniowych.

Przy czym bardzo ważna uwaga proszę nie patrzeć na kontrast dynamiczny, który dla zwykłego użytkownika nie oznacza kompletnie nic poza magią cyfr, którą raczą nas producenci, i na dzień dzisiejszy może on wynosić nawet 1000000:1 lub więcej.
Proszę zapytać sprzedawcy o kontrast średni, który tak naprawdę odwzorowuje możliwości matrycy, jest on niechętnie podawany przez sprzedawców i producentów gdyż jest o wiele niższy niż magiczny kontrast dynamiczny. Tutaj również kierujmy się zasadą, czym wyższy tym lepszy.

Inaczej sprawa przedstawia się z czasem reakcji matrycy, czym mniejszy tym lepszy, poprośmy sprzedawcę, aby włączył nam mecz lub film akcji i tu uwaga proszę nie dać się nabrać na płyty z demonstracją są to specjalnie przystosowane i obrobione pod względem produktów danej firmy płyty, poprośmy o sygnał z kablówki lub dekodera satelitarnego.

Czas reakcji uważany za przyzwoity do minimalnie 5ms.

Tak naprawdę większość telewizorów nie różni się specjalnie matrycami ale elektroniką wbudowaną we wnętrze telewizora, dzieje się tak dlatego, że tylko kilka firm na świecie produkuje własne matryce czołowymi producentami są Samsung, Sharp, LG/Philips oraz wchodzące na rynek Panasonic wraz z Thosiba i kilka mniejszych firm Chińskich.

Sprzedawcy mówią dużo o głębi czerni ekranu której nie zauważamy dopóki nie porównamy dwóch telewizorów, warto wtedy nie patrzeć na wprost telewizora tylko przy stop klatce przy czarnych elementach na ekranie stanąć sobie pod różnymi kontami jeśli matryca nie wchodzi zanadto w kolor fioletowy można uznać matryce za dobrą.

Ważne dla nas jest również wyposażenie telewizora w wejścia umożliwiające podłączenie sprzętu zewnętrznego dobrym standardem w dzisiejszych czasach są, co najmniej 3 złącza typu HDMI ( złącze cyfrowe przekazujące obraz i dźwięk w formacie cyfrowym), jedno typu DV-I (złącze cyfrowe przekazujące tylko obraz w formie cyfrowej), dwa euro złącza (scart), wejście i wyjście audio (chinch podwójne gniazdo oznaczone kolorem białym i czerwonym), wejście antenowe (RF), komponent ( złącze pozwalające na przekazanie do telewizora obrazu nie wiele ustępującego jakości złączu HDMI rozdziela ono na wejściu trzy podstawowe kolory oznaczone jako RGB).Dobrze było by mieć na pokładzie złącze typu USB, ale nie jest to konieczny wymóg.

Dużo mówi się ostatnio o naziemnej telewizji cyfrowej i tutaj sprzedawcy dużo mówią o wbudowanym tunerze DVB-T np: w telewizorach Sony czy Sharp, jednak pamiętajmy kupujmy telewizory z tunerem w systemie MPEG 4 nie MPEG 2 (ten system nie będzie standardem w Polsce można, co prawda do takiego slotu jeśli TV go posiada dokupić kartę w standardzie MPEG4). Nie musimy kupować telewizora z tunerem DVB-T, jeśli w domu mamy dekoder HD Cyfry Plus lub Cyfrowego Polsatu platformy te zapowiedziały odblokowanie w swych dekoderach właśnie tych tunerów w formacie MPEG4.

Minusem dekoderów DVB-T w telewizorach jest brak wejścia na kartę dekodującą, co uniemożliwi dostęp do programów kodowanych w tym standardzie.

I jeszcze jedna drobna kwestia częstotliwość odświeżania obrazu, pamiętamy, że kiedyś zwykłe telewizory pracowały z częstotliwością 50Hz, potem przyszła moda na telewizory 100Hz, dzięki czemu nasze oczy nie męczyły się obraz był stabilniejszy i nie migotał.

Standardowe LCD i Plazmy pracują w trybie 50Hz, ale bez przeplotu, czyli w przeciwieństwie do tradycyjnych telewizorów CRT wszystkie linie wyświetlane są jednocześnie a nie na przemian, dzięki temu wyeliminowano problem migotania obrazu przy tej częstotliwości.

W ostatnim roku firmy nie mogą wymyślić nic nowego i sensownego postanowiły rozpocząć kolejna wojnę na cyfry powstały telewizory 100Hz, 200Hz (Sony) i 600 Hz (LG) tak naprawdę obraz wyświetlany przy odświeżaniu 100Hz jest odrobinę stabilniejszy podobnie jak 200Hz natomiast wszystkie inne wielkie liczby nie mają znaczenia i są tylko liczbą przetargową w walce o klienta. Proszę w sklepie przypatrzeć się wyświetlanemu obrazowi.

