Dane podstawowe

Do testów dostaliśmy właśnie nową Nokię 5220 Xpress Music. Telefon ten, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest osób, które lubią słuchać muzyki – w domu i poza domem. Aparat ma nieregularny kształt – z jednej strony jest nieco dłuższy. Jest przy tym bardzo lekki – waży 78 gramów. Wymiary Nokii to 108×43.5×10.5 cm, czyli bardzo mało. Telefon dostarczany jest w komplecie z baterią BL-5CT o pojemności 1020 mAh, która wystarcza według producenta na 406 godzin pracy w trybie standby lub ponad 5 godzin rozmów. W praktyce czasy te są krótsze i zależą od warunków sieci i sposobu użytkowania telefonu. W nowym zestawie znajdują się słuchawki stereofoniczne, oprogramowanie Nokia PC Suite i Nokia Music, kabel do transmisji danych, ładowarkę oraz smycz. Znajdziemy ponadto kartę microSD o pojemności 512 MB.

Nokia 5220 Xpress Music Nokia 5220 Xpress Music Nokia 5220 Xpress Music Nokia 5220 Xpress Music Nokia 5220 Xpress Music

Funkcje i wyposażenie

Muzyczna Nokia 5220 wyposażona została w odtwarzacz muzyczny oraz specjalne klawisze do sterowania odtwarzaniem umieszczone z boku obudowy. Pozwalają one na szybkie zatrzymanie i wznowienie odtwarzania, przejście do następnego lub poprzedniego utworu oraz na regulację głośności. Utwory można wgrywać do telefonu przez Bluetooth lub kabel. W praktyce połączenie BT jest jednak trochę zbyt wolne, bowiem przy prędkości 125 KB/s wgrywanie albumu trwa kilkanaście minut. Przez kabel USB i w standardzie 2.0 idzie to zdecydowanie szybciej. Odtwarzacz muzyczny oferuje takie funkcje jak tworzenie play list i odtwarzanie losowe. Utwory możemy sortować wg. wykonawcy, gatunku itp. Telefon odtwarza pliki muzyczne w formatach MP3, WMA, AAC. Jeżeli nie chcemy korzystać ze słuchawek przewodowych, możemy dokupić zestaw bezprzewodowy bluetooth. W tym przypadku muzyka będzie transmitowana z użycie profilu Bluetooth A2DP w standardzie stereo. Natomiast dzięki funkcji AVCRP będziemy mogli sterować odtwarzaczem z poziomu słuchawek. Zasięg oferowany przez telefon jest dobry i w połączeniu ze słuchawkami Motoroli BT820 dochodził o 6-7 metrów. Wewnętrzna pamięć telefonu to 30 MB a karta pamięci dostarczana w zestawie ma pojemność 512 MB. Nie jest to dużo, jednak po dokupieniu nowej karty microSD możemy ją zwiększyć do 4GB. Wbudowane w telefon głośniki są dosyć głośne i podczas odtwarzania nie trzeszczą – lepiej jednak skorzystać ze słuchawek, jeśli zależy nam na jakości lub podpiąć telefon do głośników zewnętrznych ze wzmacniaczem. Gdy zechcemy posłuchać muzyki bez włączania telefonu, możemy uaktywnić tryb samolotowy. Wtedy telefon będzie działał jedynie w charakterze odtwarzacza muzycznego. Warto też dodać, że 5220 można używać w charakterze dyktafonu – długość nagrania jest ograniczona wielkością dostępnej karty pamięci.

Nokia 5220 wyposażona została także w Radio FM z funkcją RDS. Pozwala ono na automatyczne wyszukanie stacji oraz zapamiętanie ich pod nazwą wyświetlaną przez RDS. Należy jednak dodać, że do słuchania radia konieczne będzie podpięcie zestawu słuchawkowego, który pełni rolę anteny.

Jeśli chodzi o transmisje danych to nie zaszalejemy. Wsparcie dla standardu EDGE klasy 32 (telefon nie działa w UMTS) da nam transfery rzędu 200 Kbit/s i to w dobrych warunkach. Dzięki dołączonemu do zestawu kabelkowi możemy wykorzystać telefon w charakterze modemu do komputera. Połączenie przez bluetooth też jest możliwe.

Nokia 5220 Xpress Music Nokia 5220 Xpress Music - klawiatura Nokia 5220 Xpress Music

Wbudowana w telefon kamera ma rozdzielczość 2 Mpix. Jakość zdjęć jest słaba – są one rozmyte i mało kontrastowe. Nie polecamy więc tego telefonu do zabawy nawet w amatorską fotografię. Dzięki dodatkowym funkcjom możemy zmienić balans bieli, ustawić stopień kompresji zdjęcia a także wybrać jeden z kilku dostępnych efektów takich jak solaryzacja, sepia, negatyw, skala szarości. Kamera nagrywa filmy z rozdzielczością 176×144 px a ich długość jest ograniczona wielkością karty pamięci. Telefon pozwala nam na zapis filmów w formatach 3GP i MPEG-4.

Książka telefoniczna oferuje dużo możliwości na zapisanie informacji dodatkowych do kontaktów. Do kontaktu możemy dodać kilka numerów telefonów, adres email, adres url, datę urodzin, zdjęcie a nawet filmik. Ciekawa jest funkcja wyszukiwania adresów przypisanych do kontaktu. Kilkoma kliknięciami, możemy sprawdzić na mapie (Nokia Maps) gdzie mieszka osoba, której adres wpisany jest do kontaktu. Dzięki funkcji głosowego sterowania numery można wybierać wymawiając nazwę kontaktu. Funkcja tak działa, ale w dobrych warunkach, więc – podobnie jak w większości innych telefonów – przestałem jej używać.
Organizator dostępny jako jedna z pozycji w menu głównym oferuje szereg przydatnych aplikacji. Znajdziemy tutaj kalkulator, minutnik, stoper, budzik, listę spraw, notatnik, kalendarz oraz mapy, czyli Nokia Maps.

Testowana Nokia wspiera też oczywiście standard Java w wersji MIDP 2.1. Gierki i aplikacje robione w rozdzielczości 240×320 wyglądają bardzo ładnie. Dzięki dość dużej dostępnej pamięci – 2MB pamięci na gierkę – producenci nie są ograniczani możliwościami telefonu i mogą zaszaleć – także w trójwymiarze.
W przypadku, gdy zechcemy uaktualnić firmware telefonu możemy to zrobić bezprzewodowo dzięki funkcji FOTA (Firmware over the AIR) lub poprzez kabelek z użyciem aplikacji PC SUITE. W testowanym modelu nie było jednak takiej potrzeby, bo pracował stabilnie i się nie wieszał.