I jeśli nie zostanie nam to zasugerowane nie zobaczymy różnicy pomiędzy coraz wyższymi liczbami odświeżania obrazu. Ostatnią kwestia jest podświetlenie telewizora, które stosowane jest w produktach firmy Philips, tajemnicze podświetlenie matrycy zwane Ambilightem ma wpływać na zwiększenie powierzchni ekranu przez odpowiedni dobór kolorów podświetlenia i wyświetlaniu go na ścianie za odbiornikiem. Faktycznie odciąga to wzrok od samego ekranu i jego niedoskonałości. Poprośmy o wyłączenie magicznej lampy i porównajmy obraz z innymi modelami, niestety wtedy widzimy wady szczególnie w nasyceniu kolorów i niezbyt doskonałym kolorze czarnym. Ambilight to na pewno gadżet, na który zwrócimy uwagę i odwrócimy nasze zmysły od ekranu na rzecz tego gadżetu.

Na pewno zainteresował Państwa nagły spadek cen telewizorów w technologii LCD oraz Plazm.

Można to nazwać zalaniem rynku tymi produktami i jest to po części prawda, ale wytwarzanie matryc jest nieznacznie tańsze niż np.: rok temu skąd więc spadki cen przede wszystkim spowodowane jest to konkurencja na rynku i tym, że sprzedawcy wreszcie postanowili zarabiać mniej niż kilkadziesiąt procent na swoich produktach!

Kolejnym elementem tego zjawiska jest sprzedaż prostszych modeli ze starymi matrycami wzbogaconymi lepszą elektroniką, co powoduje niskie ceny modeli podstawowych nie ukrywajmy jednak, że nie są to modele topowe.
Kierujmy się jednak wyposażeniem i własnymi oczyma nie dajmy się oszukać płytą demonstracyjnym, i obrazom z odtwarzaczy Blu Ray, pamiętajmy o jednym, czym gorsze źródło sygnału, z którym radzi sobie telewizor tym lepsze są jego parametry. Przy telewizji HD praktycznie każdy LCD i Plazma będą się prezentowały rewelacyjnie.

Kolejnym powodem obniżenia cen LCD jest wprowadzenia nowych technologii LCD ewoluują w kierunku podświetlania LED-ami, telewizory te dają lepsze podświetlenie na całej powierzchni, lepsze odwzorowanie głębi kolorów.

Największym czynnikiem są testy nowego formatu telewizyjnego, który zacznie działać komercyjnie w przyszłym roku i aby korzystać z niego w pełni będzie potrzebna kolejna wymiana telewizorów na nowe lub zakup przystawki w tym formacie, telewizja SKY, BBC i telewizja hiszpańska prowadzą test nad 3D HD jest to telewizja jakość Full HD, przy czym obraz nadawany jest trój wymiarowo i można się cieszyć jego jakością bez użytkowania okularów 3D jak ma to miejsce w multipleksach kinowych.

Na zwykłym odbiorniku zobaczymy 80, co prawda obraz, ale w postaci dwóch okien obok siebie. Każdy wyświetlający tylko fragment obrazu 3D.

Coraz popularniejsze staja się telewizory działające w standardzie Wireless HD lub Wireless HDi, jest to nowa technologia za pomocą, której do telewizora sygnał dostarczany jest drogą bezprzewodową za pomocą sygnału Wi-Fi lub droga radiową, sygnał wyświetlany w tych telewizorach pracujących w systemie Full HD ma rozdzielczość max: 1920 x 1080i.

Ale to nie koniec nowinek niestety dużymi krokami zbliżają się nowe formaty telewizyjne Ultra HD, Ultra 3D HD oraz Ultra Touch HD.

Na dzień dzisiejszy w europie nie ma źródeł sygnału dla tych formatów pracujących w minimalnej rozdzielczości 3840 x 2160 (4K x 2K) jednak warto znać kilka nowych pojęć które niedługo zagoszczą w naszych domach. W tym roku pojawią się telewizory Samsunga i Philipsa pracujące w 3D HD.

Wybór należy do Państwa, ale proszę pamiętać o kilku rzeczach:

    a) doborze wielkości telewizora do pomieszczenia
    b) dobraniu kontrastu średniego (nie kierowanie się wartością dynamiczną) czym większy tym lepszy , dopasowanie go do warunków oświetleniowych pokoju.
    c) czas reakcji matrycy poniżej 5 ms
    d) poziom czerni oglądany pod kątem
    e) sprawdzenie jakości sygnału analogowego , pamiętajmy obraz cyfrowy, HD będzie wyświetlany prawie zawsze poprawnie.
    f) ilość wejść umożliwiających podłączenie dodatkowego sprzętu
    g) dopasowania telewizora do jego faktycznego przeznaczenia pod względem rozdzielczości.

Mam nadzieje, że te kilka rad pomoże Państwu w doborze telewizora do własnych potrzeb uwagi te odnoszą się do telewizorów LCD jak i telewizorów Plazmowych, (których na rynku jest zdecydowanie mniej niż telewizorów LCD).

Wojciech Dydymski